Tolerantie en inspiratie AH en Lidl half 2019 aan Haringvlietplein OM eist verlenging tbs tegen Oost-Souburger 2 ,,'W, ENQUÊTE KONINGSHUIS VOOR TWIJFELAAR TEGEN Commentaar We kunnen ons er vrolijk over maken. De koning die een beetje onhandig handen schudt met toeschouwers achter het dranghek, de koningin die zich een oranje krans om laat hangen, de prinsesjes die lichtelijk blauwbekkend maar ge amuseerd de hossende menigte aan zich voorbij zien trekken. Tilburg is morgen de stad waarop alle ogen gericht zijn. In de aanloop naar dat spektakel polste de PZC ruim vijftienhon derd lezers. Wat vindt u van het koningshuis, moeten we maar overstappen op een republiek, of zullen we Willem-Alexander juist meer macht geven? Maar liefst 777 lezers deden mee. Wat blijkt? Het koningshuis blijft in Zeeland populair. De 16 pro cent die zich als republikein laat kennen steekt schril af tegen de 68 procent die Oranje een warm hart toedraagt. Maxima en Willem- Alexander ontlopen elkaar niet veel in populariteit. Dat mag een prestatie van formaat worden genoemd - voor de koning dan. Het blijft natuurlijk de vraag, hoe een op het oog vooral folkloris tisch en daarmee achterhaald instituut nog zo veel enthousiasme los kan maken. Het antwoord dient zich aan in de opmerkingen van de lezers, die aan de enquête hebben meegedaan. Het koningshuis, zeggen zij, zorgt voor eenheid in een verscheurd land. Nu is 'ver scheurd' best een zware term. Maar als mensen het zo ervaren, dan is het toch een factor om rekening mee te houden. Daarmee komen we bij de kern van de zaak. Koning Willem- Alexander heeft het bij vele gelegenheden over 'eenheid' en 'saam horigheid'. Kennelijk raakt hij een snaar. Zijn Oranjehuis is voor ve len een baken van tolerantie en inspiratie in een wereld, waar we ons even iets minder thuis voelen. Zo rust er een zware taak op de koninklijke schouders. Hij moet goed koekhappen en nog beter verbinden. Het koningshuis, zeggen zij, zorgt voor eenheid in een verscheurd land Projectontwikkelaar Rialto heeft met de gemeente een contract ge sloten voor de herinrichting van het Haringvlietplein in Zierikzee. Fase van dat plan omvat de bouw van een AH- en een Lidl-super- markt. Tussen beide supers komen slijterij World of Drinks en bakkerij Dick Bunt. Dat maakte wethouder Wout van den Berg gisteren bekend. De pro vincie draagt aan de herinrichting 785.000 euro bij. De verwachting is dat de gemeenteraad tussen januari en juni volgend jaar het bestem mingsplan goedkeurt. De bouw van de winkels kan dan beginnen en gaat driekwart tot een jaar duren. AH blijft als buurtsuper in de Lange Nobelstraat. De Lidl verhuist pas als er een huurder is voor zijn pand aan de Schelphoekstraat. De nieuwe AH wordt 2.100 vierkante meter groot, de Lidl 2.500 meter. Provincie betaalt mee aan Haringvlietplein Begin mei wordt de oude Praxis ge sloopt. De bedrijven Z-Wear en Dentconnection verhuizen naar panden achter de huidige World of Drinks. In fase 2 komen er nog win kels aan het plein die in de binnen stad niet inpasbaar zijn. ALMANAK Ze zullen niet echt opvallen tus sen alle badmutsen, al die kaal- hoofdigen die de komende jaar wisseling meedoen aan de nieuwjaarsduik in Wemeldinge. Maar het zullen er dit jaar waar schijnlijk wel veel meer zijn dan anders. Want naast een warme muts en een kop warme erwten- soep lijken de deelnemers er deze keer nog iets bijzonders aan over te houden. En dat zal best wat extra kaalhoofdigen naar Wemeldinge lokken. Want in de vergunningaanvraag van de ge meente Kapelle wordt meerdere keren gerept over een nieuw- Haarsduik. Ervaar de delta op hoog niveau 5.000 euro voor wielerwedstrijd Renovatie station Stoomgroep ZIERIKZEE Wilt u de winkels open op zondag? 