De ethische kant van bankieren O O Elektrische Renault ZOE wint 2 ROLAND DUONG Erfenis Je kunt je kinderen onterven, maar dan nog houden ze recht op hun legitieme portie. Wie echt wil dat ze met lege handen achterblijven, moet rigoureuze maatregelen treffen. Column Geld stinkt niet. Niemand voelt zich te vies voor het slijk der aarde. Dat was in vroegere tijden wel anders. Rijkdom is van alle tij den, maar ongegeneerde hebzucht is een modern verschijnsel. In de tijd dat de kerk het nog voor het zeggen had, stond honger naar financieel gewin in kwade reuk. Een eerlijk mens verdiende zijn geld in het zweet des aanschijns om in de behoeften van zijn familie te voorzien. Winst stond bijna ge lijk aan woeker. Geld verdienen met geld, door rente te vragen op een lening was een zonde. Geld lenen was er dus ook niet bij voor de ge wone man. Als je omhoog zat moest je je toe vlucht zoeken in het zwarte circuit. In duistere kroegen, op de bankjes achterin kon je wel een le ning krijgen. Aan deze duistere sjacherpraktijk hebben we de instelling te danken waar we tegen woordig onze welvaart aan toevertrouwen. De bank. Nederlanders vervulden een pioniersrol in de evolutie van het bankwezen. De Amsterdamse wisselbank, opgericht in 1609, was de eerste cen trale bank ter wereld. Opgericht om geldstromen in betrouwbare banen te leiden. Bijvoorbeeld door eerlijke prijzen te garanderen voor edelmetaal. Kredietverlening was ook toen ten strengste verboden. Maar uiteindelijk konden de Nederlan ders de lokroep van het makkelijke geld niet weer staan. Met rente en ren dement geld verdienen werd door de eeuwen steeds meer geaccep teerd en is nu de norm geworden. Anno 20t7 wordt steeds meer geld verdiend met kapitaal en steeds minder met 'gewoon werken'. Ook Nederland is uit gegroeid tot een rente niers-natie. Dat is na tuurlijk niet alleen te danken aan botte hebzucht. Onze welvaart is ook de vrucht van spaarzucht. Nederlanders zijn wereldkampioen sparen. Dat geld zit bijvoorbeeld in onze pensioenen die voor ons beleggen. Uit de anonieme winsten daaruit wordt de oude dag betaald. Maar dat we niet weten hoe pensioenfondsen, banken en verzekeraars hun rendement halen, vinden steeds meer Nederlanders een onprettige zaak. Wordt er wel ethisch omgegaan met onze zuurverdiende centen? Niemand betaalt graag mee aan clusterbom of rokerslong. Niemand betaalt graag mee aan een clusterbom of rokerslong Voor de kritische geldconsument bestaat sinds enkele jaren de eerlijkegeldwijzer.nl. In één oog opslag kun je zien of banken en verzekeraars hun verantwoordelijkheid nemen op het gebied van corruptie, klimaatproblemen en mensenrechten. Idealistische banken als Triodos en ASN bank sco ren over de gehele linie goed, maar ook gewone banken doen het niet slecht. Klimaat en belasting ontwijking blijven pijnpunten. ING, Rabobank en ABN-Amro scoren op deze punten onvoldoende. Rabo en ABN AMRO doen verder netjes mee in de middenmoot. Opvallend is dat van de reguliere banken SNS bank het bijna net zo goed doet als de ideële ban ken. ING loopt duidelijk achter, maar vooral verze keraars Delta lloyd en Aegon lijken lak te hebben aan ethisch geldbeheer. Het is aan hun klanten of ze daar meer werk van moeten maken. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 otaris Astrid van Steenderen krijgt er in de praktijk regelmatig mee te maken: ouders die een of meer kinderen willen onterven. Dat kan, maar kinderen houden altijd recht op hun legitieme portie: een geldbedrag ter hoogte van ongeveer de helft van hun wettelijk erfdeel. Dat kunnen ze binnen vijf jaar na het overlijden van hun vader of moeder opeisen. Van Steenderen: „De legitieme portie hadden de Romeinen al be dacht. Kinderen waren altijd de meest logische erfgenamen, niet de echtgenoot. Die kreeg helemaal niets als hij of zij pech