'Orionis vraagt geen woekerrente' Nieuwe plannen voor op de Vismarkt 6 Analyse De Vlissingse gemeen teraadsleden voelen er niets (meer) voor om ondernemers toe stemming te geven tientallen vakantiehuisjes in Nol lebos en/of Westduinpark te bou wen. Maar ze wisten niet of het ge meentebestuur verplichtingen is aangegaan. Het college van B en W is daarom gevraagd de feiten op een rijtje te zetten. De Vlissingse gemeenteraad heeft in het verleden de twee fa milies die de kanovijver en de sauna in het Nollebos exploiteren 'uitbreidingsmogelijkheden in het vooruitzicht gesteld'. Omdat die mogelijkheden nooit in een be stemmingsplan zijn vastgelegd, kunnen de ondernemers aan die oude belofte niet direct rechten ontlenen. Zo lang de gemeente raad geen definitief besluit heeft genomen, kunnen ondernemers er niet op rekenen dat er gebouwd mag worden, stelt het college. Het college laat de raad weten dat het in brieven aan de onderne mers altijd het voorbehoud heeft gemaakt dat 'uitbreidingsplannen, in welke vorm dan ook, de instem ming moeten krijgen van de ge meenteraad'. Plannen moeten daarnaast in de goede ruimtelijke ordening passen, financieel onder bouwd én uitvoerbaar zijn. Een aantal raadsleden wilde onderzoe ken of ondernemers geholpen kunnen worden met het zoeken naar alternatieve locaties om hun bedrijven te verhuizen. Geld voor een verhuispremie heeft Vlissin gen echter niet en de eigenaars van de bedrijven hebben ook nooit om verhuizing gevraagd. Vlissingen gaf de indruk mee te werken aan bouwplannen, maar gaf nooit concreet toestemming De twee families konden in de afgelopen twintig jaar wel eens de indruk krijgen dat de gemeente raad wilde meewerken aan uit breidingsplannen, maar hebben nooit concreet toestemming gehad voor het realiseren van een bouw plan. Een zwak punt zou de Visie Zwanenburgpark kunnen zijn. Het college stelde in dat plan van 2006 voor om het groene, open bare karakter van het Nollebos en Westduinpark te handhaven en te versterken om ontspanning, sport en ontmoeting te stimuleren. Grootschalige uitbreidingen met bebouwing wilde het college, met uitzondering van de sauna, niet toestaan. De raad ging met het voorstel mee, maar tekende daarbij wel aan: 'met uitzondering van in het gebied gevestigde en actief zijnde ondernemers'. Of die aantekening de gemeente Vlissingen elf jaar la ter duur komt te staan, moet de komende tijd blijken. B en W on derstrepen dat de term 'grootscha lig' niet 'objectiefis begrensd'. Of een advocaat van de project ontwikkelaar, die door de onder nemers in de arm is genomen, de juridische betekenis van 'groot schalig' door de rechter kan laten vertalen tot de bouw van 240 hui zen en een hotel is sterk de vraag. Maar of'buitengewoon omvang rijk' (een betekenis van grootscha lig uit de Dikke van Dale) is gedekt met het opknappen van de sauna en de kanovijver zonder de bouw van tientallen bungalows is net zo onzeker. De meeste raadsleden delen in tussen het standpunt van actie voerders dat vakantiehuizen tot 'verstening van het Nollebos' leidt en de recreatie verstoort. Maar de dreiging van een schadeclaim zal veel gemeentebestuurders, als ze over twee maanden een 'definitief besluit' nemen, als een steen op de maag liggen. B en W van Middelburg ontkent dat. Bij commerciële banken beta len ze meer, meldt het dagelijks be stuur de PvdA-fractie. Daar be draagt het tarief nu 11,3 procent. Er is dus geen sprake van woekerrente aldus het college. Enkele weken ge leden stelde de fractie vragen over het lenen van geld door minima bij Orionis. Dat was naar aanleiding van een rechtszaak van een Middel burgs gezin tegen Orionis, omdat het geen bijzondere bijstand kreeg om hun dochter meertalig onder wijs te laten volgen. Tijdens die rechtszaak werd verteld dat Orionis twaalf procent rente zou vragen. Volgens het college klopt dat niet. Het meldt verder dat er wordt nage dacht of Orionis niet een lagere rente kan vragen. De voors en te- gens daarvan worden op een rijtje gezet. Het college laat weten dat het tarief ook bepaald wordt door le ningen die niet worden terugbe taald. De PvdA stelde destijds enkele vragen over de weigering zelf. Het college geeft daar geen antwoord op, omdat de bestuursrechter nog een oordeel moet geven. Inwoners van de gemeente Mid delburg vroegen vorig jaar 811 maal om bijzondere bijstand. In 564 ge vallen (70 procent) kregen ze die. Voor heel Walcheren ging het om 1.812 toekenningen (70 procent) en 762 afwijzingen. Na jaren verdwijnt de antiek- en ambachtenmarkt op de Middel burgse Vismarkt. Volgens mede organisator Ina van der Zwaag loopt de belangstelling onder zowel de deelnemers als het publiek zo terug dat besloten is te stoppen. „Toen we 35 jaar geleden als