II 1 Een enorme klap, dit kon gruwelijk aflopen' 3 Op 1 mei, de Dag van de Arbeid, zijn de Belgen vrij. Die dag laten ze de kassa's van Zeeuws-Vlaamse ondernemers rinkelen. DAG VAN DE ARBEID restaurants Bottles en Dock- side verwacht weinig extra gasten te ontvangen. „Het marktpubliek is niet ons pu bliek. Dat zijn toch meer kof fiedrinkers. Maar het is wel leuk om dat volk langs te zien lopen. Je lacht je kapot..." Dat doen ze ook bij Morres Wonen in Hulst. Maandag ko men er zo'n 2.000 tot 3.000 mensen 'een dagje Morressen', net zoveel als bijvoorbeeld met Pasen. Omdat 70 tot 80 pro cent van de Morres-klanten al Belg is, zal er 1 mei tussen de bankstellen nog meer dan ge woonlijk Vlaams worden 'ge klapt'. „We zetten extra perso neel in. We zorgen ook, maar dan doen we ook met Pasen en Pinksteren, voor demonstra ties, workshops en exposities. We zetten in La Place, ons res taurant, een specialiteit op het menu waar Belgen graag voor komen. Dat zijn dit keer asper ges", licht Lilian Bareman van Morres Wonen toe. Westwaarts knijpen ze ook in hun handen. „Op 1 mei ver dien ik goud", juicht eigenaar Guido de Baets van herenmo dezaak en atelier Maison Dis- tinguée in Sluis. „Dat is net zo'n superdag als Pasen en Pinksteren. Ik denk dat ik op 1 mei zo'n 40 procent meer om zet draai. We zijn erg gelukkig met de Belgen. Zo'n 85 procent van mijn klanten komt van over de grens, ja, een deel zelfs uit Wallonië. God verhoede dat ze hun feestdagen en 1 mei afschaffen. Dan kunnen we wel inpakken hier." koffie te drinken. Natuurlijk eten ze ook wat en besteden ze in winkels. Ja, 1 mei is een top dag voor Sas. Natuurlijk scheelt het ook dat we aan het begin van het marktseizoen zitten. In september hebben mensen de markten en brade- Ik denk dat ik op 1 mei zo'n 40 procent meer omzet draai. rieën wel gezien, dan zijn ze verzadigd. Wat dat betreft kan 1 mei dit jaar niet beter val len." Op 1 mei schieten in Sas niet bij iedereen de eurotekens in de ogen. Jens Hoogstad van de Nederlanders moeten maan dag gewoon werken, maar de Dag van de Arbeid of Feest van de Arbeid zoals de Belgen 1 mei ook wel noemen, is bij de zuiderburen een officiële feestdag. Met horden trekken ze de grens over om te winke len en een hapje te eten. In Sas van Gent is 1 mei met stip de topdag van het jaar. Met hun meimarkt lokken ze de Vla mingen al decennia de grens over. Sas staat dan tjokvol met marktkramen, zo'n 250 in totaal. De grote en gevarieerde markt is al jaren een hit. Als het geen pijpenstelen regent, kun je maandag in Sas over de koppen lopen. Duizenden mensen sjokken dan langs de kramen. „Tachtig tot negentig procent van de marktbezoe- kers is Belg. Ze komen uit Zei- zate, Assenede, Boekhoute en zelfs uit Gent. De 35 winkeliers en de 12 horecazaken spelen daar op in. Alles is maandag open in Sas", zegt voorzitter Albert van Leeuwen van de Stichting Ondernemers Ka naalzone Zuid. Dat de Belgen 1 mei vrij zijn, is 'een zegen voor Sas', onder streept Van Leeuwen, ,,'s Mor gens zitten ze al op een terrasje WOUW In Wouw, bij Roosendaal, botste gisterochtend een passa- gierstrein op een dieplader. De 56- jarige Vlissinger Emiel Koorneef zat vlak voor in het voorste treinstel dat volledig ontspoorde. Hij wist niet wat hij meemaakte. „Ik vloog naar voren en toen weer naar achteren. Het was echt een enorme klap", zegt Koorneef. De 56-jarige Emiel uit Vlissingen zit vrijdagochtend samen met één andere passagier in de stiltecoupé. Ze naderen het station in Roosen daal, als het onvoorstelbare gebeurt. „De trein ging