De tulp is een lastig bolgewas 44 3 <D C C 2 Ingebroken Tijdens haar vakantie dringen inbrekers het huis van Eva Schouten binnen. Van de gebeurtenis zal ze nog lang last hebben. Ook servies heeft weer kleur ROMKE VAN DE KAA Column Als kind kwam ik elk jaar wel eens bij de Keukenhof. Ik woonde er niet ver van daan en je kon er met een speciaal Bollen- treintje naartoe. Attractieparken bestonden nog niet, dus je ging mee met de uitstapjes van de volwassenen. Het hoogst haalbare was een ijsje. Ook later kwam ik nog vaak in ons nationale bollenpark. Bloembollen hebben mij altijd ge fascineerd. De bezoekers zijn nu voor een groot deel buitenlanders. Japanners en Amerikanen zijn vaak koopkrachtig, en gewend om te kunnen kopen wat zij zien. Als een tulp hun bevalt willen ze die hebben, en het onbegrip is dan groot als ze die niet meteen kunnen kopen. Want dat is de makke van tulpen: als je ze kunt kopen bloeien ze niet en als ze bloeien kun je ze niet kopen. Een vergelijkbaar probleem heeft de schrijver van deze tuinrubriek: moet ik nu in het voorjaar over tulpen schrijven, als ze bloeien, of moet ik wachten tot de planttijd van de bollen in het najaar? Nu, be sluit ik, want gelukkig hoefik niets met mijn le zers te overleggen en komen de reacties altijd achteraf. Tulpen zijn niet de gemakkelijkste bolgewas sen. Ze komen uit streken met ijskoude winters en verzengend hete zomers en hebben het vaak moeilijk in ons kwakkelklimaat. Daarom haalden we ze vroeger na de bloei uit de grond om ze 's zomers droog te bewaren. Met die droge peri ode bootsten we de hete zomer na. Die praktijk is door de welvaart achterhaald; we kopen ieder jaar nieuwe bollen. Nu bestaan er ook tulpenvariëtei ten die je in de grond kunt laten en die toch - j aar in, jaar uit - betrouwbaar bloeien. Meerjarenbloei wordt dat genoemd. Ja ren geleden is daar nogal wat onderzoek naar gedaan, totdat het onderzoeksinstituut werd wegbezuinigd. Maar de resultaten van dat onderzoek hebben we gelukkig nog. Voeg daarbij de ervaringen van tuiniers die zelf aantekeningen hebben gemaakt van tulpen die blijvertjes zijn, en je kunt toch een aardig lijstje van meerjarenbloeiers maken. Hier gaan we: Ad rem, Candela, Don Quichotte, Maureen, Mount tacoma, Orange bouquet, Oriental beauty, Puris- sima, Negrita, Parade, Spring song, Toronto, Bal lade, Cape cod, Golden apeldoorn, Menton, Orange emperor, Shirley en White triumphator. Uit eigen ervaring kan ik Queen of night, Bleu ai- mable en Spring green aan de lijst toevoegen. Tulpen moet je niet planten zoals ze dat bij de Keukenhof doen: in blokken of cirkels van geel, rood en paars. Veel mooier is het om ze te men gen met vaste planten. Plant bijvoorbeeld oranje tulpen met gifgroene wolfsmelk, of- als je niet bang bent voor onkruid - Spring green met flui- tenkruid - een wonderschone combinatie en het kan volgens mij geen toeval zijn dat die tulp en het fluitenkruid tegelijkertijd bloeien. Ook de combinatie van judaspenning, boshyacinten en Queen of night doet de adem stokken, vooral als er tegenlicht door de donkere bloembladen van de tulpen valt. Tulpen moet je niet planten zoals ze bij de Keukenhof doen BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN VOGELS V Ml uuf, zijn jullie nog wakker?' We zijn op va kantie op Cuba. Na vijf dagen hebben we onze draai gevonden. Voor we gaan snorkelen, kijk ik nog even op mijn telefoon. De sms is van Mike, onze oude buurman die pas is verhuisd, maar nog wel onze planten water geeft. Ik bel hem. „Zit je?", vraagt hij eerst. „Ze hebben bij jullie ingebroken. De schuifpui is ingegooid. Het is een puinhoop." Ik word misselijk. Daar zit je dan aan de andere kant van de we reld. We slaan aan het bellen. De poli tie, de glashandel, de touroperator. Zo'n dertig uur later zijn we thuis. In de gang zien we zwarte vegen op de