L 1 0 'tïS in Brussel zien wat ze in nuis hebben Drie dagen lang presenteerden dertien Zeeuwse bedrijven zich op de Seafood Expo in Brussel. Dé beurs in Europavoor bedrijven die zich op een of andere manier bezighouden met vis en schaal- en schelpdieren. 9 e zilte lucht prikkelt de neus direct bij binnenkomst. Vis! l Dat is de Seafood Expo Glo- I bal in Brussel. Negen hallen f vol met standhouders, meer dan 1.800 bedrijven doen mee. Uit Myanmar bijvoor beeld of Marokko, Noorwegen, Papoea-Nieuw- Guinea, IJsland, Somalië en Nederland. Ook Zeeland geeft acte de présence. Handelshuis In- terseafish uit Tholen is er, en Tramper uit Goes. En acht bedrijven uit Yerseke, dit dorp is goed vertegenwoordigd op de beurs. „Bestaande rela ties ontmoeten en proberen nieuwe contacten te leggen", vat JanKees Vette van Vette Verhaart (Yerseke) samen. „Dat is belangrijk." En dat is wat eigenlijk alle Zeeuwse standhouders zeg gen. Natuurlijk, ze spreken de klanten vaak, soms wel dagelijks, maar dat is per telefoon, of mail. Elkaar zien gebeurt veel minder, maar juist die handdruk, elkaar even in de ogen kijken, dat persoonlijke is van groot belang om de relatie goed te houden. „Het is fijn om de mensen even te zien", zegt Eva Verwijs van Emerald/Krijn Verwijs (Yerseke). De beurs laat de zintuigen duizelen. Alle ver schillende geuren van eten, de kakofonie van ta len, felle lampen, afgewisseld met sfeerverlich- Elkaar even in de ogen kijken, dat persoonlijke is van groot belang om de relatie goed te houden ting. Sommige bedrijven hebben de stand heel minimalistisch ingericht, maar de meeste be drijven hebben er echt werk van gemaakt. Verse vis die op ijs ligt en om de haverklap even nat gespoten wordt voor een mooie frisse glans. An deren hebben bakken met water staan, waarin enorme kreeften zitten, of grote platvissen die op de bodem liggen. Een Aziatisch bedrijf han delt overduidelijk in krabben. In een groot bas sin zitten tientallen krabben die - getooid met een label van de verkoper - de strijd met elkaar aangaan. In de stand van Krijn Verwijs staat ook zo'n homarium. Er liggen kreeften in, maar ook schelpen én een krab, die zit te peuzelen van de kokkels. Ze staan er om te laten zien wat het bedrijf te bieden heeft, vertelt kok Paul Clarisse. Hij staat drie dagen lang mosselen te wokken voor de klanten. „Ons nieuwe pro duct", vertelt hij. „Beetje olie in de pan, uitje fruiten en de mosselen en de woksaus er bij." Nieuwe producten laten zien op de beurs, dat is wat veel bedrijven doen. Bij Emerald/Krijn Verwijs zijn het de wokmosselen, Prins en Dingemanse (ook Yerseke) heeft verschillende variaties zoetzure mosselen. „Een nieuwe trend", vertelt Martijn van der Sluijs. „Je ziet momenteel veel ontwikkelingen in zoetzuur. En wat wij ook nieuw hebben is de gerookte vis in blik. Vorig jaar zijn we begonnen met het ontwikkelen en nu is het op de markt." Bij Lenger Seafoods (Yerseke) zijn ze trots op de nieuwe schelpen die op de markt worden gebracht. „White Clamps", vertelt Gert Korf. Het zijn hagelwitte schelpen uit Noord-Vietnam. „En we hebben Telline uit Bulgarije, daar zijn we vorig jaar mee gestart." Le Petit Pêcheur (Yerseke) is zelf nieuw op de beurs. „We staan hier voor het eerst", vertelt Bart Heijnen. „En de reden dat we hier staan is vanwege de containers", en hij ver wijst naar een robuust uitziend vat. Een eigen vinding. In het vat met zuurstoftoevoer en bio- filter kunnen levende schelpdieren of kreeften worden vervoerd. „En dat verlengt de houdbaar heid van de schelpen een heel stuk en de ecolo gische