16 AKZONOBEL AANDEELHOUDERSVERGADERING Vol spanning was uitgekeken naar de aandeelhoudersvergadering van AkzoNobel, gisteren in Amsterdam. De cultuurclash met overnamekandidaat PPG bleef in stand. „Ik voel me behandeld als een klein kind!" Kort Pakketbezorgers dreigen met acties voor betere cao Medewerkers van pakketbezorger DHL dreigen met acties nu er na maanden van overleg nog steeds geen goede cao ligt. Vak bond CNV spreekt van een impasse. De cao voor de circa 1.200 medewerkers liep bijna anderhalfjaar geleden af. Onderhandelin gen leidden volgens de bond tot 'een onder maats eindbod' van DHL Express. De bond eist 2,5 procent meer loon, een eenmalige uitkering van 300 euro, en geld voor scho ling van medewerkers. DHL vindt het ulti matum van de bonden 'ietwat aan de vroege kant'. De pakketbezorger heeft er alle ver trouwen in dat de partijen er alsnog op een 'fatsoenlijke manier' uit zullen komen. Nieuw Europees werkgelegenheidsrecord De Europese werkgelegenheid heeft vorig jaar een nieuw recordniveau bereikt. Dat blijkt uit cijfers van het Europees statistiek bureau Eurostat. Vorig jaar had 71,1 procent van de 20- tot 64-jarigen in de EU een be taalde baan. Dat is bijna 1 procentpunt meer dan het vorige recordniveau, uit 2008. De EU-landen streven ernaar om in 2020 min stens driekwart van de 20- tot 64-jarigen aan het werk te hebben. Vorig jaar werd dat peil in acht lidstaten bereikt. Zweden spande de kroon, met een werkgelegenheid van ruim 81 procent. Nederland eindigde met 77 procent op plaats vijf, achter Duits land, Groot-Brittannië en Denemarken. Coca-Cola ziet omzet fors dalen in eerste kwartaal De winst en omzet van Coca-Cola zijn in het vorige kwartaal fors gedaald. De belang rijkste reden voor de economische terug gang is de groeiende afkeer bij consumenten van suikerhoudende frisdranken. Het eerste kwartaal leverde Coca-Cola 11 procent om zet in ofwel 9,1 miljard dollar. De nettowinst van het frisdrankenconcern lag vorig kwar taal met 1,2 miljard dollar zelfs een vijfde la ger dan een jaar eerder. Topman Muhtar Kent draagt volgende week de leiding over aan James Quincey. Flitsen Besi Altice Accell Randstad Net als de betere arthousefilm moest de aandeelhoudersvergade ring van AkzoNobel het gisteren hebben van de onderhuidse span ning, de steken onder water en vooruit, wat drama voor de bühne. Niet van de plotwendingen, in elk geval. Onderaan de streep was de stand van zaken om een uur of kwart voor vijf hetzelfde als om twee uur, toen de vergadering be gon. AkzoNobel wil op eigen benen blijven, de Amerikaanse concur rent PPG is in volle jacht. Maar dat wil dus niet zeggen dat er niets te beleven viel. Zo was er een aantal stemmingen over vooraf vastgestelde agendapunten die het normaal gesproken met Noord-Ko- reaanse meerderheden redden: de uitgifte van nieuwe aandelen door het bedrijf, het decharge van com missarissen voor het vorige boek jaar... Dit keer was het geen formaliteit. Rond de 30 procent van de aandeel houders liet via het stemkastje zijn onvrede blijken, een motie van wantrouwen die moeilijk gemist kon worden door bestuursvoorzit ter Ton Büchner en president-com missaris Antony Burgmans. Al deed die laatste tijdens de nazit zijn best om er een positieve draai aan te geven. „Vooraf hoor en lees je vooral de kritische aandeelhouders. Ik vond die cijfers zeer bemoedi gend." Ontroerd Toch gaf hij even later toe dat hij in de uren daarvoor niet de hoofdper soon was geweest in een goed- nieuwsshow. „Ik was aangedaan en ontroerd door de steun die bijvoor- Ik was aangedaan door de steun die de werknemers uitspraken beeld onze werknemers uitspra ken. Maar we moeten ook zo vol wassen zijn om ook de kritiek on der ogen te zien die sommige aan deelhouders uitten." Die was er inderdaad voldoende. Wat heet. Een woordvoerder van een Brits pensioenfonds zei maar gewoon waar het op stond: „Ik voel me behandeld als een klein, onver antwoordelijk kind." Hij fulmi neerde tegen de beslissing van Ak zoNobel om geen aparte aandeel houdersvergadering uit te schrijven over de positie van Burgmans, die volgens een deel van de beleggers niet goed voor hun belangen op komt. „Als AkzoNobel het niet eens is met het voorstel, dan moet het een negatief stemadvies geven. Wij zijn zelf prima in staat ons stem recht op een volwassen manier te gebruiken." Echt knetteren deed het even la ter, toen een vertegenwoordiger van de Amerikaanse durfïnvesteer- der Elliott het woord nam, begeleid door een licht boegeroep ('daar had ik al rekening mee gehouden'). El- LOONCONFLICT ARBEIDSMARKT r:: KWARTAALCIJFERS McDonald's heeft afgelopen kwartaal meer geld verdiend dan verwacht. De keten profiteerde van wijzigingen in het menu. Zo bleek de keuze voor drie verschillende maten van de alom bekende Big Mac in de VS een schot in de roos. De Amerikaanse truckfabrikant Paccar, het moederbedrijf van DAF, heeft de omzet in het eerste kwartaal met 1,4 procent zien afnemen. Paccar behaalde een omzet van 4,2 miljard dollar. Wel werd een nettowinst geboekt van 310 miljoen dollar. O m woensdag 26 april 2017 GO De omzet van de halfgeleider fabrikant steeg met maar liefst 18 procent. m ING verhoogde het koersdoel voor de Franse kabelaar. Beleg gers gingen daarin mee. De aandeelhou ders vonden het eerste bod van Pon niet om over naar huis te schrijven. Het aandeel was ondanks - op het oog - mooie cij fers de grote ver liezer in de AEX. O Sander van Mersbergen Amsterdam —Antony Burgmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16