1» Monarchie of republiek? Zo denken 777 lezers over het koningshuis aan de hand van zes vragen. welijks ter zake doende beschuldi gingen te erkennen, gold hij vanaf die dag als 'meewerkend'. Twee jaar geleden leidde dat tot tbs met voor waarden. Vorig jaar kwam daar ech ter een eind aan en werd de dwang verpleging weer ingesteld. Want, zo bleek, De B. had twee op zich min der belangrijke overtredingen van de voorwaarden begaan en dat niet aan de reclassering gemeld. Ook waren er twee verdenkingen tegen hem: een zedendelict en een ver duistering. Beide verdenkingen leidden overigens tot niets. Een en ander houdt in dat De B. nu weer een hele stap is teruggezet en er een nieuw behandelplan moet worden opgesteld. Uitspraak 9 mei. De tbs met dwangverpleging die de 33-jarige Souburger M. de B. in 2003 werd opgelegd, moet met twee jaar worden verlengd, vindt het Open baar Ministerie in Middelburg. De B. werd in februari 2003 door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot vijfjaar cel en tbs met dwangverpleging voor een serie aanrandingen en een verkrachting. Door het hof in Den Haag werd dat bevestigd en kreeg hij drie jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd. Tien jaar lang ontkende De B. al les en in een tbs-kliniek geldt een dergelijke ontkenning als 'niet wil len meewerken'. Door twee nau- woensdag 26 april 2017 ii Albert Heijn en Lidl openen ui terlijk medio 2019 hun nieuwe winkels aan het Haringvlietplein in Zierikzee. Ton van den Nouweland Zierikzee - Wout van den Berg, wethouder Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN Bezoekers van het Wa tersnoodmuseum kunnen binnenkort van ver boven de zeespiegel zien hoe Zeeland met water om gaat. Samen met Cessair wordt arrangement Er vaar de Delta op hoog ni veau gelanceerd. Met een bolus, rondleiding in het museum, rondvlucht vanaf Midden-Zeeland en diner. Meer informatie: watersnoodmuseum.nl. ZIERIKZEE Het parcours van wieler wedstrijd Tacx Pro Clas sics loopt dit jaar door Schouwen-Duiveland. De renners rijden op 14 okto ber vanaf de Zeeland- brug door de binnenstad van Zierikzee via Nieu- werkerk en Burgsluis naar de Oosterschelde- kering. Omdat het vol gens het college van B en W de bekendheid van Schouwen als vakantie eiland vergroot, verlenen ze 5.000 euro subsidie aan het evenement. KERKWERVE Stoomgroep Kerkwerve zit vol plannen om het station te renoveren. Ze willen de boeiborden ver nieuwen, de platen van het dak vervangen en een oud tuinhuis met elektra verruilen voor een schakelkast. Daarnaast willen ze een overkap ping maken als opslag plaats en een watertank voor de stoomlocomotie ven. Wie vrijwillig wil hel pen kan contact opne men met voorzitter Kees van der Heijden. I&O Research onder zoekt vanaf mei of er in de Schouwse kernen draagvlak is voor win kelopenstelling op zon dag. Ze vragen zo'n 7.000 inwoners, 300 winkeliers, personeels leden en bezoekers naar hun mening. Het rapport wordt op 28 september aangeboden in de raadsvergadering. Wat vindt u Zeegert van Norden (75) uit Oost-Souburg: „Ik ben trots op ons koningshuis. We leven in vrij heid, ik weet niet of dat zo zou zijn met een pre sident. Willem-Alexander doet het heel goed. Nog beter dan zijn moeder. Al heeft Beatrix zeker haar sporen verdiend. Maar Willem-Alexander is di rect, hij komt goed over. En hij heeft een goede vrouw getroffen. Ik volg veel op televisie over het koningshuis. Het is interes sant om te volgen waar ze op staatsbezoek zijn geweest. En ik vind het leuk voor ze als ik zie dat ze over de hele wereld worden toege juicht. René Oosterloo (58) uit Terneuzen: „Ik heb niks tegen ons koningshuis. Willem-Alexander doet het goed, ook in het buitenland. Maar ik heb mijn twijfels over het erfrecht. Je wordt nu koning omdat je dat erft. Wordt het geen tijd om als volk zelf iemand te kiezen? Maar een president past beter in een tweepartijenstelsel. Wij hebben daar het politieke klimaat niet voor. Ik ben vrijwilliger bij de kinderspelen op Ko ningsdag. Dat is een leuke traditie. Ik kan niet zeggen dat ik trots ben op het koningshuis. Maar ik schaam me er ook niet voor." Els Barendregt (69) uit Kamperland: „Ik vind een koningshuis niet meer van deze tijd. We zijn prima in staat om zelf iemand te kiezen. Willem- Alexander doet zijn best, het gaat ook aardig. Maar via erfrecht moet je dat maar afwachten. Het kan net zo goed dat je iemand krijgt voorge schoteld die het niet goed doet. En daar zit je dan toch aan vast. Daarom zou het beter zijn om zelf een leider te kiezen. Koningsdag vind ik een leuk feestje voor de kinderen. Maar moet ik dan met een oranje hoedje door de straat gaan lopen? Voor mij hoeft dat niet." Door afrondingsverschillen kan het zijn dat niet alle percentages op 100 uitkomen. 68% monarchie eutraal Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52