organisatoren die markt overnamen, stonden er we kelijks 32 kramen. Dat zijn er nu nog maar een paar." Dat komt vol gens haar vooral omdat de belang stelling voor antiek is afgenomen. Van der Zwaag wil wel doorgaan met het organiseren van een weke lijkse markt op het karakteristieke plein. In eerste instantie had ze het idee voor een ecologische markt. Dat lukt echter niet, zodat ze nu probeert een kunst- en antiek markt op te zetten. Volgens haar hebben tot nu twee kunstenaars en drie antiekhandelaren positief ge reageerd. Dat is volgens haar te wei nig om het plan door te laten gaan. Ze is nog op zoek naar meer kunste naars, want voor 1 mei wil de ge meente weten wat er gebeurt. Het plan is om elke donderdag in juli en augustus een antiek- en kunstmarkt te houden. „Maar als er geen aanmeldingen komen, dan is het klaar." IN DE REGIO Dialoog tussen moslim en dominee Surinaamse cultuur bij Mozaïek MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 26 april 2017 WA Onrust Vlissingen over bouwverbod Vlissingen hangt mogelijke schadeclaims boven het hoofd nu niet gebouwd mag worden in het Nollebos. René Hoonhorst Cliënten van Orionis betalen mo menteel een rente van 9,4 pro cent als ze geld willen lenen bij de sociale dienst. De Middel burgse fractie van de PvdA spreekt van woekerrente. Emile Calon Middelburg De antiek- en ambachtenmarkt op de Vismarkt stopt. Tot nu toe is er te weinig belangstelling voor een doorstart met een kunst- en antiekmarkt. Emile Calon Middelburg VLISSINGEN Dominee Wout Al- serda gaat zater dag 29 april in Vlis singen in gesprek met een jonge man die zich heeft be keerd tot de islam. Tijdens dit zoge naamde bezielings- gesprek in ontmoe tingscentrum De Herberg vertelt deze man wat hem bezighoudt en in spireert. Daarnaast gaan de man en de dominee een dialoog aan met het publiek over wat hen be weegt. Publiek is welkom om 14.30 uur in De Herberg aan Bella- mypark 151 in Vlis singen, toegang vrij. VLISSINGEN Stichting Walcheren Mozaïek houdt vrij dag 28 april een ontmoetingsavond in Vlissingen. Het thema van de avond is de Suri naamse cultuur en op het programma staan een quiz en een presentatie. Daarnaast zijn er Surinaamse hapjes. Ook is er een Suri naamse boeken kraam. De ontmoetings avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in De Blauwe Zaal van VCB Lam- merenburg, Zuid- beekseweg 22 in Vlissingen. De entree tot deze avond is gratis. WINDBROKE SPEELT IN OOST-SOUBURG AT B W OOST-SOUBURG Folkband Windbroke geeft zondag 30 april een lunchconcert in de Historische Kerk Souburg. Windbroke speelt akoestische Keltische muziek. Het con cert begint om 11.30 uur in de kerk aan Oranjeplein 2 in Oost-Souburg. Toegang kost negen euro. Kaarten zijn alleen in de voorverkoop verkrijgbaar op de website historische- kerksouburg.nl en bij Primera in Vlissingen en Oost-Souburg en bij de Vrijbuiter in Oost-Souburg. ARCHIEFFOTO JOH AN VAN DER HEIJDEN GRIJPSKERKE Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur - Koffie ochtend; Dorpshuis, 13.30-17.00 uur - Bil jarten en koersbal voor 50-plussers KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur - Biljarten; De Klimop, 13.30- 16.00 uur - Koersbal MELISKERKE Dorpshuis Ons huis, 13.30-17.00 uur - Bil jarten MIDDELBURG Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Wekelijkse Koffie-in- loop voor bewoners Dauwendaele; Kloostergangen Abdij, 12.00-17.00 uur - Expositie Het Zeeuws Palet; Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.00-16.00 uur - Vossenjacht; Koude- kerkseweg 139, 13.30 uur-Jeu de Boules bij CJBM; Kinderclub De Wie ken, Kruitmolenlaan 125,15.00-17.00 uur - Fietsen versieren; Sportzaal Roozen- burglaan, 19.00- 21.00 uur - Weke lijkse trimgroep voor (ex-) hartpatiënten; Schouwburg Mid delburg, 20.00 uur - Toneelvoorstelling Twee Vrouwen; De Spot, 20.30 uur- Optreden The Pala dins en Wild May West; ZB, Kousteen- sedijk 7, 21.00 uur - Lezing Adellijke fa milie Van Borsele van Veere door Peter Blom OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur - Bridgen; Dorpskerk, 13.30 uur - Wande ling met gids; De Egelantier, 13.30- 14.30 uur - Wandel activiteit OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 17.15-18.00 uur - Kleuterdans SEROOSKERKE De Meijstraat 32, 10.00-18.00 uur - Stichting Steun aan Israël houdt een verkoopdag van Israëlische Producten SINT LAURENS Van Serooskerke- laan 9, 13.00-16.00 uur- Workshop Van Spetter tot Aquarel; Van Cittershof, 14.00-16.00 uur - Koersbal VEERE Verenigingsgebouw, 13.45-17.00 uur - Soos voor senioren VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, 09.00 uur-Peuter- gym ZOUTELANDE De Tienden, 13.30- 16.30 uur - Soos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34