6 GELD GOEDE RAAD Vliegclaim Een vliegticket is tegenwoordig zo geboekt. Maar wat nou als de vlucht flink is vertraagd of zelfs geannuleerd? Vaak heb je dan recht op schadevergoeding, maar het is soms wel een kwestie van een lange adem. Je pakt het vliegtuig naar de zon, maar zit vanwege een vertra ging nog een paar uur langer op Schiphol. Geen pretje, zeker niet met kinderen bij je. Of je vliegt door een annulering een dag later terug, waardoor je thuis de eerste afspraken mist. Weg vakantiestemming. De kans is groot dat je recht hebt op schadevergoeding. Die is voor ver traagde en geannuleerde vluchten wettelijk vastgelegd en wel in veror dening 261/2004 van het Europees Parlement. De belangrijkste afspra ken over compensatie op een rij. Je kunt een vergoeding claimen voor elke vlucht die vertrekt vanuit een EU-land, en voor elke vlucht van een Europese maatschappij die aankomt in een EU-land. Voorwaarde is wel dat je niet tijdig van de vertraging of annulering op de hoogte bent ge bracht. Heb je minstens twee weken voor vertrek van de luchtvaartmaat schappij al bericht gehad, dan vervalt het recht op compensatie. Kom je met een vertraging van ten minste drie uur aan, dan kun je om schadevergoeding vragen. Loopt de vertraging op tot vijf uur, dan kun je er zelfs voor kiezen om niet meer in te stappen. In dat geval heb je recht op volledige vergoeding van het Loopt de vertraging op tot vijf uur, dan hoef je niet meer in te stappen ticket en een schadevergoeding voor de vertraging. Hetzelfde geldt voor een geannu leerde vlucht of bij overboeking. De maatschappij moet je in dat geval de keuze geven tussen terugbetaling of een kosteloze omboeking naar een andere vlucht om de eindbestem ming alsnog te bereiken. Ook krijg je schadevergoeding als die alternatieve vlucht tot vertraging leidt. Kies je voor terugbetaling, dan moet je binnen een week worden vergoed. Ben je al onderweg en be staat de reis uit meerdere vluchten, dan heb je recht op volledige vergoe ding van de tickets én een vlucht te rug naar de luchthaven waar de reis begon. Ook mag je rekenen op extra ondersteuning, zoals eten en drin ken, een eventuele overnachting en vervoer van en naar het hotel. Deze vergoedingsregels vervallen als er sprake is van overmacht of bui tengewone omstandigheden. Dat is bijvoorbeeld aan de orde bij extreem weer, terroristische dreiging, een on aangekondigde staking of vertraging omdat het vliegtuig moest uitwijken voor medische hulp. Onvoorziene technische problemen vallen niet onder overmacht, dus bij vliegtuig- pech heb je gewoon recht op schade vergoeding. Eventuele 'vervolgschade', zoals het missen van een afvaart of concert, valt niet onder deze regels. Volgens het Verdrag van Montreal is de ver voerder weliswaar aansprakelijk voor schade voortvloeiend uit vertraging, VRAGEN REACTIES Hypotheekschuld aflossen met lijfrente Ervaringstoets voor aanvraag uitkering Lijfrentepolis omzetten Rob Nijman, financieel journalist Claim je late vlucht woensdag 26 april 2017 1 Wanneer heb je recht op een vergoeding? 44 Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Vol gende week behande len we enkele vragen en reacties. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wel licht raadzaam elders om een persoonlijk advies te vragen. Sparen voor je oude dag was vorige week het onderwerp. Hier enkele reacties van lezers. 'Kan ik mijn vrijkomende lijfrente gebruiken voor aflossing van mijn hypotheek?' vraagt Carla Depmann. Helaas is het fiscaal niet toege staan om je lijfrentekapitaal in één keer uit te laten keren. Het is de bedoeling dat je hier periodieke uitkeringen voor aankoopt. De mi nimale looptijd bedraagt 5 jaar. Laat je je lijfrentevermogen wel in één keer uitkeren, dan betaal je maximaal 52 procent belasting en een boete van 20 procent in de vorm van revisierente. Dan gaat er maar liefst 72 procent van je op gebouwde pensioenpot naar de belastingdienst. Wel kan je voor een periodieke uitkering van eens per jaar kiezen. Dan heb je toch elk jaar een be hoorlijk bedrag ineens voor aflos sing van de hypotheekschuld. 'SNS Bank rekent 800 euro voor de aanvraag van mijn lijfrente uitkering', schrijft Fons Joosten. 'Het kan ook voor 250 euro, maar dan moet ik eerst een ken nis- en ervaringstoets afleggen.' Voor de aanvraag van een lijfren teproduct rekent een verzekeraar of tussenpersoon advies- en af- sluitkosten. Afsluiten zonder ad vies kan ook, maar dan ben je in derdaad verplicht een kennis- en ervaringstoets te doen. Dit omdat lijfrente door de financiële waak hond AFM als een complex pro duct wordt beschouwd. Weten of je over voldoende kennis beschikt om zelf de keuze te maken? Be kijk dan de toets op de website van ABN AMRO. Twijfels na het maken van de toets? Loop dan geen risico en laat je adviseren. 'Kun je tijdens de opbouwfase van een lijfrentepolis deze ook overzetten naar een bankspaar- product?' -Hans van den Heuvel Dat kan zeker. Wel kan de huidige bank of verzekeraar kosten reke nen voor de overdracht van de opgebouwde lijfrentevermogen. Ook betaal je vaak een bedrag voor het openen van een rekening bij de nieuwe aanbieder. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45