'De zuivere nacht is gezond en weldadig. Die zit de mensheid in het bioedlHH weg, boos omdat Zeus zoveel minnares sen had. De melk sproeide in een nevel van haar af. De Melkweg is deze nacht nog niet eens zo helder als hij kan zijn. Er is wat sky glow, hemelgloed. Licht vervuiling." Lichtvervuiling. Een magisch begrip in de filosofie van de IDA, de International Dark-Sky Association die opkomt voor behoud van de duisternis, van de nachte lijke hemel waar alleen de sterren, de pla neten en de maan het recht hebben licht af te geven. Helaas belandt uit duizenden bronnen op aarde zoveel schijnsel op het firmament dat authentieke duisternis zeldzaam is geworden. Maar op Mon, een van de 405 eilanden van Denemarken, verkopen ze het nog: duisternis, en circa veertig onbewolkte nachten per jaar met een sterrenhemel die je de adem beneemt. En de bijbehorende stilte. Ole Eskling is een van de voorvech ters van de lokale Dark Sky-beweging; na drie jaar strijd is het gelukt om IDA- certificeringen in de wacht te slepen (zie kader). „Mon ligt gunstig; doordat het aan drie kanten zee heeft, is er weinig licht vervuiling. Mensen zijn de waarde van duisternis gaan onderschatten. Ze zijn er bang voor, durven zich niet over te geven. Maar het is juist het kunstmatige licht, de storende nachtelijke hemelgloed, die de angst veroorzaakt. De zuivere nacht zeifis gezond en weldadig. Die zit de mensheid al millennia lang in het bloed. De nacht na de dag." Vandaar de nachtelijke fietstochten door het omliggende natuurgebied die Ole vanaf zijn camping organiseert. Ook wordt in de nacht gevist en gewandeld. De mountainbikers naderen inmiddels de oostkust van het eiland: een spectacu laire, 10 kilometer lange kalkwand die Natuurlijk Op het eiland zijn hoge kalkrotsen. Op een daarvan ligt Mens Klint Resort, een camping met cabines en een lodge. Nachtleven Op Mon kun je nog nét niet lezen bij het licht van de maan en de sterren. wg magazine 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104