II De mooiste busreizen Kras.nl/busreizen 3 Boswachters Oostvaardersplassen staan op scherp na betrappen stropers De Oostvaardersplassen, het grootste moerasgebied van Nederland, is een ganzenparadijs. Bijna de helft van de Europese populatie grauwe ganzen strijkt hier neer om te ruien en dui zenden paren broeden er hun eieren uit. En daardoor is het natuurgebied in Flevoland ook een paradijs voor Franse jagers. Afgelopen zaterdag was het raak. Een van de boswachters zag een ver dachte auto met een Frans kenteken en ging poolshoogte nemen. Het bleek een 'heterdaadje'. In de achterbak van de auto, een oude Suzuki Vitara, stond een kist volgeladen met ganzenkui- kens en eieren. Omdat de boswachter alleen was, werd direct de politie gewaarschuwd die de vier Fransen kon arresteren. Het bleek te gaan om jachtvrienden. In de kist zaten 45 kuikens van nog maar een paar dagen oud en achttien eieren. Vier van de gansjes hadden de roof niet overleefd. „De jagers stelen de ganzen omdat ze ze willen gebruiken als lokvogel, als 'levende stal'", legt boswachter Leo Smits uit. „Ze stelen de jonge dieren, laten ze thuis groot worden en knip pen de vleugels kort, zodat ze niet meer weg kunnen vliegen. De gekort wiekte vogels worden in een veld ge zet om andere, wilde ganzen te lok ken." De ganzen die vervolgens op de lokganzen afvliegen, worden door de wachtende jagers afgeschoten. Deze manier van jagen is vooral in Frankrijk populair, vandaar dat er wordt gelet op auto's met een Frans kenteken. De vier mannen zijn zater dagochtend met maar één doel naar Flevoland gereden: om de kuikens te roven. Smits heeft geen goed woord over voor de Franse vogelrovers. „Het hoort niet, het mag niet, het kan niet. De ganzen zaten bovendien in een kist zonder eten en drinken; de helft had de tocht naar Frankrijk nooit over leefd. Dit is gewoon dierenkwelling." De Fransen gebruiken de ganzen als lokvogel bij de jacht De vier mannen zijn door de politie in bewaring gesteld en hebben twee nachten doorgebracht in de cel. Daarna zijn ze door het OM terugge stuurd naar Frankrijk. Binnenkort moeten ze voor de Nederlandse rech ter verschijnen. Het is niet de eerste keer dat Fransen proberen om jonge ganzen te roven. „In 20t5, tijdens de opnames van de natuurdocumentaire De Nieuwe Wil dernis hebben we ze ook al eens be trapt", vertelt Smit. Lastposten De jonge ganzen zijn opgevangen door Staatsbosbeheer. Deze organisa tie, die in heel het land natuurgebie den beheert, vindt dat ganzen echt bij Nederland horen. Maar de vogels zijn ook enorme lastposten. Ze vreten wei landen kaal, woelen akkers om en ver trappen landbouwgrond. Dat leverde volgens het Faunafonds, dat vergoe dingen aan boeren uitkeert, alleen vo rig jaar al een schadepost van 18,8 mil joen euro op. Om de schade te beperken, heeft Staatsbosbeheer afspraken gemaakt met de provincies. De anderhalf mil joen ganzen die in de wintermaanden in Nederland vertoeven, worden on gemoeid gelaten. Maar om de land- bouwschade te beperken, mogen te gen de zomergasten drastische maat regelen worden genomen, zoals het schudden van eieren en het afschieten van volwassen dieren. Ook rond vlieg velden werkt Staatsbosbeheer mee aan het terugdringen van de ganzen- overlast. De grauwe gans is officieel een be schermde diersoort. Vangen, doden en het vernietigen van nesten is ver boden. Provincies mogen echter een ontheffing verlenen om de dieren toch te bejagen. Compleet verzorgd of 0900-9697 70 cpg 31 woensdag 26 april 2017 GO Franse ganzenrovers ontdekken Flevoland De boswachters in de Oostvaar dersplassen zijn gewaarschuwd: let op auto's met een Frans kente ken. De inzittenden kunnen het ge munt hebben op pasgeboren gans jes en nog niet uitgekomen eieren van de grauwe gans. Bonne Kerstens Almere —Leo Smits, boswachter A De kuikens zaten in een kist zonder water en voedsel. FOTO STAATSBOSBEHEER Nu tot €50 korting P-P 8 dagen v.a. Leipzig, Dresden Saksen Wenen het Wienerwald Bretagne Normandië Hoogtepunten van Italië Stedenreis Midden-Europa Bernina Glacier Express Scandinavië Noordkaap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3