22 VOETBAL KNVB-BEKERFINALE A Vitesse kan zondag, in de bekerfinale tegen AZ, de eerste prijs in de clubhistorie halen. Hoe kan het dat het Gelderse voetbalbolwerk daar in 125 jaar nog nooit in is geslaagd? 'Klaassen bezig aan laatste maanden bij Ajax' Voetbal Nadal overtuigt in Barcelona Rafael Nadal (foto) is na winst op de Zuid-Afrikaan Ke vin Anderson een stapje dichter bij zijn tiende titel op het tennistoernooi van Barcelona. De 30-ja- rige Spanjaard treft in de kwartfinales de Zuid-Koreaan Hyeon Chung. Ook Andy Murray is door naar de kwartfinales. De Britse nummer één van de wereldranglijst, die in de eerste ronde een bye had, versloeg in twee sets de Spanjaard Feliciano López. Frans onderzoek naar WK's Na de Zwitserse en Amerikaanse autoritei ten, is ook Frankrijk een onderzoek begon nen naar de toewijzing van het WK voetbal in 2018 (Rusland) en 2022 (Qatar). Dat meldde de Franse krant Ie Monde gisteren. Oud-voorzitter van de FIFA, Sepp Blatter, is vorige week donderdag door de Franse justi tie verhoord, vooralsnog als getuige. 'Dinsdag presentatie Advocaat' De KNVB hoopt Dick Advocaat (foto), die bevestigt Ruud Gullit als as sistent-trainer te willen, dinsdag te presenteren als nieuwe bonds coach. De 69-jarige Hagenaar wil van wege zijn verplich tingen bij het Turkse Fenerbahce, waar hij nog strijdt om de bekerwinst, pas beginnen op 9 juni, met het WK-kwali- ficatieduel tegen Luxemburg. „Er valt hier nog altijd veel te winnen. Ik maak de klus af bij Fenerbahce", aldus Advocaat. Dat bete kent dat op 31 mei en 4 juni interim-bonds- coach Fred Grim daarom vermoedelijk nog de leiding zal hebben als het Nederlands elf tal oefent tegen respectievelijk Marokko en Ivoorkust. Flitsen Quote van de dag Schaken Voetbal ensen gaan altijd uit van het zwart ste scenario, pas send bij de wijze waarop ze het leven zien: als een ingecalculeerde ne derlaag. Wie de boeken van schrij ver en geboren Arnhemmer Mar cel van Roosmalen een beetje kent, weet dus hoe ze in de Gel derse hoofdstad toeleven naar de bekerfinale AZ-Vitesse. „Als je ons tegen Feyenoord zag, neuh, dan heb ik er niet veel vertrouwen in", zegt clubicoon Martin Laamers, goed voor 272 wedstrijden in het geel-zwart. Toch is de oud-mid denvelder erbij in de Kuip. „Want het kan altijd meevallen." Zoals Laamers is, zijn de mees ten in Arnhem. Men rekent zich niet snel rijk. En waarom ook? De, op Sparta na, oudste profclub van Nederland won nog nooit zilver werk. In vergelijking met Vitesse is Fortuna Sittard een prijzenmag- neet met twee behaalde bekers. Zelfs HFC Haarlem (wél al opge doekt) liet zich vaker huldigen dan de nummer zes uit de ere divisie. *1 Tamelijk opvallend aan gezien Vitesse toch al 125 jaar bestaat. Laamers: „Ik weet niet of er überhaupt een prij- zenkast in het stadion staat. Misschien wel hoor, met wat vaantjes erin van Europese wedstrijden. Maar ik ben er nog nooit één tegengekomen." m De enige tastbare trofee die Laamers over hield aan zijn tien jaar Vitesse, is een badjas. Een relikwie van de verloren bekerfinale in 1990, te- gen PSV (1-0). „Wat denk je? Krij gen we twee minuten voor tijd een penalty, mist John van den Brom 'm. Misschien is dat wel het probleem van Vitesse. Het is altijd net niet." Pech De oorzaak? „Pech!" roept Van Roosmalen. „We hebben altijd pech. In de oorlog hadden we pech vanwege de ligging. Met het voet bal hebben we pech. En zelf heb ik ook altijd pech. Zes boeken schreef ik over Vitesse. Nooit ver