Kijken wat er met EU-geld is gedaan Auto kon fietser niet meer ontwijken Vlissinger voor de rechter wegens ontucht Checkpoint-proces in november heropend 5 De Europese Commissie en de Nederlandse overheid vinden het belangrijk dat burgers ken nismaken met projecten die van de grond zijn gekomen met geld uit Europese fondsen. In Emmadorp kunnen bezoe kers na inschrijving onder bege leiding wandelen door Grens- park Groot Saefthinge. Vogels spotten kan ook. Via het project Interreg Vlaanderen-Nederland is bijna 1,4 miljoen euro aan EU- subsidie voor de ontwikkeling van de biodiversiteit in het grenspark ontvangen. In Sint-Annaland ontvangt EMS BV aan de Spastraat bezoe kers op 13 mei tussen 09.00 en 16.00 uur. Het bedrijf kreeg ruim 104.000 euro van Europa. Mede daarmee heeft het een goedkoop ammoniak-gasmeetsysteem voor stallen ontwikkeld. Tijdens de kijkdag kunnen bezoekers onder meer proefjes met senso ren doen, zoals een ademtest. WILHELMINADORP De dood van een 78-jarige wielrenner, af gelopen zondag in Wilhelmina- dorp, is niet te wijten aan de be trokken automobilist. Dat con cludeert de politie uit onderzoek naar de toedracht van het onge val. Uit de verklaringen van de be trokkenen en het forensisch spo renonderzoek is gebleken dat het slachtoffer op de Deltaweg (N256) op de grond viel tijdens een uitwijkmanoeuvre in de fietsgroep. Toen de man uit de gemeente Roosendaal op de grond lag, kwam vanuit de te genovergestelde richting juist een personenauto. Gebleken is dat deze niet te snel en uiterst rechts reed. Hij kon een botsing met de wielrenner niet meer voorkomen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Volgens de politie is de bestuurder van de personenauto op geen enkele wijze schuldig aan het ongeval. In alle vroegte trekt een deel van de Molukse gemeenschap door de Stromenwijk in Middelburg om te herdenken. Mena! Muria!! Drie maal schalt de strijdkreet over het pleintje voor de Mo lukse kerk in de Rijnstraat in Mid delburg. Eén voor allen! Allen voor één!! De echt vrije Republiek der Zuid-Molukken is er 67 jaar na de Proklamasie op 25 april 1950 nog steeds niet gekomen; de Molukkers moeten zich tevreden stellen met de RMS in ballingschap. Toch leeft het ideaal nog altijd, ook bij jonge Molukkers. Dat laat ook de cere monie in Middelburg weer zien. Om half zeven in de ochtend trekt een kleine stoet door de stra ten van de Stromenwijk, onder aanvoering van drie trommelaars: Zinho Leiwakabessy, Regina Pari- nussa, Ida Pattinama en Franky Berhitu. De meesten die meelopen zijn lid van de motorclub Yellow Sna kes Coastline. Zij rijden op de mo tor via het verzamelpunt in Den Bosch naar Apeldoorn voor de lan delijke herdenking van het uitroe pen van de Republik Maluku Sela tan. Een grote groep Middelburgse Molukkers volgt later per bus. Voordien nog wordt de Molukse vlag gehesen voor de kerk. Eerst tot halfstok, om de gevallenen voor de republiek te gedenken. Ondertus sen wordt het Hena Masa Waja ge zongen, het oude Molukse lied dat ook werd gezongen bij de procla matie van de RMS in 1950. Dan, onder het zingen van het officiële volkslied Maluku Tanah Airku (Molukken, Mijn Vaderland) gaat de vlag in top. Het doel van een vrije republiek mag dan nog niet zijn bereikt, de aanwezigen feliciteren elkaar wel. Want 25 april blijft een feestdag voor de Molukkers. Er worden geen onderzoekswen- sen meer gehonoreerd, want die voegen niets meer toe, het dossier kan worden gesloten en de 59-ja- rige Vlissinger A. K. zal zich in twee dagdelen moeten verantwoorden voor het seksueel misbruik van en kele jongens die aan zijn zorg wa ren toevertrouwd. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren tij dens een zogeheten regiezitting beslist. Dat er twee dagdelen voor de zaak zijn uitgetrokken komt door dat K. zegt slechts één uur per dag in staat te zijn om zich te concen treren. Hij verzocht de rechtbank dan ook acht dagen van één uur voor de zaak uit te trekken. De rechtbank stelde dat het misschien dan goed mogelijk is dat hij psy chisch niet in staat zou zijn de be handeling bij te wonen. In dat geval kan de advocaat optreden. Daar naast bleek het verzoek niet me disch onderbouwd. Het misbruik zou gebeurd zijn tussen 2000 en 2012 en sommige jongens zouden vooraf door hem zijn bedwelmd. Eigenaar Meddie Willemsen van de voormalige Terneuzense coffee shop Checkpoint hoort in novem ber voor de derde keer een strafeis in hoger beroep. Gisteren was bij het gerechtshof in Den Bosch de start van de derde hoger-beroep- procedure. Daarin werd bepaald dat de zaak op 14 november wordt afgerond. Mogelijk is er dan dit jaar een verdict. In de zaak werd het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk ver klaard. Het gerechtshof oordeelde eerder dat Checkpoint zich aan de gedoogvoorwaarden had gehou den en dat Willemsen daarom ook niet kon worden vervolgd. De Hoge Raad vond die motivering echter onvoldoende en verwees de zaak in april vorig jaar terug. De zaak wordt nu opnieuw bekeken door het ge rechtshof in Den Bosch, nadat eer der gerechtshoven in Den Haag en Amsterdam Willemsen vrijuit lie ten gaan. Checkpoint was in de hoogtijdagen de grootste coffee shop van Europa en had dagelijks tot 3000 klanten. woensdag 26 april 2017 PC Wil je met eigen ogen zien waar Europees geld in Zee land is besteed, dan kun je vrijdag 12 en zaterdag 13 mei terecht bij EMS BV in Sint-An- naland en bij bezoekerscen trum Saeftinghe in Emma- dorp. Zij zetten de deuren open tijdens de 'Europa om de hoek Kijkdagen'. Frank Balkenende Sint-Annaland Mena Muria voor de Molukken Maurits Sep Ad Roos Middelburg Pieter van Klinken Den Bosch Onder aanvoering van de trommelaars gaat de Molukse stoet door de Stromenwijk. fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33