Walcheren viert voluit PEN Mark Giljam hoopt op titel als vetjaardagscadeau Mensen in psychische nood kunnen met pas om juiste behandeling vragen zondag a.s. Bibberen op decamping? Echt niet! «ÏS3S8S ifM KONINGSDAG Wat te doen als je een psychische crisis voelt aankomen? Trek de crisiskaart uit je portemonnee en laat omstanders zien wat er moet gebeuren. Koningsdag betekent voor lan Wattel ringsteken op een pony in SerooskerkeHij blijft doorgaan tot hij twee ringen heeft. Walcheren vierde Koningsdag volop in tenten en op velden.zeeland 6 Voor wie ooit wel eens (psychische) crisis heeft gehad, is er nu de crisis kaart. Dat is een opgevouwen 'ge bruiksaanwijzing', zo groot als een bankpas, die in een portemonnee past. Op de kaart staat beknopt hoe degene tijdens een crisis wil worden behandeld. Door een psychische crisis kan ie mand zo in de war zijn dat hij niet meer weet waar hij is en wat hij doet. „Sommige mensen in een cri sis vinden dat ze een belangrijke taak te vervullen hebben", vertelt directeur Irene van de Giessen van zorgorganisatie HerstelTalent. „Als je dan in jouw ogen de wereld staat te redden midden op een kruispunt, dan sta je niet te wachten op iemand die jou van die belangrijke taak weerhoudt. Zo iemand kan dus boos reageren." Het kost veel tijd voor omstanders en hulpverleners om er achter te ko men wat er aan de hand is. De crisis kaart moet een hoop problemen en leed gaan voorkomen. Vaak voelen mensen een crisis aankomen. Met de kaart kunnen ze omstanders la ten zien wat er aan de hand is en wat er moet gebeuren. „Op de crisiskaart staan bijvoorbeeld telefoonnum mers van mensen die in zo'n situatie gebeld moeten worden, of en welke medicijnen iemand gebruikt en welke zaken moeten worden gere geld", aldus Van de Giessen. „Er kunnen ook tips op staan zoals: raak me niet aan, maar blijf tegen me pra ten. Dat is handig voor bijvoorbeeld de politie." Consulenten Wat er op de crisiskaart staat, be paalt iemand zelf Maar wel na uit voerig overleg met een van de zes consulenten van HerstelTalent. „De crisiskaart is een samenvat ting van een heel crisisplan", zegt Van de Giessen. „Iemand vertelt ons waarover hij afspraken wil maken, met wie en hoe hij het één en ander wil regelen in geval van crisis. Denk bijvoorbeeld aan: wie doet de post, leest de e-mail en haalt de kinderen van school? Dat wil niet zeggen dat iemand opgenomen hoeft te zijn. Veel cliënten zijn gewoon thuis, maar zijn niet in staat om dagelijkse taken te doen." Iedereen die een rol speelt in het crisisplan moet het ondertekenen. „Als je dat allemaal wilt regelen, be tekent het dat je mensen moet vra gen om je te helpen wanneer dat no dig is. En dan gaat het bijvoorbeeld niet alleen om de buurman, maar ook om de woningcorporatie. Zodat als iemand de huur niet heeft be taald, er daar een belletje rinkelt en ze weten wat ze moeten doen." Het complete crisisplan wordt onder meer elektronisch opgeslagen bij Emergis in Kloetinge. Die zorgin stelling werkt aan het initiatief mee, net als de politie, Zeeuwse gemeen ten en woningcorporaties. De ervaringen met de crisiskaart zijn elders positief, weet Van de Giessen. „Mensen hebben minder vaak een terugval en zeggen meer regie op hun leven te hebben." Mensen moeten de crisiskaart zelf aanvragen. Dat kunnen ze doen door HerstelTalent te bellen (06- 22889296) of te mailen (info@her- steltalent.nl). 12-17» Intratuin Koudekerke It vrijdag 28 april 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 12 Crisiskaart kan leed voorkomen Jeffrey Kutterink Goes li; Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28