ons koningshuis De kogel Arena k naam va Prijs in drie jaar gehalveerd, gaswinning verder teruggedraaid Walcheren De 75-jarige Zeegert van Norden uit Oost-Souburg is trots op ons koningshuis. En hij is niet de enige. Uit een enquête onder lezers van de PZC blijkt dat wij Zeeuwen best tevreden zijn over de Oranjes. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 2023 boekte de over heid nog een recordopbrengst van 15,4 miljard euro. Maar sindsdien zijn de inkomsten hard teruggelo pen. Niet alleen heeft de overheid de winning van aardgas in Gronin gen fors teruggedraaid, ook zijn de prijzen voor aardgas in drie jaar tijd gehalveerd. Tevens is de jaarlijkse gaswinning in het Nederlandse deel van de Noordzee sterk gedaald. Het aandeel van de aardgasbaten in de totale overheidsinkomsten is door alle ontwikkelingen op het laagste punt beland sinds ons land serieus begon met aardgaswinning: ongeveer 0,8 procent. In het mid den van de jaren tachtig bedroegen de inkomsten uit aardgas nog meer dan ro procent van de overheidsin komsten. In die periode werd jaar lijks ruim too miljard kubieke me ter gewonnen. Dat is inmiddels te ruggebracht tot 24 miljard kuub per jaar. De gevolgen van de sterk terug gelopen opbrengsten zijn voorals nog beperkt dankzij de sterk opve rende economie. Minister Dijssel- bloem zei vorige week nog dat er niet direct hoeft te worden bezui nigd om de teruglopende gasin- komsten op te vangen, omdat die wordt gecompenseerd door mee vallers op andere terreinen. „Het gaat goed met de begroting", aldus Dijsselbloem. De neergang in inkomsten was al jaren geleden te voorspellen, zegt Bert Scholtens, hoogleraar Duur zame economie aan de Rijksuni versiteit Groningen. „Helaas zijn de Beleidsmakers zijn op dit probleem gewezen, maar wijzigden koers niet aardgasbaten al die jaren nauwelijks gebruikt om zorg te dragen voor al ternatieve energiebronnen, of om nieuwe verdiencapaciteit op te bouwen. Onze beleidsmakers zijn herhaaldelijk op dit probleem ge wezen, maar hebben nooit gekozen voor een fundamentele koerswijzi ging." De inkomstendaling zal de ko mende jaren alleen maar doorgaan. Minister Kamp besloot deze maand om de winning nog verder terug te brengen, in eerste instantie tot 21 miljard kuub. Hij doet dit op advies van het Staatstoezicht op de Mij nen: alleen door de winning nog verder terug te brengen, kan de overheid het aantal en de zwaarte van de aardbevingen in het winge- bied rond Loppersum beperken. Geld Goed Hoe zorg je ervoor dat je kind niets erft? 10°C Nieuwsmedia ZEELAND2 Aardgasbaten bereiken historisch dieptepunt De inkomsten uit aardgas zijn in drie jaar tijd met 85 procent ge daald. De overheid verdiende vorig jaar ruim 2,4 miljard euro aan de winning van aardgas, de laagste opbrengst sinds 1975. Peter Groenendijk Den Haag Bert Scholtens, hoogleraar woensdag 26 april 2017 Wind pzc.nl en regen Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1