vol in de rem men", zegt Emiel. „We hoorden een oorverdovend geluid, en daarna een enorme klap. We knalden vol tegen iets aan." Emile denkt in eerste instantie aan een stuk beton of een ander zwaar voorwerp waar de trein over heen rijdt. Dan begint zijn coupé flink te schommelen. „Ik voelde dat het goed fout zat", zegt de Vlissin ger. „Ik keek uit het raam en zag dat een wagon vlak voor mij voor een groot deel langs de rails lag. Ik schrok mij helemaal wild." Gewonden Emiel staat op en loopt samen met een andere passagier door de cou pes om te kijken of er gewonden zijn. Als door een wonder is het bij zonder rustig in de trein. „We kwa men slechts enkele passagiers te gen. Zij waren flink geschrokken, maar bleven gelukkig ongedeerd." Verderop treft Emiel een conduc teur aan die pijn heeft aan zijn ge- Ik voelde dat het goed fout zat. Ik schrok mij helemaal wild zicht. „Hij was gewond geraakt aan zijn neus en bloedde flink, maar ook dat was gelukkig niet heel ern stig." Vervolgens is het wachten op hulp. Emiel en de ongeveer hon derd passagiers blijven een uur in de trein. „Nadat iedereen van de schrik was bekomen heerste er een rustig sfeertje in de trein. We be gonnen zelfs grapjes te maken waar de koffie bleef." Op een gegeven moment maakt iemand de deur open en kunnen de passagiers de zwaar beschadigde trein uit. Langs het spoor staan twee bus sen klaar waarmee de passagiers alsnog naar Roosendaal kunnen. „Ik kwam ongeveer twee uur later aan op mijn werk in Rotterdam", zegt Emiel. „Het is nog even af wachten hoe ik weer thuiskom, want er rijden nog steeds geen trei nen. Maar dat vind ik het minst be langrijk, ik ben opgelucht dat er niemand gewond is geraakt. Voor hetzelfde geld slaan alle wagons over de kop en loopt het gruwelijk af." De dieplader stond stil op een overweg. De chauffeur van de vrachtwagen kon op tijd wegko men en is ongedeerd. „Wij hadden allemaal geen idee wat die vracht wagen daar toch deed", zegt Emiel. Pier Eringa, president-directeur van ProRail, wil samen met wegbe- heerders onderzoeken hoe inciden ten met groot bouwmaterieel zoals in Wouw in de toekomst kunnen worden voorkomen. zaterdag 29 april 2017 het feest van Sint-Jozef als arbeider. Aan de 1 mei-viering ligt de invoering van de achturige werkdag ten grondslag. Op 1 mei 1890 werd de eerste in ternationale Dag van de Ar beid gevierd met grote de monstraties voor de achturige werkdag in verschillende lan den, waaronder Frankrijk, Oostenrijk-Hongarije, Italië, Spanje, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en de Verenigde Sta ten. Die achturige werkdag kwam er in 1919, vooral dank zij de SDAP, de voorloper van de Partij van de Arbeid. Tot in de jaren tachtig hield de Communistische Partij Ne derland op 1 mei een jaarlijkse betoging in Amsterdam. Voor de werknemers van de ge meente Amsterdam is 1 mei sinds vele decennia een vrije dag. (BRON WIKIPEDIA) Meimarkt Sas van Gent. archieffoto ronald den dekker -4 Guido de Baets van Maison Distin- guée. FOTOCAMILE SCHELSTRAETE De Dag van de Arbeid (in Bel gië ook Feest van de Arbeid genoemd) is een feestdag van de socialistische, commu nistische en anarchistische arbeidersbeweging. De dag vindt in Nederland, België en Suriname elk jaar op 1 mei plaats. Andere landen wijken soms af van deze datum. In Europa is 1 mei in bijna alle landen een officiële feestdag, maar niet in Nederland. Ka tholieken vieren op deze dag Guido de Baets, modezaak Frank Balkenende - Emiel Koorneef, passagier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 123