Toezicht op Turkije verscherpt Bacterievariant zorgt voor meer gevallen hersenvliesontsteking Terreurverdachten gepakt in Barcelona 5 EERBETOON OMGEKOMEN AGENT IN PARIJS De 12-jarige David heeft een her sentumor. Afgelopen december is de jongen bestraald, maar hij heeft de aansluitende chemokuur - die volgens artsen noodzakelijk is - ge weigerd. De jongen is bang om ziek te worden van de behandeling. Zijn vader is radeloos. Hij eiste gisteren tijdens een kort geding in Alkmaar dat David alsnog aan zijn chemokuur begint, om zo zicht te houden op overleving. De rechts zaak is achter gesloten deuren ge houden. De 45-jarige vader heeft David uit een eerdere relatie. De moeder van het kind wil al langere tijd niet meewerken aan de kankerbehan delingen. Daarom is David eind vo rig jaar onder toezicht gesteld van jeugdzorginstantie De Jeugd- en Gezinsbeschermers. Een psychiater heeft verklaard dat David voldoende wilsbekwaam is. Zijn wens om niet verder te wor den behandeld, moet daarom wor den gerespecteerd. De vader vindt dat deze conclusie nooit zomaar ge trokken had mogen worden. Hij wil dat de rechter zogenaamde 'vervan gende toestemming voor behande ling' verleent. Uitzonderlijk Volgens de vader geeft zijn zoon wisselende signalen over zijn ziekte en zou hij vaak praten over 'later'. De man vreest de invloed van zijn ex, die meer in alternatieve geneeswijzen ziet. De aangestelde gezinsvoogd sluit zich aan bij het oordeel van de psychiater en wil geen procedure voor vervangende toestemming starten. Een zaak als deze komt ook in de rest van de wereld nauwelijks voor „Deze situatie is ontzettend uit zonderlijk", zegt kinderarts en me disch ethicus Eduard Verhagen van het UMC Groningen. „Het lukt ou ders en kinderen bijna altijd om het eens te worden over ingrijpende behandelingen of operaties. Een zaak als deze komt ook in de rest van de wereld nauwelijks voor." Volgens de Nederlandse wet heeft een kind vanaf 12 jaar een be langrijke stem in zijn eigen behan deling. „In de leeftijdscategorie van 12 tot 16 jaar geldt in toenemende mate dat de mening van het kind doorslaggevend is", zegt Verhagen. Toch vraagt de kinderarts zich af of de 12-jarige David nu het juiste besluit neemt. „Hoe kun je ooit een keuze maken die zo tegen de zin in gaat van een van je ouders? Dat moet ontzettend ingewikkeld zijn. Deze zaak kent alleen maar verlie zers." De rechter doet op 12 mei uit spraak. Het is de vraag of dat op tijd is. De kwestie van David is medisch spoedeisend. Volgens het behan- delprotocol had de chemokuur in maart moeten beginnen. Uitstel verkleint de overlevingskans van de. De gezinsvoogd van David wilde gisteren niet reageren. STRAATSBURG De Raad van Europa legt Turkije onder de loep vanwege de verslechterde mensenrechtensituatie. Ook de haperende rechtsstaat en het functioneren van de democratie komen weer onder toezicht. Dat is gisteren tijdens de parlemen taire vergadering van de Raad besloten. Sinds de verijdelde staatsgreep vorig jaar heeft de Turkse regering maatregelen ge nomen die op gespannen voet staan met Europese waarden die de Raad van Europa verdedigt. Turkije stond tot 2004 ook on der 'volledig toezicht' van de Raad van Europa. Bij de Raad, die losstaat van de EU, zijn 47 landen aangesloten, waaronder Rusland en ook Turkije zelf. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken ziet poli tieke motieven achter het be sluit. Dat laat Turkije 'geen an dere keus' dan het EU-lidmaat- schap te heroverwegen. Sinds oktober 2015 overleden negen men sen door de bacterie. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 24 be smettingen gemeld. Vo rig jaar werden 50 Ne derlanders ernstig ziek. Drie jaar geleden waren dit er vier. Meerdere vaccins zijn beschik baar. Een onderzoeker van het RIVM sugge reerde vorig jaar al dat het vaccinatiepro gramma aangepast zou kunnen worden om deze bacterie met de naam 'meningokokken type W' te stoppen. In het Infectieziekten Bulle tin van de dienst schre ven verschillende ex perts dat dit vaccinatie beleid herzien moet worden. De meningokok-bacte- rie komt in Nederland in zeven varianten voor. Bij de uitbraak van meningitis in 2001 ging het om type C. Vaccina tie daartegen is sinds 2002 standaard voor kinderen van 14 maan den. De meeste mensen dra gen de bewuste bacte rie in de neus-keel- holte. Als ze in de bloedbaan of de hersen vliezen terechtkomt, kan dat leiden tot bloedvergiftiging of hersenvliesontsteking. Een besmetting kan blijvende schade ver oorzaken aan onder meer het gehoor of de hersenen. In 5 tot 10 procent is de afloop do delijk. De bacterie besmet vooral ouderen vanaf 65 jaar, maar ook adoles centen en jongvolwas senen kunnen ziek worden. In Engeland was recent een epidemie en is in middels een intentings- ronde onder jongeren begonnen. BARCELONA De politie in Bar celona heeft gistermorgen acht terreurverdachten opgepakt. Vier van hen worden in verband ge bracht met de aanslagen in Brussel in maart 2016. Dat meldde de Spaanse krant El Pais. Volgens de Spaanse politie zijn de terreurverdachten mannen van tussen de 31 en 39 jaar oud. Ze zijn van Marokkaanse afkomst. De vier hadden contacten met de daders van de aanslagen in Brussel. Som mige mannen hebben een straf blad of worden in verband ge bracht met drugssmokkel. Volgens de Belgische tv-zender VRT wa ren de verdachten enkele dagen voor de aanslagen van 22 maart in België. De politie doorzocht zo'n twaalf panden in Barcelona en in enkele voorsteden. Voor het onderzoek is nauw samengewerkt met de Bel gische politie. Spanje is de laatste jaren gevrijwaard van terroristi sche aanslagen door jihadisten. De laatste was in 2004 toen er bom men ontploften in een trein in Madrid. Bij de aanslagen in Brussel op het vliegveld en in de metro kwa men 32 mensen om het leven, 300 mensen raakten gewond. woensdag 26 april 2017 Frankrijk nam gisteren met officieel eerbetoon afscheid van de agent die bij de aanslag op de Champs-Elysées in Parijs, vorige week donder dag, werd doodgeschoten. De nationale cere monie, met onder meer een toespraak van pre sident Hollande, vond plaats bij het hoofdkwar tier van de politie in Parijs. Ook presidentskan didaten Emmanuel Macron en Marine Le Pen en voormalig president Sarkozy waren aanwezig. Xavier Jugelé (39) werd in zijn politiewagen doodgeschoten. Drie anderen raakten zwaar gewond. IS heeft de aanslag opgeëist, fotosap/afp Radeloze vader eist chemo voor zoon (12) Een wanhopige vader uit Fries land eist van de rechter dat zijn zoon David (12) een chemokuur krijgt. De ernstig zieke jongen weigert. Hij volgt zijn moeder, die meer heil ziet in alternatieve geneeswijzen. Peter Winterman Alkmaar —Ethicus Eduard Verhagen Een bacterie die kan leiden tot hersenvlies ontsteking, zorgt voor steeds meer ziektege vallen in Nederland. Leon van Wijngaarden Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5