Economie groeide in 2016 met 2,3 procent pot b% 82% 3 Koning Willem-Alexander en koningin Maxima zorgen voor eenheid in 'een verscheurd land'. Ze geven Nederland aanzien en zijn ambassadeurs voor het bedrijfsleven. Dat zegt een meerderheid van de lezers van deze krant in een onderzoek. WIE ZIJN UW FAVORIETE LEDEN VAN HET KONINGSHUIS? Geef mij maar een monarchie, zegt 68 procent van de 777 lezers die de enquête invulden. Slechts 16 pro cent is uitgesproken voor een repu bliek. Koningin Maxima en koning Willem-Alexander zijn verreweg de populairste leden van het Ko ninklijk Huis. Ze ontlopen elkaar niet veel in de waarderingscijfers: 82 en 80 procent. De lezers denken dat de monarchie zeker toekomst heeft. Bijna 80 procent verwacht dat het koningshuis over vijftig jaar nog bestaat. Uit de toelichting op de antwoor den wordt duidelijk, dat het ko ningshuis voor velen een baken van rust en respect is in barre tijden. Oranje bevordert de saamhorig heid in een 'verscheurd land' en voorkomt politiek geharrewar. De voorstanders vinden het gekissebis Meer of minder politieke macht voor de koning? over de kosten van de monarchie onzin. Een 'graaiende' president is ook duur. Bovendien, zeggen en kele lezers, tijdens hun staatsbe zoeken zijn de Oranjes als ambas sadeurs van het Nederlandse be drijfsleven 'onbetaalbaar'. Een le zer: „Praat niet over geld, want iets goeds is altijd duur, dat merk je bij de boodschappen." Een ander re ageert: „Oranje hoort net zo bij Ne derland als pindakaas en bolussen en ieder jaar weer de vraag of er een Elfstedentocht gaat komen." Poppenkast De tegenstanders van het konings huis hebben het over een ondemo cratisch, achterhaald instituut. En ook: feodaal, geldverslindend, een nutteloze poppenkast. 'Opvreters met dure vakantie-optrekjes', zegt één van de geënquêteerden. Een ander betreurt het dat 1 mei nooit een vrije dag zal worden omdat we Koningsdag hebben. Bestaat het koningshuis nog over vijftig jaar? In hoeverre is het koningshuis nuttig? Het Koninklijk Huis kost de Nederlandse staat jaarlijks 58,5 miljoen euro. Is dat acceptabel? Bezoekt de koninklijke familie Zeeland vaak genoeg? 41% Zeeuws-Vlaanderen had met 2,5 procent groei het grootste aandeel in de economische vooruitgang. Boven de Westerschelde bedroeg de groei 2,1 procent. In 2015 scoorde Zeeland een groei van 1,9 procent. Het CBS heeft zijn groei cijfers gebaseerd op het bruto bin nenlands product: de productie van goederen en levering van diensten die in geld kunnen wor den uitgedrukt. Vooral de steden leven econo misch op. De sterkste groei boekt de regio Amsterdam (3 procent). Rotterdam kwam 'slechts' tot 2,3 procent groei omdat er minder goederen via de havens werden aangevoerd. Bij de provincies zijn Overijssel (2,6 procent) en Noord- Brabant (2,5 procent) dankzij de industrie de snelle groeiers. In Zeeland is hetzelfde effect te zien in Zeeuws-Vlaanderen. Overigens lijkt de Zeeuwse eco nomie dit jaar af te koelen. De prognoses gaan uit van 1,5 procent groei. Prinses Beatrix Prof. mr. Pieter van Vollenhoven Prinses Margriet Prinses Laurentien Prins Constantijn Prinses Amalia Prinses Alexia Prinses Ariane B6% Koningin Maxima Koning Willem- Alexander woensdag 26 april 2017 van het Koninklijk Huis? Jan van Damme Vlissingen 3% zeker niet waa 1 19% chijnlijk niet waarschijnlijk 1% weet niet 35% niet /acceptabel weet niet 15%/ 1 ontevreden 49% acceptabel tevreden 16% neutraal 37% neutraal De Zeeuwse economie is vorig jaar met 2,3 procent gegroeid. Dat is net iets boven het lande lijke gemiddelde (2,2). Dat blijkt uit cijfers van Centraal Bureau voor de Statistiek over 2016. Frank Balkenende Vlissingen interieur axel Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, www.pot.nl Ook elke zondag geopend van 12.00-18.00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping 24% 40 50 36% 12% 50% neutraal Bezoek onze nieuwe Scandinavische studio 27 april Koningsdag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31