kocht er van één meer dan 100.000 exemplaren. Pech. Als Arnhem mer ben je geboren voor pech. Het is verschrikkelijk." Laamers vermoedt dat de volks aard ook een rol speelt in het net- niet-verhaal. „Vitesse is geen Fey enoord, hè. Daar maakt de aan hang op moeilijke momenten het verschil. De fans in Arnhem zijn cynisch. Het is niet snel goed. Ei genlijk is het nooit goed." Piet Velthuizen is geen Arn hemmer. Zijn wieg stond in Nij megen. Toch staat de doelman wel symbool voor de club Vitesse. An ders dan anders, kleurrijk als zijn verzameling koikarpers. Al ziet Velthuizen dat zelf niet zo. Zijn voorbeeld is zan ger Jannes, juist omdat hij vol gens hem 'zo gewoon is geble ven'. „De reden dat Vitesse nog nooit een prijs won?" countert de op het woonwa genkamp geboren keeper. „De onrust. Bij Vitesse was het al tijd rumoerig." 'Tropenjaren' noemt hij zijn periode in Gelredome. Vandaar dat de doelman nu een wat rustiger bestem ming heeft uitgekozen om te voetballen: Israël. In dat land speelt hij bij Hapoel Haifa. „Elke dag kan je naar het strand, voor regen hoefje nooit bang te zijn, en je kunt gewoon SBS6 ont vangen in Is raël", klinkt het vanuit zijn huis. Of hij zich zondag voor de tv nestelt? „Uiteraard", zegt Velthui zen. „Vitesse zit voor eeuwig in mijn hart. Ik ben de eerste die juicht als ze scoren." Achtergebleven hond Typisch Velthuizen. In tegenstel ling tot de cynische Arnhemmer, ziet Nijmeegse Piet in elk zonne straaltje juist een ontluikende zo mer. In zijn tijd bij het Spaanse Hércules Alicante kwam hij om van de heimwee naar zijn in Ne derland achtergebleven hond, maar dat loste hij eenvoudig op door dagelijks uren met het beest te skypen. De bekerfinale ziet hij eveneens positief tegemoet voor zijn club. „Het is nu eindelijk rus tig daar. Als de fans massaal achter Vitesse gaan staan, gaat het goed komen." Van Roosmalen zit zondag ook in de Kuip. Al was dat bezoekje minder vanzelfsprekendheid dan voor die andere 20.000 Vitesse- supporters. „Die foute lui die nu aan de macht zijn, Joost de Wit en Mo Allach, hebben er alles aan ge- TENNIS VOETBAL VOETBAL Eefje Muskens en Selena Piek hebben gisteren de kwartfinales bij het EK badmin ton in Kolding, Denemarken bereikt. Daar treffen ze vandaag een Russisch duo. Mark Caljouw verraste door zich te kwalificeren voor de kwartfinales, waar hij vandaag de Deen Viktor Axelsen treft. Zeiler Nicholas Heiner heeft gisteren bij het wereldbekertoernooi in Hyères, Frankrijk de leiding in het Finnklassement stevig in handen genomen en staat negen punten voor op de Fransman Fabian Pic. Het inhaalduel tussen PJC en Borgercom- pagnie, dat het duel vanwege blessures met negen man startte, in de vijfde klasse F is woensdag geëindigd in 40-0. Spits van PJC, Harold Hut, scoorde liefst zeventien keer. Anish Giri (foto) heeft voor het eerst de Reykjavik Open op zijn naam geschre ven. De 22-ja- rige Nederlan der won zeven van zijn tien partijen, drie eindigden er in een remise. Bayern Mün- chen heeft de optie tot koop gelicht bij Kingsley Coman. De Franse aanval ler wordt sinds 2015 gehuurd van Juventus en ligt nu vast tot 2020. O Q. (0 Badjas als oogst na125 jaar voetbal Dennis van Bergen Arnhem Huidig AZ-coach Van den Brom miste in 1990 een penalty namens Vitesse in de be kerfinale. FOTO ANP Soren Lerby, zaakwaarnemer Davy Klaassen (foto), pookt met de zomer in aantocht het vuurtje in Corriere Dello Sport op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22