O Toekomst van Alitalia aan zijden draad Streaming is cd voorbij E 17 liott heeft sinds vorig jaar een po sitie in Akzo en is de luidruchtig ste voorstander van een overname door PPG, dat maandag zijn bod op het Nederlandse concern ver hoogde tot bijna 27 miljard euro. „Wij zijn een langetermijninves- teerder", zei hij, waarna hij het woord richtte tot de bestuursvoor zitter. „Mieter Büchner. Onmiddellijk werd de Ameri kaan ruw onderbroken door presi dent-commissaris Burgmans. „Ik ben hier de voorzitter!" bitste hij. „U mag de vragen stellen, maar ik bepaal wie ze beantwoordt." De sfeer werd er niet beter op toen de vertegenwoordiger van Elliott beide Nederlanders door elkaar haalde. Weer werd hij onderbro ken. „Laat ik het nog een keer uit leggen: dat is meneer Büchner, ik ben meneer Burgmans." Corrigeren Achteraf ontkende de commissa ris, wiens kop Elliott maar al te graag ziet rollen, dat zijn reactie voortkwam uit persoonlijke frus tratie. „Nee, ik heb wel vaker zo ge reageerd in deze rol. Als je geen orde bewaart, gaan ze op een gege ven moment ook pietje puk vra gen stellen. Dat het nu net iemand van Elliott was die ik moest corri geren? Toeval. Al vond ik het wel vreemd dat hij ons door elkaar haalde. We hebben elkaar nota bene pas nog gesproken." Hoe dan ook: het gekonkel, en ook de bijdrages van werknemers, versterkte het beeld dat al sinds de mogelijke overname bestaat. Aan de ene kant het maatschappelijk verantwoorde Akzo, dat opereert met oog voor mens en milieu, en aan de andere kant de Ameri kaanse bloedhonden, die alleen maar naar het geld kijken. De ook door Akzo zelf zorgvul dig gecultiveerde cultuurclash zorgt voor ergernis bij Paul Koster, directeur van beleggersclub VEB. „Alsof PPG een stel Amerikaanse barbaren is. Het voorstel dat bij het bod van zat, biedt zeker openingen om verder te praten." Maar ja, praten met PPG, dat is nou net wat AkzoNobel tot nu toe niet deed. Of het nieuwste bod daartoe wel aanleiding vormt, wil het bedrijf nog niet zeggen. Eerst wordt het zorgvuldig bestudeerd en doorgerekend, en daar neemt het bedrijf uitgebreid de tijd voor. En dus moesten de aandeelhou ders zich gisteren beperken tot steken onder water en wat drama voor de bühne. Wordt vervolgd. Ruim twee derde van de 12.500 werknemers stemde tegen de plan nen. De werknemers hebben daar mee de dringende oproep van de Italiaanse regering om een offer te brengen voor de bezuinigingsplan nen naast zich neergelegd. Een plan B om het bedrijf van de ondergang te redden, is er niet. t De nee-stem van het personeel van Alitalia is een collectieve zelfmoord De vakbonden stemden na maan den onderhandelen in met een aan tal bezuinigingsmaatregelen voor het personeel, met als voorwaarde dat de werknemers er in een refe rendum over mochten stemmen. Volgens de plannen zouden er 2.000 banen komen te vervallen en diende de rest van het personeel ge middeld acht procent salaris in te leveren. Vooral het cabinepersoneel zou een flinke veer moeten laten. Van de piloten, stewards en stewardes sen stemde dan ook maar liefst ne gentig procent tegen het plan. Het is niet duidelijk waar de op lossing nu vandaan moet komen, en de tijd begint te dringen. Het be drijf verliest op dit moment een half miljoen euro per dag en heeft binnen enkele weken extra kapitaal nodig om een faillissement te voor komen. De problemen zijn niet nieuw. Voor de privatisering in 2009 is Alitalia meerdere keren overeind gehouden met overheids geld: in totaal zo'n 4 miljard euro. Efficiënter maken Pogingen het bedrijf te hervormen en efficiënter te maken, haalden weinig uit. De kosten liggen nog al tijd aanzienlijker hoger dan bij ver gelijkbare luchtvaartmaatschap pijen. Een voorbeeld: het onder houd aan de vliegtuigen van Alita lia kost veertig procent meer dan el ders in de sector. Alitalia zag in Europa het aantal passagiers de afgelopen jaren snel slinken door prijsvechters als Ryan- air en easyjet. Binnen de eigen landsgrenzen heeft ze ook nog eens stevige concurrentie van de hoge snelheidstreinen. Alitalia sloot 2015 af met een verlies van 199 miljoen euro. De nee-stem van het personeel is volgens Italiaanse media een collec tieve zelfmoord, omdat een faillis sement nu dichterbij is dan ooit en door het gebrek aan kapitaal waar schijnlijk al volgende maand de sa larissen niet meer kunnen worden betaald. De Italiaanse regering laat weten de stappen van het bedrijf af te wachten en tot die tijd erop toe te zien dat de hinder voor reizigers zo beperkt mogelijk blijft. Premier Gentiloni heeft eerder laten weten dat een redding met overheidsgeld uitgesloten is. AMSTERDAM Voor het eerst heeft de muziekindustrie in Nederland meer omzet behaald uit streaming- diensten dan uit de verkoop van cd's en lp's. Volgens jaarcijfers van NVPI, de branchevereniging van de entertainmentindustrie, steeg de totale omzet in 2016 met 13,1 pro cent tot 154,8 miljoen euro. Nederland volgt daarmee een in ternationale trend. Na jaren van achteruitgang heeft de industrie de laatste jaren de weg omhoog terug gevonden. Er zijn tegenwoordig tal van betaalde diensten beschikbaar om online muziek te luisteren. Uit de deze week verschenen cijfers blijkt hoe succesvol zij zijn: volgens de branchevereniging steeg de om zet met ruim 38 procent tot 84,7 miljoen euro. De fysieke verkoop liep terug, met 5,4 procent, maar binnen die cate gorie zit vinyl wel behoorlijk in de lift. De omzet uit de verkoop van lp's nam met de helft toe. Betaalde downloads zijn uit de gratie: die daalden met 21,5 procent. Wereldwijd steeg de muziekomzet met 5,9 procent. woensdag 26 april 2017 Werknemers van AkzoNobel demon streren tegen de mogelijke overname door PPG. FOTO BART MAAT/ANP A President-commissaris Antony Burgmans en topman Ton Büchner voor aanvang van de vergadering, foto bart maat/anp Alitalia verkeert opnieuw in zwaar weer. fotoalbertopizzoli/afp De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia verkeert in to tale chaos en lijkt af te stevenen op een faillissement. Een deal tussen het management en de vakbonden van eerder deze maand is door de werknemers onderuitgehaald. Eveline Rethmeier Rome

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17