Leve de duisternis Het ligt wel lekker, zo ruggelings in het knapperige mos. Het lampje op de helm trekt een witgele streep omhoog naar de takken van een naaldboom. En daarboven prijkt een sterrenhemel die wel op de aarde lijkt te vallen. Het uitspansel was daarnet verborgen achter het wolkendek, toen het groepje mountainbikers in dichte duisternis over de bospaden roste. Tina voorop, Ole aanwijzingen roepend achteraan. „Terugschakelen. We klimmen straks een stukje. Licht uit. Nee, aan." Ole Eskling (56), manager van camping Mons Klint, kijkt nu ook naar de gespik kelde hemel. „De steelpan, de Grote Beer", wijst hij. „In het verlengde van de opstaande zijde: de Noordster, zwak schijnsel. En daar! Sterrenbeeld Orion, de jager die zijn pijl richt op de Plejaden. Het Zevengesternte. Daar heb ik verhalen over..." De verhalen van de bevlogen Ole duren zelden kort, zo weten de deelne mers aan de nachtelijke mountainbike- tocht inmiddels. Begeleider Tina Toretren mompelt: „Nu even niet." Ze helpt een van de campinggasten die door een eigen stommiteit met bike en al van een heilinkje is gerold. „Zo mooi is het nergens", gaat Ole gewoon door. „In Kopenhagen-centrum zie je 150 sterren, in de buitenwijken 500, hier 5.000. Weet je waarom de Melkweg zo heet? Oppergod Zeus had een baby aan de borst van de slapende Hera gelegd. Zijn ge liefde. Ze werd wakker en smeet de drinkende baby Actieve baas Campingeigenaar Ole Eskling neemt zijn gasten mee op nachtelijke uitstapjes. Ze doen wereld wijd goed werk, de mannen en vrouwen van de IDA (International Dark-Sky Associa tion), gevestigd in Tucson, Arizona (VS). Hun doel: de nachtelijke hemel voor huidige en la tere generaties in zijn natuurlijke staat behouden of terug brengen. Dat wil zeggen, de duister nis beschermen tegen lichtvervui ling. Industrie en stedelijke agglome raties stralen grote hoeveelheden kunstmatig licht uit, met als gevolg dat een zuivere nacht met alleen het schijnsel van he mellichamen op steeds minder plaatsen te ervaren is. De nacht ver bleekt, terwijl mensen, dieren, vegetatie en eco systemen de nacht even hard nodig hebben als de dag. De IDA wil het be wustzijn bevorde ren en stimuleert maatregelen om lichtvervuiling tegen te gaan: lampen uit schakelen als hun licht niet nodig is; ze niet onnodig omhoog laten schij nen, de lichtsterkte verminderen of van kleur laten verande ren. De IDA geeft certificaten uit voor gebieden die goed bezig zijn met de strijd tegen licht vervuiling. Zij licht voor over bijvoor beeld effecten op energieverbruik, gezondheid en cri minaliteit, financiert wetenschappelijk onderzoek, draagt oplossingen aan en organiseert con gressen. Jaarlijks is er de International Dark Sky Week, met allerhande activiteiten onder de sterrenhemel. Dark Sky Week 2017 duurt tot vandaag. Via de website darksky.org/idsp/ finder/ zijn de plaatsen in de bewoonde wereld te vinden waar het donker is. De Deense eilanden Mon en Nyord hebben in 2017 hun certificaten verdiend. Meer informatie staat op darksky.org. 461 zaterdag 29 april 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 103