Goedkoper onderhoud met 3D-printer 4 VIJF VRAGEN AAN PIETER RAES EN JAN MOL FESTIVAL HRIEPS KAN BEGINNEN niek zoals de inzet van robots, dro nes, sensoren, camera's en handige online-tools. Het centrum is de ver bindende schakel tussen fabrieken, onderhoudsbedrijven en kennisin stellingen. Per jaar organiseert het zo'n twintig evenementen. Vol gende week dinsdag draait het om 3D-printen. Eerst een introductie. Het Kennis- en Innovatie centrum Mainte nance Procesindu strie in Terneuzen is opgericht in 2015. Het is een coöpera tieve vereniging met tientallen le den. Doel is indu strieel onderhoud slimmer, veiliger en goedkoper uit te voe ren. Dat kan met nieuwe tech- vrijdag 28 april 2017 4Voelen bedrijven wel voor dat soort nieuwlichterij? „We merken dat de procesin dustrie terughoudend is. Bedrijven zijn nog een beetje conservatief. Nieuwe technieken moeten zich eerst bewijzen en als er moet wor den geïnnoveerd, dan eerst maar eens bij de buren. Er is voor ons dus nog werk aan de winkel. We hebben niettemin al veertig projec ten uitgevoerd, de een succesvol ler dan de ander. Het beste resul taat hebben we geboekt met een relatief simpele online-tool. Daar mee kunnen bedrijven de juiste methode kiezen als er onderhoud nodig is. Die tooi is samen met de HZ in Vlissingen en onderhoudsbe drijf SPIE ontwikkeld. Het is een hit. Bedrijven hebben er al miljoe nen euro's door bespaard." 5 Dow en Zeeland Seaports hebben samen het Mainte nance Value Park bij Terneu- zen opgezet. Hoe belangrijk is in dustrieel onderhoud in Zeeland? „Per jaar gaat er alleen al in de Zeeuwse petrochemie 250 miljoen euro om. Voor de totale mainte nance schatten we zo'n 350 miljoen euro. Industrieel onderhoud is goed voor 20.000 directe en indirecte ba nen. Het is dus een bedrijfstak die iets voorstelt." I Pieter Raes (links) en Jan Mol. GRIJPSKERKE De tenten zijn opge bouwd, het feest kan beginnen. Morgen wordt de 23ste editie van het muziek festival Hrieps in Grijpskerke gehouden. Er staan zo'n vijftig acts op het pro gramma met het thema Hewoon als Oal- tied. De dialectrockers van Surrender mogen natuurlijk niet ontbreken. De band brengt een show met vijf nieuwe nummers. Hrieps is uitverkocht, 5.000 mensen zullen het terrein bevolken. Het festival begint om 13.00 uur. fotopzc A Een 3D-printer kan van alles maken. Van machineonderdelen tot golfballenfoto's peter nicolai Een steiger bouwen en mannetjes naar boven sturen, is tijdrovend en duur. En vaak gevaarlijk. Je herin nert je het drama in de Amercen- trale nog wel. Nu kun je schoorste nen inspecteren met een drone. Nieuwe technieken zorgen voor een revolutie in het industrieel on derhoud. Vuil word je niet vanach ter je joystick. In principe kun je een fabriek in een witte overall on derhouden. Eén van de hangijzers is nu hoe je corrosie in kilometers pijpleidingen op een slimme manier kunt detecteren zodat je op tijd een stuk leiding kunt vervan gen." Kunnen 3D-printers industrieel onderhoud goedkoper en een voudiger maken? Die vraag komt dinsdag 2 mei op tafel tij dens een bijeenkomst in Terneu- zen, die op touw wordt gezet door het Kennis- en Innovatie centrum Maintenance Procesin dustrie. Operationeel manager Jan Raes en programmamana ger Jan Mol leggen in vijf vragen het belang van innovatief indu strieel onderhoud uit. Frank Balkenende 2 Gaat het alleen om metaal of ook om andere materialen? „Metaal is voor de procesin dustrie wel het belangrijkste mate riaal, maar er zijn tal van mogelijk heden. Dinsdag zal een bedrijf toe lichten hoe je met geprint beton bekistingen maakt. En met kunst stof kan ook heel veel." J Wat heeft de industrie aan 3D- printen? I „Dat proberen we dinsdag uit te vissen. Wij denken dat er volop kansen liggen. Kijk, een fabriek als Yara Sluiskil heeft een magazijn met tienduizenden onderdelen. Daar ligt voor miljoenen euro's. Van een speciaal schroefje tot een flensje van een afsluiter. Stel dat je die gewoon via een 3D-printer kunt laten maken op het moment dat vervanging noodzakelijk is of als er iets stuk is ge gaan. Dat bespaart enorm veel geld en ruimte. Bo vendien kunnen ze tegen woordig naadloos onder delen printen. Kijk, ik heb hier een toevallig een model met een complexe vorm. Com pleet naadloos. Dat is ge maakt met een wervel proces waarbij een laser poeder aan elkaar plakt." 3 Hoe ver gaan nieuwe onder houdstechnieken? „Ver. Vroeger moest iemand in een rubber pak met kruiwagen en schop een olietank in. Nu doet een robot dat werk. Het is tegen woordig zelfs al mogelijk om met een drone in een gesloten industri eel vat rond te vlie gen. Hightech maakt indu strieel on derhoud een stuk veiliger en ge zonder voor werkne mers. Neem nou werken op grote hoogten. Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31