14 Als tiener deed Emmanuel Macron, de Franse presidentskandidaat, zijn 25 jaar oudere docente een belofte: ik zal met je trouwen. Deze leerlingen vonden óók jaren later het geluk met hun docent. „Eindelijk kreeg ik mijn zin." SMOORVERLIEFD OP JE DOCENT e kritiek was niet van de lucht toen econo miedocent Wim de Haan verliefd werd op zijn 24 jaar jongere leerling Martine. Ook al wachtte hij netjes tot na het eindexamen. De t7-jarige Martine steekt haar vinger in de lucht. Er prijkt een 10 op haar economietoets, maar ze heeft een fout ontdekt. Dat goudeerlijke moment, ergens in 1975, in de vijfde klas van het vwo in Doetinchem, beseft docent Wim de Haan: wat een ongelooflijk leuk meisje. Maar hij zegt het niet. „Ik wist: dit is not done. Tussen een docent en leerling is sprake van een afhankelijkheidsrelatie, die moet je zo rein mogelijk houden. Dus ik liet niets merken", vertelt Wim (82) nu. Hun eerste ontmoeting weet Wim nog. Martine, 16, zit naast het raam op de vierde rij. Het is haar 'uitbundige pe riode', zoals ze dat zelf noemt, met leren rokjes, lange ge lakte nagels en knielaarzen. Wim is 40, onberispelijk ge kleed in een colbertje, en staat bekend als een strikte do cent. Als de deur dicht is, is hij de baas. Martine: „Ik ver droeg hem slecht. Maar gaande het jaar vond ik het vak steeds leuker. Ik verheugde me op zijn lessen. Toen ik van school ging, vond ik dat heel erg, maar ik begreep zelf niet goed waarom." Na haar eindexamen wordt dat duidelijk. In de super markt waar Martine werkt, staat haar oud docent - die in scheiding ligt - opvallend vaak aan haar kassa. „Tja, je moet wel eens een boodschapje doen", zegt hij nu met een guitige lach. Martine lacht. „Je rekende meestal alleen een Nuts af." De eerste date is naar de film, maar beiden kunnen zich niets meer van het plot herinneren. Ze zijn dolverliefd. De daarop volgende afspraakjes zijn op een geheime plek, om roddels te voorkomen. Als Martines moeder erachter komt, is het bonje thuis. Het leidt tot een jarenlange breuk tussen dochter en ouders. „Ik zei nog tegen mijn moeder: liever één jaar gelukkig met de liefde van mijn leven, dan twintig jaar getrouwd zijn en denken: wat doe ik bij hem? Maar ik geef toe: toen mijn eigen dochter r8 werd, reali seerde ik pas wat het voor een moeder betekent wanneer een kind met een 24 jaar oudere man thuiskomt. Mijn eer ste reactie zou zijn: ben je belazerd?" Uitzonderlijke relatie Het echtpaar, dat in het Brabantse Linden woont, beseft dat ze een uitzonderlijke relatie hebben. Wim waarschuwde zijn liefde: „Ik zal eerder doodgaan dan jij." Om haastig toe te voegen dat zijn oom 104 werd. Leeftijd interesseerde Martine (nu 58) niet, maar om een relatie met zoveel jaren verschil goed te houden, moet je niet alles samen willen doen, adviseert ze. Zo speelt zij nog hockey - 'veteranen, vooral de derde helft is leuk' - maar komt haar man niet meer kijken. „Hij vindt het lastig dat hij zelf niet meer kan hockeyen. Dat is toch pijnlijk." Wat ze nog wel altijd samen doen? Wandelen, en terrasjes pakken, in hetzelfde felgekleurde windjack. Tot zijn 73e stond Wim voor de klas. Niet op de school waar hij Martine leerde kennen. Daar ging hij vlak na haar eindexamen weg om gedoe te voorkomen. Later heeft hij gehoord dat het nieuws van hun relatie in slechte aarde is gevallen. Hij haalt zijn schouders op. „Sommige dingen moet je laten voor wat ze zijn. Het wordt toch verkeerd uitgelegd. Er waren zelfs mensen die zeiden: ach zie je wel, dat speelt al jaren. Terwijl we pas iets gekregen heb ben, toen Martine van school was." Inmiddels zijn ze 40 jaar samen, hebben ze vijf kinderen en zeven kleinkinderen en lachrimpels rond de ogen. Ze knijpen in eikaars hand. „De tijd heeft in ons voordeel ge werkt." zaterdag 29 april 2017 GO wil je met me D Hanneke van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14