Oran e boven Eigenaars willen compensatie sluiten snackbar Toerist kiest steeds vaker voor huisje Veere heeft laagste percentage werklozen 2 JAN VAN DAMME ONTZORGDE KEUKENS 7995,- HALF GELD Column Iorgen is Oranje. Bij mij thuis in Middelburg-Brig- damme wapperen de plas tic vlaggetjes in de straat. Ik heb elk jaar opnieuw stille bewonde ring voor al die vrijwilligers die hun trapje opklimmen om de ver siering tussen bomen en lantaarn palen te hangen. Dat zijn toch maar de mensen die om niet ons leven een kleurtje geven. Het aan tal Oranjegezinde feestmakers neemt afin Zeeland, las ik eerder deze week. Daarom toch ook: extra hulde voor de nog wel actieve en thousiastelingen. Het is overigens of de weergo den telkens wachten tot de slin gers in de straat zijn opgehangen. Prompt dalen de temperaturen en waait de wind bijna ijzig uit een onverwachte hoek. Ik heb m'n winterjas maar weer van stal ge haald. Volgende week, hoor ik col lega's om me heen roeptoeteren, volgende week wordt het 23 gra den! Dat zal zijn, maar dan is mijn koningsdag 2017 al geschiedenis. Ik ben nogal royalistisch. Niet dat ik de vlag uitsteek. Sinds onze zonen hun middelbare school fraai hebben afgerond, meer dan tien jaar geleden, heeft het rood-wit- blauw nooit meer van onze gevel gewapperd. Je kunt immers ook stil Oranje zijn. Gewoon, omdat zo'n ko ningshuis een prachtige traditie is. Eerst stadhouders en stedendwin gers, mannen die hun zwaard lie ten spreken. Zonder Maurits en Frederik-Hendrik hadden we on der de Westerschelde nooit over dat 'eigen landje maar deel van Nederland' gezongen. De laatste twee eeuwen hebben we met ko ningen en koninginnen te maken. Een zegen, volgens mij. Ondanks alle affaires en uitschieters, alle miskleunen en strapatsen. Al die Oranjes hebben ons kille landje al tijd dat broodnodige beetje kleur op de wangen gegeven. Het zijn net mensen. Neem nou prinses Beatrix. Toen ze nog ko ningin was kwam ze in 2008 naar Middelburg voor het 250-jarig be staan van de PZC. Zoals dat gaat: ze kreeg een jubileumboek. Zon der aarzelen sloeg ze de pagina op van haar geboortejaar. En wees naar de foto met de kraaiende baby: 'Wat een bolle toet, vrese lijk'. Kijk, dat bedoel ik nou. Ik ben nogal royalistisch. Niet dat ik de vlag uitsteek DESTELLING Vandaag: Ik ben ook fan van ons koningshuis Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk eerste consumenten in zelfrijzende AUTOS Zeeuwen houden meeste borrels Anousha Nzume geeft lezing Bij nader inzien over lintjesregen warenhuisnl Hans Terwiel bepleitte gisteren voor de derde keer dat hij buiten zijn schuld drie maanden geen huur ontving. Op last van de burge meester van Vlissingen werd de bo venverdieping van het door hem gehuurde pand op de hoek van de Badhuisstraat en de Glacisstraat vo rig jaar van april tot en met juni ge sloten. De burgemeester besloot om een signaal af te geven en 'de loop naar het pand' tegen te gaan. Vlissingen voert een streng be leid tegen drugskweek en -handel. En begin vorig jaar ontmantelde de politie een drugskwekerij boven ca fetaria 't Smikkelhoekje dat door Hans en Thea Terwiel wordt geëx ploiteerd. Het echtpaar huurt be halve de friteszaak ook de boven verdieping, die ze weer onderver huren. De kwekerij werd ontman teld door toedoen van Hans Ter wiel, die de kwekerij ontdekte en de politie waarschuwde. Maar on danks dat hij zijn burgerplicht deed, moet hij bloeden, betoogt hij. Het echtpaar draaide niet alleen op voor de schoonmaakkosten, maar mocht het pand op last van de burgemeester ook van april tot en met juni niet verhuren. Dat de bur- De kwekerij werd ontmanteld door toedoen van Hans Terwiel, die de de politie waarschuwde gemeester de sluiting niet direct in januari liet ingaan, bevreemdde be stuursrechter R. Broeders. De rech ter onderkende dat het de Vlis- singse burgemeester vrij staat streng beleid te voeren, maar leek zich af te