Fraude Le Pen groter dan gedacht EUWS 11 Van alle ADHD-medicijnen zorgt Ritalin voor de meeste bijwerking. Toch zien weinigen heil in een stop op het gebruikervan. AMNESTY ANTI-TRUMP Oad Weektoppers patiënten 'een meerwaarde' heb ben. Het is geen probleem dat de beroepsgroep zo'n medicijn in de richtlijn opneemt als geneesmid del, mits behandelaars de risico's maar goed inschatten. Ondanks de risico's op bijwer kingen vindt Gaby de Boer van pa tiëntenvereniging Impuls niet dat gestopt moet worden met het voorschrijven van Ritalin. „Het werkt goed, als artsen het middel afstemmen op de individuele pa tiënt. Bekend is dat je van Ritalin een hoge bloeddruk kunt krijgen. Een arts zal dus altijd moeten kij ken naar iemands lichamelijke ge steldheid voor hij Ritalin voor schrijft." Dat een geneesmiddel dat niet goedgekeurd is voor gebruik door volwassenen toch zo vaak waar voorgeschreven door artsen en be handelaars is te gek voor woorden, vindt arts-epidemioloog Dick Bijl. Toen hij dat eerder openlijk ver kondigde werd hij door psychia ters voor het medisch tuchtcollege gedaagd. De klachten van de psy chiaters werden twee keer onge grond verklaard. „De bevindingen van Lareb zijn in lijn met de toenemende aan dacht voor de bijwerkingen van methylfenidaat", zegt Bijl. „Voor gebruik door volwassenen is geen handelsvergunning afgegeven voor deze stof, maar het is een middel dat wel in de handel is om dat het voor kinderen wel geregis treerd is. Artsen en psychiaters kunnen het dus ook gewoon aan volwassenen voorschrijven, apo theken kunnen het verstrekken en verzekeraars vergoeden het." Volgens Bijl moeten het CBG en de Inspectie ingrijpen. „Het CBG heeft er al eerder voor gewaar schuwd. De risico's moeten op nieuw onder de aandacht worden gebracht. Alleen bezorgd zijn is niet voldoende." Patiëntenvereniging Impuls is be trokken bij een onderzoek onder gebruikers van met ADHD-medi catie. De eerste resultaten laten zien dat Ritalin de meeste bijwer kingen kent„Er bestaat grote on wetendheid onder huisartsen ten aanzien van ADHD en medicatie", zegt Gaby de Boer, deskundige adhd medicatie binnen Impuls. „De meeste artsen schrijven stan daard Ritalin voor omdat ze geen weet hebben van de andere medi catie op dit terrein. Bovendien wordt Ritalin vergoed en de an dere medicijnen niet. Dus voor an dere middelen moet je als patiënt diep in de buidel tasten." In de richtlijn van de Neder landse Vereniging voor Pyschiatrie (NWP) wordt methylfenidaat als 'eerste keuze' aanbevolen als me dicijn voor volwassenen met adhd. Toen de geneesmiddelenautoriteit in 20U een aanvraag van de fabri kant van het middel Concerta voor de Nederlandse markt afwees, zag de beroepsgroep geen reden om het medicijn uit de richtlijn te schrappen. Dat Concerta als 'te gevaarlijk' werd gekwalificeerd, vond de NVPP 'onterecht' „Het is niet rati oneel", stelde Sandra Kooij des tijds namens de vereniging. „Ik zeg dat het angst is voor de diagnose. Uit onkunde en onbekendheid." Onderzoekscentrum Lareb kreeg al vele honderden meldingen van bijwerkingen door medicijnen als Ritalin. En dat baart het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) grote zorgen. Toch houdt het college de deur voor Ritalin op een kier, omdat het sommige patiënten ook juist helpt. 'Het is aan de arts om te bepalen of het medicijn wel in individuele gevallen nuttig kan zijn. Zowel pa tiënten als behandelaars moeten zich bewust worden van de risi co's', zo stelt het college op zijn website. Niet stoppen De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) nam eenzelfde standpunt in rond de discussie over Concerta. Zelfs medicijnen die als onveilig worden be schouwd kunnen voor individuele PARIJS De partij van de Franse presidentskandidate Marine le Pen zou het Europees parlement voor veel meer geld hebben opgelicht dan tot nu toe gedacht. Het gaat om 5 miljoen euro, in plaats van 2 mil joen. Het Front National (FN) had ja renlang 'spookassistenten' in dienst. Op papier werkten ze in Brussel voor het FN en werden ze betaald door het Europees Parle ment. Maar ze werkten voor de par tij zelf, in Frankrijk. Europarlemen tariër Le Pen is albij wijze van straf al gekort op haar salaris. Over ruim een week is de tweede ronde van de Franse presidentsver kiezingen. Volgens de laatste pei lingen zou Le Pen verliezen, met 39 procent tegen 61 procent voor Em manuel Macron. voor voor aanbieding 20,- korting aanbieding 20,- korting vrijdag 28 april 2017 GO 'Veel onzekerheid over ADHD-medicatie' Honderd demonstranten, alle verkleed als Vrijheids beeld, demonstreren in Lon den ter gelegenheid van de eerste honderd dagen van president Donald Trump in het Witte Huis. De mensenrech tenorganisatie keerde zich met het protest gisteren tegen de plannen van Trump om een muur op de grens met Mexico te bouwen en zijn in- reisverbod. „Het Vrijheids beeld staat voor de opvang van mensen die voor geweld op de vlucht zijn", aldus Kate Allen van Amnesty, foto frank AUGSTEIN/AP Een doosje met het omstreden Ritalin. Tonny van der Mee Arno Gelder Den Bosch Deze reis biedt een combinatie van mooie excursies overdag en veel gezellig heid in de avonduren, waarbij de gastheer ons uitnodigt voor een drankje aan de bar of een dansje op de dansvloer. Nauders is een uitstekende startplaats voor het maken van mooie excursies. Hoogtepunten in deze reis zijn de prachtige natuurtochten over de Silvretta Hochalpenstrasse en door het bijzondere Kaunertal. Hoogtepunten Vertrek Hoogtepunten Vertrek hoogstgelegen wintersportplaats Kühtai door het prachtige Ötztal Kaunertaler Gletsjer y belastingvrij Samnaun, Zwitserland y schilderachtig Merano, Italië gezellig Oberammergau, bekend van de Passiespelen, Duitsland 29 april 13, 20, 27 mei 1 juli 12, 26 augustus 16, 30 september 14 oktober Alle data gegarandeerd vertrek via de Arlbergpas naar de Silvretta Hochalpenstrasse Reschenpas, de mooiste pas van Tirol het stadje Merano, Italië natuurtocht door het Kaunertal y belastingvrij Samnaun, Zwitserland treinreis Bernina Express (optioneel) y prachtige route over de Flüelapas, Zwitserland 1 29* mei 5*. 12', 19*, 26"juni 3, 10*, 17*, 24, 31 juli 7*, 14*, 21 28 augustus 4*. 18', 25 september 2, 9 oktober gegarandeerd vertrek Landhotel Seeblick Landhotel Seeblick ligt aan een meertje i nabij het centrum van Nassereith. r Hotel Bergblick actiecode: LEZER89ADR actiecode: LEZER89ADR Dit hotel ligt in ca. op 200 m. van het Boek nu op oad.nl/lezersreis of (.0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11