II Jalkh alweer voorzitter af 4 dgn Groningen**** EUWS 11 Nationalisten bestormen parlement: ruim honderd gewonden 69.- Demonstranten bestormden don derdag de vergaderzaal na de be noeming van een etnisch Albanees als Kamervoorzitter. De aanvallers smeten met stoelen. Vrouwelijke Kamerleden werden aan hun haren getrokken. Ruiten sneuvelden. Ook buiten het gebouw zorgden de betogers voor chaos. De oproer politie joeg de relschoppers met traangasgranaten uiteen om de weg vrij te maken voor de politici die nog binnen zaten. Gisteren werd duidelijk dat ruim honderd parle mentariërs, politieagenten en jour nalisten gewond zijn geraakt. De relschoppers zijn aanhangers van de vertrekkende nationalisti sche regering van premier Nikola Gruevski. Zij zouden door het lint zijn gegaan uit angst hun identiteit en cultuur te verliezen, nu etnisch Albanezen - een kwart van de Ma cedonische bevolking - in de rege ring komen. Coalitie De Albanezen hebben een coalitie gevormd met de sociaaldemocrati sche SDSM. De leider daarvan, Zo- ran Zaev, won in december 2016 de verkiezingen en had kort voor de vlam in de pan sloeg zijn steun uit gesproken voor de Albanees Talat Xhaferi als parlementsvoorzitter. De SDSM beweert nu dat de rel len zijn georkestreerd door de par- Geweld hoort niet thuis in een parlement. Daar moet democratie zijn tij van Gruevski, om nieuwe ver kiezingen af te dwingen. De meeste relschoppers droegen zwarte maskers en zouden inge huurde voetbalhooligans zijn. Bo vendien kwam de oproerpolitie op vallend laat in actie. De onlusten hielden ruim vier uur aan. De Europese Unie heeft geen goed woord over voor de wantoe standen. 'Geweld hoort niet thuis in een parlement. Daar moet demo cratie zijn', twitterde Eurocommis saris Johannes Hahn. De EU-bui- tenlandvertegenwoordiger Fede- rica Mogherini noemde de bestor ming 'bijzonder verontrustend en triest'. De VMRO-DPMNE heeft tien jaar lang geregeerd in Macedonië en de benoeming van de nieuwe rege ring sinds de verkiezingen steevast gedwarsboomd. Vanwege corrup tieschandalen dreigen Gruevski en andere VMRO-politici in de gevan genis te belanden zodra ze hun ambt verliezen. De politieke crisis begon toen de linkse oppositie twee jaar gele den met telefoontaps op de prop pen kwam. Daaruit bleek dat de re gering betrokken was bij wijdver breide afluisterpraktijken, verkie zingsfraude en het toedekken van moord.Terwijl het onderzoek naar de beschuldigingen nog loopt, be haalden de SDSM en een aantal et nisch Albanese partijen genoeg ze tels voor een meerderheidscoalitie. Burgeroorlog Macedonië balanceerde in 2001 op de rand van een burgeroorlog door een opstand van de Albanese min derheid. Dankzij internationale be middeling werd de crisis bezworen, maar etnische spanningen houden aan in het Balkanland. De nationalisten hebben nu ten ten voor het parlementsgebouw neergezet en zeggen dat ze voorlo pig niet weggaan. PARIJS Jean-Frangois Jalkh, die tijdelijk Marine Le Pen vervangt als voorzitter van de Franse partij Front National, heeft zijn voorzit terschap weer opgezegd. In 2000 trok Jalkh openlijk het plaatsvin den van de Holocaust in twijfel, waar Le Pens rivaal Macron de Fransen gisteren aan herinnerde. De twee kandidaten, die het op 7 mei tegen elkaar opnemen in de tweede ronde van de presidents verkiezingen, proberen tot die tijd elkaar en eikaars partij in diskre diet te brengen. Óp een politieke bijeenkomst zei Le Pen donderdag tegen haar achterban dat Macron als president de ondergang van Frankrijk zou betekenen. Macron reageerde hier donder dagavond op tijdens een uitzen ding van de Franse nieuwszender TFi, waarin hij de controversiële uitspraken van Le Pens rechter hand noemde. Door het oprakelen van de uit spraken ziet Jalkh zich gedwongen zijn voorzitterschap, dat hij nog geen week geleden op zich nam, weer naast zich neer te leggen. Jalkh ontkent de uitspraken ge daan te hebben. Holocaustontken ning is een misdaad in Frankrijk. Le Pen stelde Jalkh tijdelijk aan als voorzitter, zodat zij zich op haar campagne kon richten. Hij is nu vervangen door Steeve Briois, de burgemeester van Henin-Beau- mont. In die gemeente behaalde het Front National voor het eerst een absolute meerderheid. Jalkh is ook een van de zeven partijleden die voor de rechter moeten verschijnen vanwege een verondersteld fraudeschandaal. Donderdag werd bekend dat Le Pen het Europees Parlement ver moedelijk voor bijna 5 miljoen heeft opgelicht. Marine Le Pen wordt al jaren achtervolgd door beschuldigingen van antisemitisme, die ze zelf hard de kop in wil drukken. Macron be zocht gisteren het Franse dorp Oradour-sur-Glane, een spook stad waar, vlak na D-Day in 1944, een SS-divisie 642 vrouwen, man nen en kinderen in een kerk en schuren opsloten en die vervol gens in brand stak. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg 3 dagen Antwerpen Thermen Bussloo**** zaterdag 29 april 2017 GO Betogers drongen het parlement binnen na de benoeming van een Albanees, fotoafp Zaev, leider van de sociaaldemocraten, raakte gewond, fotoepa Politieke crisis in Macedonië leidt tot complete wanorde De chaos in Macedonië is com pleet nu nationalisten het parle ment zijn binnengedrongen en de boel kort en klein hebben ge slagen. De Europese Unie heeft geen goed woord over voor de wantoestanden in het Kamerge bouw van de kandidaat-lidstaat. Oppositiepartijen weigeren op te draven bij een spoedvergade ring over de crisis in het land. Gerben van 't Hof Skopje —Johannes Hahn (EU) Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ontdek Groningen vanuit dit heerlijke Van der Valk Hotel. Tip: Groninger Museum! 3 nachten in 4* Van der Valk Groningen - Zuidbroek (8,1) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Kamer met balkon of terras. Gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 3* Best Western Docklands (8,7) 2 nachten incl. ontbijtbu Gratis gebruik van wifi Betaal pas bij aankomst fet 4* Hotel Thermen Bussloo (8,6) 1 nacht incl. ontbijt 1 dag wellness lx diner (hoofdgerecht) qq Incl. Rasul van 50 min. Ö7»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11