II fjJ dküu 33 va 4 Nederlandse kunstenaar test revolutionair systeem op zonnestroom in Mali Wetenschappers verklaarden de Haagse kunstenaar Ap Verheggen voor gek: je kunt geen water maken in de woestijn. Maar hij testte het idee op de Nederlandse legerbasis in Mali en het lukte hem ook nog. Een enorme doorbraak. Hoe extreem wil je het hebben: elke dag is het in Kamp Castor in Mali bijna 50 graden celsius, en gortdroog bovendien. De lucht be vat zo weinig waterdruppeltjes dat meters ze niet hebben kunnen waarnemen. En toch is dit de plek waar Ap Verheggen het onmoge lijke probeerde: water maken uit woestijnlucht. „Want als het hier lukt, dan kan het overal." Het idee klinkt absurd. Ont stond ook nog eens in een kroeg. Een plek waar zoveel grootse plan- Het is een spotgoedkope techniek. Daar zit toekomst in nen worden geboren, die vaak ook al snel weer zijn vergeten. Zo niet bij Verheggen en een paar be vriende techneuten. Zij geloofden in hun idee en gingen daadwerke lijk aan de slag. Samen knutselden ze meerdere apparaten in elkaar om met zonne-energie condens- druppels op te wekken. De meest in het oog springende creatie doopte Verheggen DC O3. In dit ontwerp draait alles om een simpel plaatje dat niet meer kost dan 3 euro. Dit zogenoemde Pel tier-element wordt normaal ge sproken gebruikt om chips van computers te koelen. Krijgt dit plaatje stroom van bijvoorbeeld een zonnepaneel, dan wordt de onderkant ijskoud, en de boven kant bloedheet. De truc is om hiermee lucht zo ver af te koelen dat er condensdruppels op een ke geltje ontstaan. Die worden opge vangen in een glas en voila: water. Drinkwater Hoe fantastisch zou het zijn als met dit principe families in warme, afgelegen gebieden hun eigen water konden produceren, droomde Verheggen voordat hij in het vliegtuig naar Mali stapte. Daarmee zouden ze zelf hun ak kers kunnen beregenen. Of elke dag vers drinkwater hebben. Het zou een groot probleem de wereld uit helpen. Meer dan 750 miljoen mensen op deze aarde hebben geen toegang tot betrouwbaar drinkwater. Dat is 10 procent van de hele wereldbevolking. Een wa tercrisis is volgens het World Eco nomie Forum een van de grootste bedreigingen voor de mensheid in de komende decennia. Verheggen testte het apparaat in Nederland en kreeg het al vrij snel aan de praat. Maar hier is genoeg water. Hij moest het testen in de hitte. In Mali. En daar werkt alles net even anders, ondervond de kunstenaar. Ook hij vergiste zich in de extreme omstandigheden waarmee hij te maken kreeg. „Een blikje cola uit de koelkast conden seert in Nederland al als het ver schil met de buitentemperatuur vijftien graden is. Om iets te laten condenseren in Mali moet dat ver schil veel groter zijn, meer dan vijftig graden", zegt Verheggen. De eerste drie dagen kwam er dan ook geen druppel water uit de apparaatjes die ze testten. Met hulp van zijn techneuten ging hij net zo lang door tot hij de ideale opstelling had gevonden en er daadwerkelijk waterdruppels in een beker vielen. En dat met niet meer stroom dan nodig is voor een klein lampje in de afzuigkap. Een euforisch moment. Surrealistisch ook. „Het klimaat is niet alleen vij andig, maar de omgeving ook. We zaten daar op een legerbasis. Die druppels water werden daarmee de druppels van hoop." Een half glaasje water in zes uur is het meeste dat Verheggen heeft geproduceerd. Daar kan een fami lie niet van leven, geeft hij toe. Maar de kunstenaar heeft bewe zen dat het kan. Het is nu aan an deren om met deze techniek aan de slag te gaan. Verheggen schreef alle universiteiten aan die hij kon bedenken. „Ik hoop echt dat zij dit oppakken en er iets moois mee doen. Het is een spotgoedkope techniek. Daar zit toekomst in." Defensie In die toekomst gelooft Defensie ook. Zij zitten al langer te springen om spullen waarmee legerbasis sen zelfvoorzienend kunnen zijn. „Nu moeten we water uit de grond pompen en halen met vrachtwa gens. Daar belasten we de lokale bevolking enorm mee", zegt gene raal Tom Middendorp. Verheggen hoopt ooit nog een hele gletsjer in de woestijn te kun nen bouwen met zijn uitvinding. Hij blijft tenslotte kunstenaar. SunGlacier 111 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 5 dagen Odenwald, Main- en Neckerdal 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Blankenberge, Brugge, Gent, Belgische Kust Hi r üroc,!?ureen (0318) 58 09 58 i, Ti oe ,ngen www.bolderman.nl h 5 dagen Van der Valk LandhotelSpornitz 5 dagen Dresden en omgeving woensdag 26 april 2017 GO Water maker in de woestij n Ap Verheggen (rechts) werkte op de Nederlandse legerbasis in Mali aan zijn uitvinding, foto defensie Raymond Boere Den Haag Ap Verheggen Hoe maakt deze opstelling water van zonne-energie? Warmte-afvoer Ui? Een Peltier- element zet zonnestroom om in warmte (boven) en kou (onder). De kegel kern II koelt af tot -27°C. Water condenseert en druipt omlaag. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 15,29 mei 5,19 juni 3,10,17 juli etc. Vertrekdata: 29 mei 26 juni 24 juli 21 aug etc. Vertrekdata: 29 mei 12 juni 3, 24 juli 14 aug 4 sept etc. Vertrekdata: 12,19 juni 3, 24 juli/ 7, 28 aug etc. Prijs p.p. o.b.v.% pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskaiten Vertrekdata: 22 mei 5,19 juni 10, 24 juli 14 aug etc. Vertrekdata: 8 mei 19 juni 10,31 juli21 aug 11 septetc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4