Hennis: Europese soldaten het veld in 9 Marineschip zinkt na aanvaring r Een Russisch marineschip is gisteren gezonken na een aan varing voor de kust van Tur kije. Alle 78 opvarenden zijn gered, meldden de Turkse au toriteiten. Het Russische vaartuig kwam volgens Turkse media op de Zwarte Zee in dichte mist in botsing met een vrachtschip dat vee vervoerde. Dat schip was met ruim 8.000 schapen aan boord onderweg naar Jordanië. Het marineschip Liman, naar verluidt een verken ningsvaartuig, maakte vol gens Turkse media water na de aanvaring en was niet meer te redden. De Thrkse au toriteiten kwamen de beman ning te hulp met een sleep boot en drie snelle reddings boten. Het vrachtschip liep vol gens het Russische staatspers- bureau TASS geen noemens waardige schade op. De be manning zou ook niet om hulp hebben gevraagd. Adviseurs van de Turkse premier Binali Yildirim heb ben na de aanvaring hun deel neming overgebracht aan hun Russische collega's. Dit was puur een zorgwekkende melding. We wilden weten of het goed ging met de man D66 hekelt controle invaliden Efteling Mag de Efteling mensen met een beperking om een dok tersverklaring vragen? Dat vraagt D66-Kamerlid Vera Bergkamp aan staatssecreta ris Martin van Rijn van Volksgezondheid naar aan leiding van het bericht in deze krant over de toegangs eisen voor de invalidenin- gang van attracties. Amber Bindels uit Tilburg, die van wege spasmen in een rolstoel zit, sprak er schande van: „Moet ik bewijzen dat ik ge handicapt ben?" De Efteling heeft het beleid al bijgesteld. Duitse militair nepvluchteling Winst Erdogan 51,4 procent Brand treft babyzaak vrijdag 28 april 2017 GO stland 2,18% Letland 1,46% Litouwen 1,49% Hoe roder het land hoe verder van de 2% Polen 2.01% Tsjechie Roemenie 1.41% Duitsland 1.20% ongarne Bulgarije 1,30% Turkije 1,89% Italië 1,11% 11% Grie 2.36% Spanje Luxemburg Europa beschikt al tien jaar over snel inzetbare strijd krachten die nog nooit zijn in gezet: de battlegroups. Op haar misschien wel laatste Eu ropese bijeenkomst sloeg Jea- nine Hennis (Defensie) giste ren met haar vuist op tafel: „Gebruik ze of schaf ze af!" Frans Boogaard Brussel Hoe reageerden uw collega's? „Die zijn van mij wel wat gewend. Ik roep dit al vijf jaar, alleen: wel steeds harder. De we reld om ons heen wordt onveili ger, je voelt de druk. Dan is het vreemd en uiteindelijk een onder mijning van je geloofwaardigheid als je beschikbare capaciteit niet inzet." Gaat er nu iets gebeuren? „Ik heb het gevoel dat de poli tieke wil er is, maar zodra de daad bij het woord moet gevoegd zijn er te vaak aarzelingen. Ik wil af van die vrijblijvendheid." Waar hadden we de battle groups kunnen inzetten? „Zuid-Soedan of Mali, nog steeds. Of elders, bijvoor beeld in afwachting van een VN-operatie. Het gaat om tijdelijke inzet, geen operaties van honderd jaar. Ik heb het wat hard wil len aanzetten, want afschaffen is natuurlijk geen optie. Maar we heb ben die eenheden niet in het leven geroepen om alleen maar te oefenen." Hoe staat het met het Europees leger dat zo niet mag heten? „Zeker géén Europees leger, maar meer defensiesamenwer- king is nodig. Europa is zich heel erg bewust dat het de verant woordelijkheid voor zijn eigen veiligheid moet kunnen dragen, het kan zich niet achter de brede schouders van Amerika blijven verschuilen. Laten we kijken wat toegevoegde waarde heeft, en dat snel en concreet invullen. Samen, want veiligheid is een ge deelde verantwoordelijkheid." Moet iedereen zijn eigen lucht macht en marine aanhouden? „De tijd dat landen volledige krijgsmachtdelen afstoten ga ik niet meer meemaken! Je hebt een basisgereedschapskist nodig met jachtvliegtuigen, pantsers en fre gatten, daaraan zal iedereen wil len blijven bijdragen. Daarnaast ni checapaciteiten, die niet in alle lid staten beschikbaar zullen zijn." Was dit vandaag uw politieke testament, of krijgen we u terug op Defensie? „Ik weet het gewoon niet! De for matie is gaande, de uitkomst on gewis. Ik heb vandaag in elk geval geen afscheid genomen. Ik vind dit een prachtbaan die ik met alle plezier voortzet." ISTANBOEL Politie Nijmegen Agenten hebben gisteroch tend na een tip een man ge wekt die in zijn auto sliep. Hij was zijn sleutels vergeten. DEN HAAG VERIJDELD l lf f v Bewakers hebben een 27-jarige man klemvast in de buurt van Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse pre mier May. De verdachte was even eerder overmeesterd door veiligheidsfunctionarissen. Hij bleek een tas met messen bij zich te hebben. De autoriteiten verdenken hem van het voor bereiden van een aanslag, foto niklas hallen/afp OFFENBACH De politie in Duits land heeft een 28- jarige militair opge pakt op verdenking van het voorberei den van een ter reuraanslag. De sol daat registreerde zich in 2015 als Sy rische asielzoeker, mogelijk om de schuld bij een vluchteling te kun nen leggen. De man kreeg een opvang plek en een toeslag. Hij werd betrapt in Wenen, waar hij een pistool verstopte. ISTANBOEL President Recep Tayyip Erdogan heeft nu ook vol gens de officiële uitslag 51,4 procent van de stemmen gekregen in het Turks referendum over de grondwets wijziging die hem meer macht geeft. ITTERVOORT Bij een bedrijf in It- tervoort heeft gis teravond brand ge woed. De vlammen sloegen al snel uit het dak en de rook ontwikkeling was fors, maar de brandweer wist het vuur snel te be dwingen. Binnen een uur was de brand geblust. Het getroffen be drijf aan de Slee straat in het Lim burgse dorp han delt in babyartike len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9