1 2 3 3 Renault ZOE Mercedes B250e Kia Soul-EV VEÉT6U tion 'MS He?b je BPFEMIS öBPEJei/P HEBT, pA trouwt in algehele, ouderwetse ge meenschap van goederen maakt in één klap de helft van zijn bezittingen eigendom van de ander." Als de erfla ter dan zelf als eerste overlijdt, moe ten de kinderen op hun geld wachten tot de nieuwe stiefmoeder/vader is overleden. En als de nieuwe liefde als eerste overlijdt en zelf al kinderen heeft die ook erfgenaam zijn, is dat gedeelte alvast vergeven aan anderen. Bovendien mag de langstlevende ook het vermogen opmaken. Zo wordt het legitieme deel steeds magerder voor de ongewenste erfgenamen. Van Steenderen: „Mocht iemand overwegen met een nieuwe liefde te trouwen: stel dan altijd huwelijkse voorwaarden en een goed testament op. Stiefkinderen erven niet automa tisch. En misschien mag niet alles worden opgemaakt door de nieuwe liefde, want er zijn natuurlijk genoeg ouders die hun kinderen juist wel wat gunnen!" 3. Geef zo veel mogelijk uil en geniet van het leven. Je mag doen met je geld wat je wilt, dus word gerust een big spender. Los je hypotheek niet af, maar maximali seer hem als het kan, zodat bij je dood alleen een schuld aan de bank overblijft. En de bank als schuldeiser gaat altijd voor. Of verkoop juist wel je huis en leef op grote voet van de opbrengst. Maak verre reizen, ga naar de beste restaurants, lease een dure auto. Van Steenderen: „Iemand die dit scenario volgt, moet zich realiseren dat geld of goederen weggeven niet werkt, want dan kunnen de kinderen hun legitieme portie verhalen op de ontvanger. Dat heet 'inkorten'. Je ei gen geld opmaken mag, maar het weggeven om je kinderen te benade len mag niet. Je mag je geld niet zomaar weggeven om je kinderen te benadelen Doe het zo dat in ieder geval alle schuldeisers betaald kunnen worden na je overlijden. Met een beetje plan nen is dat goed te doen." 4. Maak een testament. In een testament kun je veel regelen, weet de notaris. Een concreet voor beeld: „Iemand wilde één van de drie kinderen onterven. Hij maakte een testament waarin dat kind werd ont erfd, de twee andere kinderen kregen als vordering 99 procent van zijn erf deel en de langstlevende partner kreeg een erfdeel van één procent. Het onterfde kind kreeg alleen de le gitieme portie: een renteloze vorde ring. Daar moest dat kind zelf om ko men vragen, dus als hij niet zou ko men kreeg hij niets. De twee 'goede' kinderen hadden een grote vordering op de langstle vende partner en die vordering nam jaarlijks toe met een rente van 6 pro cent. Zo werd het verschil tussen de kinderen in de loop van de tijd steeds groter. Precies de bedoeling van deze meneer." 5. Vraag of je 'goede kinderen' een rechtszaak tegen je aanspannen met een schadeclaim. Van Steenderen: „Het is eens voorge komen dat een ouder zich expres niet wilde verweren tegen een claim van een kind. Zonder verweer zal de rechter een vordering waarschijnlijk toewijzen. Dat gebeurde ook in deze zaak. Het ging om een kind dat claimde dat het door de situatie thuis altijd alles zelf moest regelen en de eigen opleiding moest betalen. Ter wijl het andere kind, dat problemen had, altijd financieel ruim onder steund werd door de ouders. Het pro bleemloze kind eiste een flinke som geld als schadevergoeding en beta ling achteraf van studiekosten." 6. Huw een jonge echtgenoot in het buitenland. Een extreme variant kwam Van Steenderen ook tegen: een man die na het overlijden van zijn vrouw met een veel jongere partner uit het bui tenland trouwde. „Ethisch dubieus, hoor! Aan de andere kant: volwassen mensen kunnen met elkaar afspre ken wat ze willen. En voor iemand uit een arm land biedt een verstands huwelijk een kans om aan armoede te ontkomen. Je moet dan wel huwe lijkse voorwaarden maken, anders gaat de jonge blom er na het huwelijk misschien al snel met de buit van door. Geen gemeenschap van goede ren dus, zou ik zeggen! Maar je nieuwe partner is wel je erfgenaam en de kinderen moeten wachten - zo is de wet." woensdag 26 april 2017 GO lossing. Om elektrisch rijden bij leaserijders te stimuleren is de bij telling maar 4 pro cent. Normaal is dat 25 procent. Maar ook privé kan het aantrek kelijk zijn een elektri sche auto te rijden. Zo betaal je geen mo torrijtuigenbelasting en geen BPM. Dat is hard nodig, aangezien de elektrische variant van dezelfde benzine auto anderhalf keer zo duur is. —Bart Rost Vanaf €21.490 actieradius 300 km, batterijhuur €960 per jaar Snelle laadtechniek, lage aanschafprijs. Batterij moet los gehuurd wor den. Vanaf €39.495 actieradius 200 km Auto rijdt als een luxe Mer- deces. Afwerking luxueus. Batterij in het midden op de achterbank geeft wat wei nig been ruimte. Vanaf €34.455 actieradius 210 km Biedt enorm veel ruimte, rijdt lekker op de snelweg. Stug bij bochten en in het stadsver keer. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42