footprint wordt een stuk lager." Want omdat de schelpen veel langer houdbaar zijn, is vervoer per zeeschip mogelijk in plaats van vlie gen. De container trekt behoorlijk de aandacht en Lori (speciaal ingehuurd om de Aziatische klanten te woord te kunnen staan) heeft het dan ook druk. Zagerkwekerij Innovatiefis ook Delta Farms (Colijnsplaat). De zagerkwekerij verhandelt veel diepgevroren wormen naar bijvoorbeeld viskwekerijen, maar dat heeft zo z'n beperkingen. „En het is eens misgegaan", lacht Bart van Helden. „We kregen een keer een telefoontje dat er al drie dagen een pallet met vracht van ons buiten stond te wach ten op de klant. Nou, dat was niet meer bevro ren." En dus heeft het bedrijf gezocht naar een gedroogde vorm van visvoer. „Dat werd uit eindelijk een mengsel van zagers, inktvis en mesheften. Dat presenteren we nu." Zijn stand trekt heel veel aandacht en dat komt vooral door het kleine homa rium, waarin zagers onder invloed van de zuurstofpomp continu door het water dwarrelen. „Mensen willen allemaal weten wat dat voor beesten zijn." De Seafood Expo is een beurs waar je niet alleen komt kijken, maar ook komt proeven. Er wordt heel wat gekookt, ge bakken of gefrituurd. Van Mickey Mouse vis- nugget tot een paar mosseltjes of een amuse met garnalen. Eventueel overgoten met een glas witte wijn of champagne. Overal staan mensen te eten, te drinken, te proeven. Dat wordt natuurlijk wat anders als je machines verkoopt, om te verpakken bijvoorbeeld. Geen intense geuren in de hal waar zij staan. Daar kan je zien hoe een diepvrieslijn eruitziet, of een sorteerband of verpakkingsmachine. Tramper uit Goes is daar te vinden, net als Murre (Krab- bendijke). „Wij staan vaak op beurzen", vertelt Astrid Murre. En dat loont, want via de beurs worden toch klanten binnengehaald. „Gisteren heeft iemand hier al een paar uur gezeten en die heeft nu een vervolgafspraak gemaakt." Als de beursdag op z'n einde loopt, gaan de bezoe kers lang zaam rich ting uit gang. Nog een laatste glas cham pagne of hapje meepakken en dan naar huis of hotel. De standhouders trekken zich te rug met hun telefoon, of sorteren de visitekaart jes die ze deze dag hebben gekregen. Potentiële klanten die volgende week een telefoontje kun nen verwachten. PZC ONLINE Opeen dag als vandaag besef je meer dan ooit dat we in een prachtig mooi land wonen. #Nederland #Koningsdag #Trots vrijdag 28 april 2017 Bart Heijnen met Lori bij de innovatieve container waarin kreeften en schelpdieren vervoerd kunnen worden. Melita Lanting -Eva Verwijs van Emerald/Krijn Verwijs VIDEO Op pzc.nl vindt u niet al leen tekst, maar ook beeld en geluid. We maakten vi deo's bij: - Gekke Wilde westen in Veere - Walcheren viert Konings dag - Optreden van Peer in Middelburg - Open podium in Kloe- tinge - Ringrijden in Middelburg - Versierde fietsen in IJzendijke - Rommelmarkt in Ter- neuzen - Giovanni Siereveld schiet HSV Hoek langs Vlissin- gen TWITTER Theo Peeters @TheoPeeters Nederland vierde gisteren Koningsdag. De schijnwer pers waren vooral gericht op Tilburg waar koning Wil lem Alexander met zijn fa- mili op bezoek kwam. Maar ook op andere plaatsen werd feest gevierd. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Siereveld schenkt Hoek de zege 2. Echtpaar weet eikaars lintje stil te houden 3. Dit is er te doen op Koningsdag in Zeeland 4. Kaarten voor festival De Ballade vliegen de deur uit 5. Femke Bun wint óók Vestrock Rally Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie FJ facebook.com/depzc ië) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36