II 12 NEDERLANDSE FAN VAN LE PEN „ledereen gaat er te gemakkelijk van uit dat Emmanuel Macron wordt gekozen tot nieuwe president van Frankrijk." De Nederlandse Patricia Chagnon, actief voor Front National, is ervan overtuigd dat het Marine Le Pen wordt. Het is nog niet zo lang geleden dat haarvrienden en familie jaloers waren op Patricia Chagnon (53) als ze weer naar haar kasteeltje in het Noord-Franse Ab beville reed. Tegenwoordig maken ze grappen of ze wel voldoende heeft ingeslagen bij de Neder landse supermarkt voorvertrek. „Frankrijk verpaupert in rap tempo", vertelt ze. In het deel van het land waar zij woont - het noordwesten waar de meeste toe risten op maximumsnelheid door heen rijden richting het zuiden - 'ligt de landbouw op zijn gat en is alle industrie verdwenen'. „De wereld onderschat hoe groot de onvrede is onder de be volking", zegt Chagnon. „Er zijn 7 miljoen werklozen, 10 miljoen mensen leven onder de armoede grens. In de grote steden gaat het goed, maar daarbuiten zijn de pro blemen groot. Het is niet te verge lijken met Nederland. Frankrijk is zoveel groter. Als hier voorzienin gen verdwijnen op het platteland, is er niets meer in de buurt. En Frankrijk is veel meer dan Neder land een land waar veel mensen hun geld verdienden in de maak industrie: auto's of landbouw. Dat is vrijwel allemaal verdwenen." Heel links De Nederlandse is sinds vijfjaar actief voor Front National en zit namens die partij in de gemeente raad van Abbeville en het regio nale parlement van Picardië. Een keuze waarvoor ze zich vaak moet verantwoorden in Nederland. Als tiener gaf ze taalles aan bui tenlanders. „Ik was geëngageerd als kind", vertelt ze. „Op zondagen kwam de familie bij ons in Reuver bijeen en werden er felle politieke discussies gevoerd, over vrouwen rechten of banen. Mijn grootou ders waren conservatief, mijn ou ders heel links. Waar ik me aan er gerde, is dat mijn ouders vonden dat rijken maar wat meer moesten inleveren. Maar toen ze zelf klom men op de sociale ladder, waren het altijd de mensen boven hen die dat moesten." De jonge Patricia ging Arabische taalwetenschappen studeren in Amsterdam, waar ze haar man ontmoette. Een Fransman. Hij werkte voor een bank en zij reisde hem de halve wereld achterna; woonde in Japan, Soedan en Aus tralië. Maar toen het echtpaar in 1998 neerstreek in Frankrijk en een kasteeltje kocht in de Somme- delta, verbaasde ze zich erover hoe overweldigend mooi het getijden- gebied er is. „Echt, de Serengeti is er niks bij. Maar de bewoners had den er amper oog voor." Chagnon werd actief voor de plaatselijke VW en al snel was ze De gewone man heeft niets aan die open grenzen! hoofd van alle WV's in het gebied die wilden samenwerken. „Op die manier ben ik geconfronteerd met hoe de Franse politiek werkt. Die is bureaucratisch en complex. De partijen die van oudsher de dienst uitmaken in het land, de republi keinen en socialisten, zijn vooral bezig met vriendjespolitiek. Dan wilde het socialistische bestuur al leen subsidie geven voor onze toe ristenbrochure als er een stukje in kwam over een school van een partijgenoot waar tweedehands speelgoed werd verkocht." Zelf stemde ze UMP, de partij van voormalig president Sarkozy. Maar die maakte er een bende van, vond Chagnon. „Hij beloofde veel, maar de immigratie bleef toene men terwijl de werkloosheid al enorm was en de koopkracht daalde. Net als ik waren veel Fran sen teleurgesteld. Velen stemden daarna in 2012 op Hollande, maar dat werd ook een drama." Gewone man Zelf sloot ze zich in 2012 aan bij het Front National. Volgens Chagnon 'de enige partij die opkomt voor de gewone man'. Dat de partij een du bieuze reputatie heeft, door de an tisemitische enxenofobe opvattin gen van oprichter Jean-Marie Le Pen, kom er bij Chagnon niet mee aan. „Dat vind ik zo hypocriet van jullie journalisten, dat jullie daar altijd over beginnen! Ik werd pas lid, toen die man al weg was." Ze somt op hoeveel homo's er in de top van de partij zitten. Dat haar stiefvader joods was en in Tahiti de meeste bewoners op Marine Le Pen stemden. „Dat doen ze toch niet omdat zij of de partij racistisch is? Hou eens op met die clichébeelden!" Dit is precies waarom iedereen volgens haar onderschat hoe groot de steun is voor Le Pen. Zij en de partijloze kandidaat Emmanuel Macron haalden in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen vo rige week allebei iets meer dan 20 procent van de stemmen. In de tweede ronde op 7 mei nemen ze het tegen elkaar op. Oproep Voor het eerst doet er geen kandi daat van een van de traditionele partijen mee. Wel riepen die par tijen hun achterban op nu voor Macron te kiezen om Le Pen uit het Elysée-paleis te houden. „Maar dat gaat niet gebeuren", voorspelt Chagnon. „De tijd dat de Franse kiezer zich liet voorschrijven wat hij moet stemmen, is voorbij. Veel conservatieve kiezers die eerst op de republikeinen stemmen, stem men nu niet op Macron. Dat is een verkapte socialist. En de achterban van communist Mélenchon is te gen de EU en de globalisering, net als Le Pen. Dus waarom zouden die mensen niet voor haar gaan?" Maar zijn juist haar stemmers, die veelal hun geld verdienen aan het toerisme, niet gebaat bij de EU? „Gebaat? Meneer, in de regio sluit een fabriek van Whirlpool waar ze wasdrogers maken. Weer 290 mensen op straat. De fabriek gaat naar Polen, waar je als onder- neming Europese subsidie krijgt om een bedrijf te stichten om daar de werkgelegenheid te stimuleren. In Calais wordt de haven uitge breid. De bouwvakkers zijn Polen. En de boeren, die al bijna geen geld hebben om te investeren om zo te voldoen aan de Brusselse ei sen, worden dankzij een overeen komst met Canada straks wegge concurreerd omdat Canadees vlees 35 procent goedkoper is dan het onze! De gewone man heeft niets aan die open grenzen! Het enige antwoord dat de gevestigde par tijen hebben, is dat de loonkosten van onze arbeiders omlaag moe ten. Daar ben je niet mee geholpen als je al amper kunt rondkomen." Zelf jaagt ze graag op ganzen in haar vrije tijd, net als veel streek genoten. Mag ook niet meer van Brussel. „Terwijl we ze in Neder land massaal vergassen!" Niet dat zij en haar echtgenoot iets tekort komen. „Maar wij van het Front doen het ook niet voor onszelf. Snapt u het nu?" zaterdag 29 april 2017 GO 'Frankrijk verpaupert, de kiezer is het zat' Hans van Soest Amsterdam Patricia Chagnon Patricia Chagnon sloot zich in 2012 aan bij Front National. „Ik werd pas lid toen Jean-Marie Le Pen weg was." fotomarcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12