laatjes van het kastje. Die vegen blijken overal te zitten; dat is van het poeder voor vingerafdrukken. Onderweg hebben we Mike nog gesproken. Hij heeft beneden al een beetje opgeruimd, dat mocht. In de woonkamer ligt nog wel overal glas. De steen die ze door de ruit gegooid hebben, ligt nog op de vloer. Met knikkende knieën lopen we de trap op. Al heeft Mike gewaar schuwd, onze mond valt open. Alles wat in een la of kast zat of erop stond, ligt op de grond. Mijn oog valt op de opbergdozen waar mijn sieraden in zaten, ze liggen akelig leeg op de ho pen kleding. Mijn eerste oorbelletjes, verlovingsring, trouwring, mooie kettinkjes, ze zijn weg. Maar ook din gen die ik gewoon wilde bewaren, zoals het gipshandje van de kleuter school. Mijn herinneringen zijn ge stolen. In de werkkamer liggen papieren en mappen op de grond en bepaald niet op volgorde. Hoe gaan we dit ooit opruimen? Een mooi glas-in- T0P10 Meest gestolen: 9. lood schilderijtje ligt gebroken op de grond. Ze hebben erop getrapt. Hoezo? Waarom moest dat ook nog? Beddengoed In de slaapkamer is het bed afge haald, de laatjes van de nachtkastjes zijn erop gesmeten. De slopen zijn van de kussens, één is weg. De extra dekbedden en het beddengoed dat in kasten lag, ligt op de grond. Moeten we hier slapen, vraag ik me af. We kunnen maar één ding doen: opruimen en orde op zaken stellen. We bellen een slotenmaker, want de reservesleutels zijn ook weg. Hij komt snel en plaatst meteen anti- kerntreksloten. Daar kunnen ze de cilinder niet uit trekken, wat ze te genwoordig kennelijk doen. Bij de meerpuntssloten die we hadden, destijds de 'veiligste', kon dat wel. Inmiddels zijn we veertig uur wak ker en doodmoe. Op advies van een vriendin heb ik snel wat beddengoed gewassen, zodat we een schoon bed hebben. Het dekbedovertrek dat op bed lag, prop ik in een vuilniszak. Het kussensloop dat ontbreekt, hebben ze volgens de politie gebruikt om onze spullen in mee te nemen. We gaan naar bed, maar ik hoor de hele tijd geluiden. Ik ga er zeker tien keer uit om te kijken. De volgende dag begint zoals de vorig eindigde: opruimen, schoon maken, regelen. De wijkagent komt langs. Hij is te spreken over de nieuwe sloten en wijst erop dat een sensorlamp bij de pikdonkere ach terom een goed idee is. Ook raadt hij ons aan een WhatsApp-groep aan te maken met de buurt. Een buurman doet dat meteen. We halen zo'n lamp en we laten alarm installeren. We hebben de verzekeringspolis tussen de puinhopen opgevist. Daar uit blijkt dat we extra dekking heb- TIPS& NIEUWS vrijdag 28 april 2017 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Het grote mak kelijke moestuin kinderboek behoeft geen uit leg. (Natuurlijk Zien, 12,50) Alle Alle vogels is een bundeling van alles wat Koos van Zomeren over vogels schreef. (Arbei derspers, 49,99) De Franse wereldkeuken bestaat uit 150 recepten. (Terra, 29,99) Leven na een inbraak 3. Geld Sieraden (waaronder zonnebrillen) Kleine elektro nica, zoals smartphones, laptops, tabiets computers, camera's Grote elektro nica (tv's en stereo apparatuur) Handtassen met bijbeho rende inhoud (zoals een smartphone en portemonnee) ID-bewijzen Autosleutels Beddengoed (om spullen in te vervoeren) Fietsen en scooters 10. Gereedschap 4. 5. Jarenlang zetten ingetogen interieur- kleuren de toon, maar dat is aan het veranderen. Kleur mag weer. Villeroy Boch komt daarom met een nieuwe collectie servies die 'Colourful life' heet. En dat be tekent kleur, kleur en nog eens kleur. De koppen, borden en kommen zijn ver krijgbaar in zes vrolijke varianten met namen als Lemon pie, Green apple en Life berry. Alle items (vanaf 8 euro) hebben een witte basis en een gekleurd lijnenspel. Zo kun je eindeloos variëren. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum FR41»Sf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41