Turkije houdt zicht op EU-lidmaatschap 19 Nieuwe winkels in de Amersfoortse nieuwbouwwijk Vathorst lachen de toeschouwers toe: in de gevels zitten smileys en andere bekende emoticons. Turkije maakt nog kans om lid van de EU te worden. Europa wil de gesprekken over toetreding nog niet afbreken. Attika Architekten, een architecten bureau in Amsterdam en Zutphen, gebruikte 22 bekende emoticons van Whatsapp om het nieuwe winkel centrum in de Amersfoortse wijk een verrassend uiterlijk te geven. Het bu reau is al sinds 2004 verantwoorde lijk voor het ontwerp van het cen trum van Vathorst. Architect Changiz Tehrani werkt al meer dan negen jaar bij het architec tenbureau. Hij was op zoek naar een ontwerp dat past bij een nieuwe wijk als Vathorst, iets met een eigentijdse uitstraling. „Tegenwoordig zijn veel gebouwen blokkendozen. Er wordt enorm bezuinigd op architectuur, dus het is soms lastig om iets nieuws te verzinnen." Veel is al een keer ge daan, dus het valt nog niet mee om Een jaartal op het gebouw is niet nodig, zo herkenbaar zijn de emoticons voor deze tijd Voor het eerst sinds het referen dum van 16 april, dat de Turkse pre sident Erdogan ongekend machtig maakte, bespraken de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken gis teren hoe ze verder willen gaan met Turkije. De massa-arrestaties, de pers breidel en de nieuwe grondwet staan haaks op de Europese waar den, maar daar staat tegenover dat Turkije een NAVO-partner is, een belangrijke speler in het Midden- Oosten en de verblijfplaats van dik 3 miljoen vluchtelingen die Europa tegen geen prijs op zijn eigen grondgebied wil. „Het slechtste wat we nu kun nen doen is Turkije verder in de richting van Rusland duwen", zei Sigmar Gabriel, de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Oostenrijk, de EVP-fractie in het Europees Parlement en Eurocom missaris van uitbreiding Johannes Hahn vinden het hoog tijd om in plaats van een lidmaatschap een veel vrijblijvender partnerschap aan te bieden, maar dat gaat dus niet gebeuren, zo bleek op een in formeel overleg op Malta. Anders dan een meerderheid in het parlement, willen de lidstaten zelfs het vastgelopen toetredings- overleg niet afbreken. Gabriel: „De Duitse regering is daar absoluut te gen." Zijn Oostenrijkse collega Se bastian Kurz dacht daar anders over: „Ik denk dat het heel slecht is die illusie van toetreding in stand te houden, terwijl Turkije zich elk jaar verder van Europa verwijdert." Maar hij moest dus inbinden. Herinvoering van de doodstraf blijft voor heel Europa wel een bloedrode ondergrens. Passeert Turkije die, dan is het over en uit met de gesprekken. Uitgestoken hand President Erdogan, die zich kort na het referendum nog hard opstelde, kwam gisteren met een uitgestoken hand. Hij wil de tot een absoluut dieptepunt weggezakte relatie met Europa herstellen en verklaarde dat in Turkije 'de deur open staat' voor overleg. „Jullie hebben de cam pagne voor het nee gesteund (tegen uitbreiding van zijn macht - red.) en verloren. We moeten nu die bladzij omdraaien en gaan werken aan onze relatie." Maar zo makkelijk zal dat ook weer niet gaan. „Op dit moment worden in het toetredingsoverleg geen nieuwe hoofdstukken ge opend", aldus Europees buiten landchef Federica Mogherini. „Als Turkije dat wil, dan weet het aan welke eisen op het vlak van rechts staat, democratie en mensenrech ten het moet voldoen." Europa heeft baat bij 'een stabiel, economisch succesvol en democra tisch Turkije', zei ze, maar Turkije moet laten zien dat het dat ook wil. Mogherini riep het land op de nor men van zowel de Europese Unie als de 47 landen tellende Raad van Europa in Straatsburg te respecte ren, en na het zeer verdeelde beeld dat het referendum opleverde te zoeken naar 'een maximale graad van eenheid'. Ook minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) wil dat Eu ropa nauwgezet nagaat of Turkije nog voldoet aan de eisen voor kan didaat-lidstaten. Volgens zijn Luxemburgse collega Jean Assel- born is het oude, democratische Turkije 'dood', en moet Europa zich fundamenteel beraden over zijn omgang met het land dat daarvoor in de plaats dreigt te komen. creatief te zijn, zo geeft Tehrani aan. De begane grond van het gebouw is voor commercieel gebruik, daarbo ven komen woningen. Tehrani denkt vooral jongeren enthousiast te krij gen. „Jeugd kijkt normaal niet naar architectuur." Door het gebruik van de emoticons die jongeren herkennen van hun te lefoon, kijken ze vast anders naar het gebouw, volgens hem. Het winkel centrum staat dicht bij het Vathorst College en veel jongeren komen er langs. Maar de gezichtjes vallen niet ie dereen op. Attika Architekten ging voor subtiel. „We hebben ze expres geen kleur gegeven, zodat je dichtbij moet staan om ze te herkennen." Wel moesten ze allemaal rond zijn om bij de stijl van de rest van het gebouw te passen. Ook zonder kleur zijn ze erg herkenbaar, meent Tehrani. Schelpen Het concept sluit naadloos aan bij het jonge imago van de Vinexwijk Vat horst. Tehrani: „Bij elke plaats kijken we met nieuwe ogen. In Alkmaar ge bruiken we schelpenafdrukken, om dat daar ooit in een fabriek schelpen werden gebruikt om cement van te maken." Zo wordt er voor elk project iets verrassends gezocht. Tehrani krijgt vaak de vraag of het gebouw tijdelijk is. Nu al zijn de ge zichtjes 'ouderwets'. Toen het ge bouwd werd, heeft Whatsapp alweer nieuwe emoticons uitgebracht. „Al les is tijdelijk", meent Tehrani. „We bouwen ook geen gotische kerken meer, maar het is mooi om op terug te kijken." Dat is met dit gebouw ook het geval, meent hij. „Een jaartal erop is in elk geval niet nodig, zo herken baar is het voor deze tijd. Ooit zullen mensen zeggen: wat zijn emoticons ouderwets zeg!" zaterdag 29 april 2017 GO Gevels met een glimlach Maaike Gunsing Amersfoort —Changiz Tehrani ■4 De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Cavu- soglu arriveert bij het overleg in Valletta. FOTO Frans Boogaard Valletta Architect Changiz Tehrani met een emo- tiCOn. FOTO'S ATTIKA ARCHI TEKTEN, BART VAN HOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19