vragen of de eerste burger in dit 'uitzonderlijke geval' niet wat coulanter had kunnen zijn. Advo caat Roeland Aerts had daarom 'goede hoop' dat Terwiel zijn ge derfde huurpenningen alsnog ont vangt. Uitspraak binnen zes weken. Het aantal kampeerterreinen is sinds 2013 teruggelopen van 402 naar 394. De totale capaciteit nam af van 104.400 naar 97.300. Afgelopen jaar alleen al verdwenen in totaal 1.500 slaapplaatsen op de campings in Zeeland, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Bij de re creatieparken met vakantiewonin gen was de omgekeerde ontwikke ling te zien. Daar nam de capaciteit de afgelopen vijfjaar toe van 27.900 slaapplaatsen naar 38.241. Het aan tal van deze 'huisjesterreinen' nam sinds 2013 toe van 147 naar 215. De toename was het sterkst in Zeeuws-Vlaanderen waar het afge lopen jaar bijna duizend slaapplaat sen erbij kwamen. Het aantal slaap plaatsen in hotels, pensions en jeugdherbergen schommelt al jaren rond de 10.000 bedden. VEERE De werkloosheid in de ge meente Veere is landelijk gezien het laagst van alle gemeenten. Met 3,7 procent werkloosheid doet Veere het net wat beter dan de ge meente Borsele die met een percen tage van 3,8 op plaats twee staat. Dat blijkt uit de cijfers over 2016 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook de provincie Zeeland in zijn geheel steekt positief af tegen an dere provincies. Het werkloos heidspercentage van 4,4 is het laag ste van ons land. Groningen heeft de slechtste cijfers met 7,4 procent werklozen. De gedeelde derde plaats is voor Kapelle en Schouwen-Duiveland, beide met 3,9 procent werklozen. Vier procent De werkloosheid in de andere ge meenten komt op of boven de 4 procent uit: Sluis 4,0 procent; Tho- len 4,2 procent; Reimerswaal en Hulst beide 4,3 procent; Middel burg 4,4 procent; Noord-Beveland 4,5 procent; Goes 4,6 procent en Terneuzen 4,7 procent. Alleen in de gemeente Vlissingen is meer dan één op de twintig men sen werkloos; het werkloosheids percentage is daar 5,5. OW... IK LAS HET VERKEERD HET IS ZELF TANKEND ZONDER D... woensdag 26 april 2017 Gisteren: Een lintje, daar doe je het allemaal voor 245 reacties Paul Kusters VLISSINGEN Inwoners van Zeeland or ganiseren van alle Neder landers het vaakst eten tjes, borrels en tuinfees ten. Dat stelt (online) wenskaartenbedrijf Greetz. Middelburgers, Terneuzenaren en Goe- senaren sturen gemid deld de meeste uitnodi gingen. Gekeken naar de hoeveelheid uitnodigin gen per persoon staat Zeeland op de vierde plek, na Brabant, Gelder land en Overijssel. VLISSINGEN Theatermaker en ac trice Anousha Nzume (foto) geeft een lezing tij dens het Bevrijdingsfesti val in Vlissingen. Onlangs verscheen haar boek Hallo witte mensen waarin ze Nederland wijst op het 'wit privilege': de voordelen die witte men sen hebben omdat ze ge boren zijn en leven in een voornamelijk witte sa menleving. Nzume geeft de lezing op 5 mei om 15.00 uur op het Four Freedoms Stage. VLISSINGEN In het verhaal over de ko ninklijke onderscheidin gen op pagina 3 in de krant van gisteren is een rekenfout geslopen. Het aantal lintjes dat vorig jaar werd uitgereikt tij dens de lintjesregen be droeg niet 69, zoals ver meld, maar 96. In 2016 was voor het eerst sinds 2013 weer sprake van een stijging van het aan tal toegekende konink lijke onderscheidingen. incl. montage - direct uit voorraad Einsteinstraat 29 - Dordrecht De voorzieningenrechter en de burgemeester van Vlissingen wezen claims eerder af. Maar het echtpaar Terwiel, eigenaars van cafetaria 't Smikkelhoekje, probeert via de bestuursrechter alsnog drie maanden huurder- ving van de gemeente Vlissin gen te krijgen. René Hoonhorst Middelburg Campings zorgen nog altijd voor twee derde van het aantal slaap plaatsen voor toeristen in Zee land, maar het aandeel van va kantiehuisjes is de afgelopen vijf jaar sterk toegenomen. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2