Uit thuis hoofd te bieden. Bij de flakkerende kaar sen in de kerk zei hij: „De kerkgangers lezen hun bijbel bij een olielantaarn." Het rapport voor de IDA was 250 pagi na's dik, Tom heeft er drie jaar lang me tingen voor gedaan. Naar de lichtsterkte op belangrijke plekken. Steeds kwam de organisatie met vragen en moest hij nieuwe gegevens verschaffen. Een maand geleden, eind maart, kwamen de certificeringen binnen. Het toerisme profiteert mee, want duisternis ervaren en genieten van sterrenhemels is allang niet meer alleen een liefhebberij van nerds. „Het wordt een hype", zegt Tom, terwijl hij een fles lokaal Dark Sky-bier laat zien. Donker bier natuurlijk, en ook zijn whisky is ter plekke gebrouwen volgens de politiek correcte principes. Commercie en idea lisme gaan hand in hand. Rendierhuiden Rondom het eiland Man - en ook door Nyord heen - loopt een 175 kilometer lang wandelpad: de Camanoen. Prima verzorgd, gestroomlijnd, bewegwijzerd. Struise blondine Tina heeft rendierhui den bij zich, voor later; ze hangen over haar rugzak. Bij het vallen van de avond zegt ze: „In het donker werken je zintui gen beter. Echt, in het donker hoor ik beter. Voel ik ook beter." Tina is een charmante Deense die outdooractiviteiten begeleidt, ook op Groenland, waar ze persoonlijk de ren dieren heeft omgelegd en gevild waar ze nu de huiden van draagt. Het wandelpad waarop ze haar groepje voorgaat, biedt volop afwisseling: door glooiende weilanden, langs stranden, vennetjes, bosschages en eenzame boerenwonin gen. Het is.Scandinavisch, zonder precies te weten waar dat aan ligt. Op diverse plekken zijn 'pauzepunten' ingericht met informatieborden, bankjes en stopcontacten. Langs de route liggen ook wat b&b's, maar ook shelters, voor diehard wande laars (wel online reserveren). Het zijn houten hokken, aan één kant open, waar door je liggend op je rug naar de sterren kunt kijken. Er staan soms zelfs douches bij, wel koud natuurlijk. Bij een van de shelters legt Tina laat op de donkere avond een vuur aan waar boven ze lappen vlees roostert. „Als wan delaar moet je goed materiaal hebben", mompelt ze. „Die dierenhuiden zijn per fect tegen optrekkende kou." Ze legt ze vast klaar in de shelter. Even niet denken aan wat ze eerder zei over 'voelen'. Ole komt erbij (met de auto) en schenkt bruisend Dark Sky-bier. „Onze droom is aan het uitkomen. Dat bijna iedereen meewerkt aan intelligent gebruik van licht, zodanig dat je ziet wat je moet zien zonder dat het de night sky bederft. Vroeger trokken mensen hier weg omdat het zo donker was. Nu komen ze daarvoor hierheen." De geur van de nacht en dennennaal den mengt zich met die van geroosterd vlees. Op Tina's gezicht ligt een oranje gloed. Ze zet Ole een bord voor. „Eten en je mond houden." (I magazine 49 De reis Stege, hoofdplaats van het eiland Mon, ligt op een kleine 700 autokilometers van Utrecht. In dat traject zit de over steek van Duitsland (Fehmarn) naar De nemarken (Rodby), een veerdienst van Scandlines. Vanaf het vliegveld van Kopenhagen is het 125 kilometer rijden naar Stege. Vandaar nog 17 km naar camping Mens Klint. KLM vliegt 6x per dag op Kopenhagen. Retours vanaf €110. Transavia biedt vanaf €50 retours vanaf Eindhoven. Het verblijf De camping van Ole Eskling ligt op een geweldige plek op een klif. moensklintresort.dk Een shelter langs het wandelpad Camonoen is te reserveren via naturstyrelsen.dk. Meer info over het pad zelf staat op camoenoen.dk (binnenkort ook Engelstalig). Georganiseerde trips: camoenobureau. com (Duitstalig). Meer informatie visitdenmark.nl/ meervakantie visitmoensklint.dk Wilde vaart Vanaf het eiland worden ook vistrips gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106