II Schouwen-Duiveland heeft de jongste campingeigenaren van Zeeland 7 Campings worden steeds minder populair. In de Kop van Schouwen draaien ze, tegen de trend in, nog als een tierelier. was tien jaar geleden wel anders. Zelf heb ik nooit gedacht dat ik ooit zonder opvolging zou zitten. „Altijd kwamen er wel jongelui vragen of de camping te koop was. Maar ik rekende op mijn zoon, al vond ik dat-ie eerst iets van de we reld moest zien. Anders worden ze van die zoontjes van de baas. Dat heb ik vaak genoeg gezien. Toen ik zag dat Jacco er klaar voor was, heb ik hem gevraagd." Investeringen Toen die ja zei, kon Kees ook ein delijk de investeringen doen die hij al jaren van plan was. Oude op stallen werden vernieuwd, er kwamen nieuwe chalets, aardgas, internet, digitale televisie: samen hebben ze de camping flink onder handen genomen. Jacco, die oor spronkelijk werkte als milieuadvi seur, is blij met zijn nieuwe bui tenbaan. Kees woont vlakbij en houdt nog steeds een oogje in het zeil. „Het gaat goed, ik ben tevre den." Marco van der Zande werkte al buiten, als tuinman bij de ge meente Schouwen-Duiveland, toen hij de camping van zijn vader en oom kon overnemen. Sine- Cura is een echt familiebedrijf. Ik rekende op mijn zoon, al vond ik dat-ie eerst iets van de wereld moest zien „Mijn oma is ermee begonnen. Toen sliepen de mensen in de hooiberg. Later werden dat tenten, nu zijn het caravans van soms vier meter breed. Ik zou eigenlijk de hele camping anders moeten inde len, maar dat kost klauwen met geld. Dus ik wacht nog even. Eerst de toiletten maar eens renoveren." Een eindje verderop bij camping Wielewaal hebben Ron en Leonie Tangeman niet gewacht, maar zijn ze direct na de overname begon nen. Het eerste seizoen van graven en verbouwen zit erop. „We had den maar 4 ampère stroomsterkte en gasten liepen rond met gasfles sen, dus op de riolering na hebben we ondergronds alles aangepakt", vertelt Ron. „Even wennen voor mijn ouders, maar onze gasten zijn razend enthousiast. Die wil len gewoon Netflixen in de voor tent." Tussen de tenten Ron is opgegroeid tussen de ten ten, maar koos zelf voor het vak van buschauffeur. Nooit had hij de intentie de camping van zijn ou ders over te nemen. „Hij wilde er niks van weten", herinnert Leonie zelf van hun eerste jaren. „Hij zei alleen maar: we konden in de zo mer nooit eens ergens naartoe. Maar gaandeweg zijn we er toch in gerold. Ik kan niet uitleggen hoe, het gebeurde gewoon. In 2000 hebben we de knoop doorgehakt." Ze hadden geen beter besluit kunnen nemen. „Het is zo fijn om de hele dag met mensen om te gaan die op vakantie zijn. En Ron kent iedereen nog van vroeger, veel gasten hebben hem als baby nog vastgehouden. Het is gezellig, vinden ook onze eigen jongens. Fedde is vijf. Hij gaat vaak met zijn fietsje naar achter om met kinde ren van gasten te spelen. Het zou leuk zijn als onze kinderen de camping later ook weer kunnen overnemen." Schouwen-Duiveland heeft de jongste cam pingeigenaren van heel Zeeland. Die trend zet zich stevig voort in de Kop van Schouwen, waar momen teel veel mensen de camping over doen aan hun kinderen. Uit landelijke cijfers mag dan blijken dat campings steeds min der populair worden, in de Kop van Schouwen draaien ze nog als een tierelier. Anders, zegt de Re- cron, zouden kinderen ze niet van hun ouders overnemen. Overal in Nederland staan cam pings te koop en vrezen caravan bewoners de komst van project ontwikkelaars. „Richting Bru zit ten een paar campings zonder op volging", zegt Ed Troost, voorzit ter van de Recron op Schouwen- Duiveland, „maar in Renesse en Burgh-Haamstede niet. Daar ne men kinderen de campings over. Het is er goed geregeld." Nu Troost het zegt: zelfheeft hij ook zijn campings overgedaan aan zijn zoon en dochter. „En dat terwijl zij niet eens op de camping zijn opge groeid. Ik was al 49 toen ik eraan begon, de kinderen werkten al. Wel in de reisbranche, maar toch." Bij vergaderingen van de Recron zie je tegenwoordig allemaal jonge koppies, constateert ook Kees van der Klooster van camping de Mey- pacht in Burgh-Haamstede. „Dat Wielewaa zaterdag 29 april 2017 3D Kinderen nemen de tent over - Kees van der Klooster Wendy Wagenmakers Vader Kees houdt af en toe nog een oogje in het zeil op de cam ping bij zijn zoon Jacco van der Klooster, foto dirk-jan gjeltema Burgh-Haamstede A Ron en Leonie Tangeman hopen dat hun zoons Wes en Fedde (rechts) later camping Wielewaal overnemen, foto dirk jan gjeltema A Marco van de Zande en zijn vader Johan maken camping Sine Cura in Burgh-Haamstede klaar voor de zomer, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 125