Twee keer per jaar luxe uit eten' 4 IPAVele zomers lang waren witte wegtikbiertjes oppermachtig op het terras. Maar toen was er de IPA: India Pale Ale. Ons panel testte er vijf van eigen bodem. MC* Mijn geld en ik „Elke collecte aan de deur ontvangt van mij minimaal t euro. Ik weet wat het betekent om te collecteren. We doen dat met de Zonnebloem jaar lijks in de vorm van de verkoop van loten. We verkopen ongeveer t mil joen loten a 2 euro per stuk. Dat ge beurt landelijk huis aan huis door circa 25.000 vrijwilligers." Een badkamer met kleine verbouwing kost 25.000 euro. Daar schrik ik van „We moeten er steeds harder aan trekken. De opbrengst verschilt per stad en streek. Mensen zijn overdag niet thuis of hebben geen kleingeld. We hebben een proef met een pinau tomaat gedaan, maar dat leverde niets extra op. In de kleinere dorpen is de gunfactor vaak groter." „Dit jaar hebben we voor het eerst ook prijzen in natura die deels wor den gesponsord. Zoals een elektri sche fiets, een iPad of een vakantie ter waarde van 3.500 euro. De klein ste geldprijs is vervangen door een bos bloemen van 15 euro." „We organiseren al bijna zeventig jaar dagjes uit voor mensen met een lichamelijke beperking, bijvoorbeeld naar de Efteling. Wij betalen de kos ten voor onze vrijwilligers, die mee gaan met de mensen met onze deel nemers. De kosten bedragen dan on geveer 45 euro per vrijwilliger. Dat gaat op aan entree, eventuele reiskos ten en een consumptie." „Ik heb 8 jaar geleden een winterjas gekocht in Italië. Die kostte 300 euro en daar heb ik echt over moeten na denken. Ik heb hem lang gedragen en nu doet hij dienst als carnavalsjas." „Eigenlijk niet. Wel heb ik 5 jaar gele den een tijdje zonder werk gezeten. We leefden zuiniger door bood schappen te doen bij de Aldi en de huishoudelijke hulp af te zeggen. Ik heb nog altijd geen hulp en mijn boodschappen doe ik vaak bij Aldi." „We zijn een jong gezin met 2 kinde ren. Ik besteed ongeveer 500 euro per maand aan boodschappen." „Een paar blauwe laarsjes met een te hoge hak. Ik kan er niet op lopen, dus ze staan in de kast. Ze hebben toch 135 euro gekost." „Er kan regelmatig iets naar de spaar rekening. Nu sparen we voor een nieuwe badkamer met een kleine verbouwing. Dat kost gauw 25.000 euro. Daar schrik ik gewoon van." „Luxe uit eten gaan met vrienden. Voor een sterrenrestaurant rijden we extra kilometers. Dan moet je reke nen op meer dan 200 euro per per soon. Dat doen we zo'n twee keer per jaar." „Nee, we werken voorlopig nog. Als er niets verandert, komt het prima in orde. Alleen dat weet je natuurlijk nooit van tevoren." „Aan een nieuwe auto. Zoveel geld, dat doet zo'n zeer aan mijn hart. Ik koop altijd tweedehands." et merken als Budweiser en Coors waren de VS decen nialang het lachertje on der bierlief hebbers. Dat tijden echter verande ren bewijst het magazijn van USA Beer in Breda: de testruimte van van daag en tot de nok gevuld met meer dan zeventig soorten brouwsels van Amerikaanse leest. „De laatste tien jaar is er in Ame rika een ware bierrevolutie ont staan", benadrukt importeur Corné Luyken. „Het wemelt er van de veelal kleinschalige brouwerijen die de mooiste ambachtelijke craft beers af leveren. De IPA is het toonbeeld van die revolutie." Extra hop En dat terwijl de wortels van de IPA - uit te spreken als ai-pie-ee (voor de puriteinen) of gewoon ie-pa (wat studentikozer) - oorspronkelijk in Engeland liggen. Om ook de landge noten in verre koloniën als India te kunnen laten meegenieten van het Britse bier, ontstond in de 19de eeuw het idee om de houdbaarheidsdatum te verhogen door extra hop in de ke tels te gooien. De India Pale Ale over leefde hierdoor de maandenlange zeereis en kreeg bovendien een flinke smaakopkikker die al gauw geliefd werd onder de kolonisten. „Pils is gemaakt om snel achterover te kieperen", vertelt brouwer en lief hebber Merijn Dietvorst. „IPA's zijn daarentegen ongelofelijke smaak- bommen." De ideale IPA laat zich volgens het panel allereerst gelden door zijn frui tige bouquet. Eenmaal in de mond krijgen de citrusvruchten al snel ge zelschap van de bitters van het hop. IPA's scoren stuk voor stuk hoog op de International of European Bitter ness Unit (IBU of EBU genoemd), een graadmeter voor bittere bieren. ONS PANEL woensdag 26 april 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Janine Goedvolk (41) uit Roosen daal, Projectleider Loterij bij Natio nale Vereniging de Zonnebloem in Breda: „De kleinste geldprijs is vervangen door een bos bloemen." Annelies Wijnen Geeft u zelf aan goede doelen? Is het makkelijk om loten aan de man te brengen? Wat kunnen mensen winnen? Wat doet uw organisatie met de opbrengst? Wat was uw grootste uitspatting? Bent u weieens in ernstige financiële problemen gekomen? Hoeveel geeft u maandelijks uit aan boodschappen? Wat is uw grootste miskoop? Spaart u ergens voor? Wat is uw grootste verleiding? Maakt u zich zorgen over uw oude- dagvoorziening? Waaraan geeft u nooit geld uit? Janine Goedvolk met haar uitspat ting: een jas van 300 euro. FOTO KEES BENNEMA Bitterzoet bier is ware smaakbom Matthijs Meeuwsen De meeste IPA's vallen goed in de smaak bij het panel. FOTODES1REE SCHIPPERS Corné Luyken importeert met zijn USA Beer tientallen Ameri- kaanse IPA's. Jaap van Pruijssen internatio naal gediplomeerd biersomme- lier met een scherp smaakor- gaan. Merijn Dietvorst mede-eige naar van brouwerij Bliksem en een vat vol bierkennis. Han Hidalgo bierliefhebber en kookboekenschrijver gespecia liseerd in de combinatie bier en eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43