had. De echtgenoot is pas in 1923 in ons erfrecht geko men. Sindsdien is de tendens dat de kinderen van de eerste naar de laatste plaats zijn verschoven. De positie van de langstlevende echtgenoot wordt steeds sterker. Eerst in 1923 met een erfdeel en in 1946 met een zware beperking voor de kinderen: de opeisbaarheid van hun erfdeel. Dat kan pas als beide ou ders zijn overleden. Het past in de ontwikkeling waarbij de zorg om de echtgenoot steeds zwaarder is gaan wegen. Sinds 2003 staat dat zelfs als uitgangspunt in ons erfrecht." Pogingen van ouders om ook de le gitieme portie voor hun kinderen te dwarsbomen, leiden soms tot wan hopige, onverantwoordelijke acties. Van Steenderen ziet het in haar prak tijk. „Ik heb een cliënt gehad, die zei: dat gaat dus niet gebeuren! Hij heeft in de laatste fase van zijn leven al zijn geld opgemaakt aan een overdreven Een cliënt heeft op het laatst alles opgemaakt, maar liet ook schulden achter luxe levensstijl. Toen hij overleed, was er geen cent meer over. Maar hij had ook overal grote schulden ge maakt. Daardoor bleven ook tal van leveranciers en plaatselijke winke liers met lege handen achter." Zo hoeft het niet te gaan, weet Van Steenderen. Er zijn manieren om 'arm' te sterven zonder anderen met schulden op te zadelen. Die manie ren zijn niet altijd sympathiek en soms ethisch dubieus, maar ze ko men allemaal weieens voor. Van Steenderen schetst enkele scenario's. 1. Creëer mist. Een veel toegepaste methode is mist creëren. Van Steenderen: „Als je iets vastlegt, zit je er ook aan vast. Dus doen sommige mensen geen toezeg gingen op papier aan het zwarte schaap, ze geven niets bij leven en la ten over hun financiële situatie nie mand het achterste van hun tong zien. Want: hoe meer informatie, hoe meer middelen kinderen hebben om hun legitieme portie op te eisen. Dat klopt in zekere zin. Kinderen die geen erfgenaam zijn, worden niet altijd automatisch geïnformeerd over de nalatenschap en het testament. Zij moeten zelf om hun legitieme portie vragen. Ze hebben recht op informa tie, maar als die er niet is, wordt het voor hen een stuk lastiger. Als de in formatie niet wordt gegeven, kunnen ze inzage via de rechter afdwingen. Maar naar een advocaat en de rechter gaan, is een hele stap. Het kost geld en de uitkomst van zo'n rechterlijk vonnis is ongewis." 2. Trouw na het overlijden van je partner met een nieuwe liefde. Van Steenderen: „Iemand die her- woensdag 26 april 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Lekker op weg in de meivakan tie, met deze accessoires aan boord. TomTom Start 25m Europa Coolblue €115 Bol.com €128 Wehkamp €129 Koffiezetter, eenkops, 12 Volt Kampeerper- fect.nl €19,95 Gamma €24,95 Halfords €24,99 Nomad headrest 12.0 (olive) Coolblue: €29,99 Bol.com €24,99 Obelink.nl €22,- (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen, dealers en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van elektrische auto's. Er rijden steeds meer elektrische auto's rond. Dat zie je niet meteen op de weg, maar wel aan het toenemen van de laadpalen op par keerplaatsen en bij wo ningen. De meeste auto's die bij zo'n laad- paal staan zijn hybride: ze hebben zowel een elektromotor als een benzinemotor. Echt elektrisch rijden is een uitdaging: met een volle batterij kun je gemid deld tussen de 150 en 200 kilometer rijden. Dat wordt de actiera dius genoemd. Een van de grote nadelen van elektrisch rijden is het opladen. Het duurt al snel drie a vier uur voor de accu van de auto is opgeladen. Maar als je daar slim mee omgaat en wat meer vooruit denkt, valt het mee. Plannen is vooral bij grote afstanden nodig. Snellaadstations van Fastned zijn langs de snelwegen dan de op- Geen cent naar de kinderen Johan Nebbeling 44 —Astrid van Steenderen, notaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41