Kamer: hou aasgieren weg bij bedrijven 13 Rebel die door justitie wordt gezocht, legt schuld neerhalen MH17 bij Russen Een sleutelfiguur in het onderzoek naar de daders van de aanslag op vlucht MH17 boven Oekraïne zegt dat de Boeing op 17 juli 2014 is neergeschoten door Russen, niet door rebellen. Dat is voor het eerst. Dat valt op te maken uit een inter view dat de liberale Russische krant Novaja Gazeta heeft gehad. De krant sprak met een oude vriend van Sergej Doebinski, de man die door het Joint Investiga tion Team (JIT) is aangewezen als verantwoordelijke voor het trans port van het BUK-raketsysteem waarmee MH17 is neergeschoten. Doebinski voerde op 17 juli 2014 een door de Oekraïense geheime dienst onderschept telefoongesprek met de chauffeur van de vrachtwa gen, die de BUK die dag vanuit Rus land naar Donetsk in Oekraïne bracht. Doebinski vroeg de chauf feur tijdens het telefoongesprek of er ook (Russische) bemanning bij was geleverd. De chauffeur beves tigde dat. Verwijt De geïnterviewde Oekraïner, Ser gej Tioenov, kende Doebinski al van voor de oorlog in Oekraïne. In de herfst van 2014, een paar maan den na de tragedie met MH17, komt Tioenov - zo vertelt hij aan Novaja - aan in Donetsk, om met zijn oude maat Doebinski een gevangenen- ruil te regelen. Doebinski verwijt Tioenov dat die zich bij de 'junta in Kiev' heeft aangesloten. Hij doelt op de regering die na het verdrijven van de Oekraïense president Viktor Je gelooft toch niet dat ik MH17 zelf uit de lucht heb geschoten? Janoekovitsj in februari 2014 in het land aan de macht is gekomen. Tioenov reageert daarop door te zeggen: 'Maar jullie bandieten bende (van de zelfverklaarde Volks republiek Donetsk, red.) heeft een passagiersvliegtuig uit de lucht ge schoten!' Doebinski zou Tioenov vervolgens hebben toegevoegd: 'Maar je gelooft toch niet dat ik dat zelf heb gedaan?! Het waren die monsters uit Moskou!' Het is voor het eerst dat een van de sleutelfiguren (onduidelijk is of Doebinski verdachte of slechts ge tuige zal zijn in een toekomstig proces) uit de MHi7-zaak een uit spraak doet over wat er die zomer dag in 2014 is gebeurd, zij het via een tussenpersoon. Nerveus Novaja schrijft dat het ook zelfheeft geprobeerd met Doebinski contact te zoeken. In eerste instantie lukte dat. Maar bij een tweede gesprek was Doebinski heel nerveus en wilde hij geen antwoord geven op de vraag of zijn stem te horen is op de telefoontap van de Oekraïense geheime dienst. Volgens zijn oude vriend Tioenov lijkt de stem er in ieder geval heel erg op. Tioenov verklaart tegen Novaja Gazeta (de krant die in juli 2014 over de hele voorpagina een foto plaatste van de rouwstoet met slachtoffers en de begeleidende tekst in het Nederlands: 'Neder land, vergeef ons') dat hij Doebinksi niet als schuldige ziet. „Hij is een getuige, geen moordenaar. En ook nog mijn strijdmakker (tijdens de oorlog in Afghanistan, red.). Ik wil dat hij in leven blijft. Ik denk niet dat hij op de knop van die BUK heeft gedrukt, maar slechts het transport heeft georganiseerd." Doebinski is een gepensioneerde officier van de Russische militaire inlichtingendienst. Hij woont in de buurt van Donetsk, in Oekraïne. Daar zal hij tijdens de oorlog om de Donbass hoofd inlichtingen wor den voor de Volksrepubliek Do netsk. Veel politieke partijen noemen de belaging van chemiereus Akzo- Nobel en levensmiddelengigant Unilever door buitenlandse bedrij ven 'niet wenselijk', maar ze ver schillen van mening over de oplos sing van dit probleem. Gisteroch tend zei minister Kamp (Economi sche Zaken) nog het belangrijk te vinden 'dat grote Nederlandse mul tinationals in Nederland geleid worden'. Hij onderzoekt daarom vanuit het kabinet of het mogelijk is Ne derlandse bedrijven te beschermen. „We zijn bezig met een wetsvoor stel voor de telecomsector en er zijn ook mogelijkheden voor het be drijfsleven als geheel." Een Kamer meerderheid steunt de bewinds man. Maar welk verweer werkt het beste? Bedenktijd D66 wil volgens Kamerlid Jan Pa- ternotte dat de overheid zorgt voor een wettelijke bedenktijd, zodat maatregelen kunnen worden geno men tegen een vijandige overname. „Het bedrijf heeft dan de kans zich te bewijzen richting de eigen aan deelhouders. Er moet natuurlijk wel een veiligheidsklep worden in gebouwd." Op verzoek van Pater- notte komt hierover na de mei vakantie een groot debat. Ook het bedrijfsleven vindt dat een goed plan. De overnemende partijen kunnen een bedreiging vormen voor onze unieke koplo perspositie", aldus Hans de Boer, voorzitter van werkgeversorganisa tie VNO-NCW. Hij vindt daarom dat bij deals zorgvuldigheid boven snelheid moet gaan. „Bedrijven moeten in de eerste plaats zelf de De overheid moet kijken naar publieke belangen zoals werk en innovatie mogelijkheid hebben om zich te beschermen." Nederland is een van de weinige landen zonder optie om fusies of overnames te blokkeren, mocht dat in het landsbelang zijn. In Amerika kan een toetsingscommissie aange ven dat door een deal essentiële technologie of kennis in handen komt van soms ongewenste par tijen. Ook in Europa toetst de over heid steeds vaker. Dat vindt het CDA ook voor Ne derland een slimme stap, vertelt Kamerlid Joba van den Berg. „Wij vinden de werkgelegenheid, natio nale veiligheid en innovatie belang rijk voor vandaag en de toekomst. We denken daarom aan een toets." Van den Berg stelt dat niet alleen het belang van aandeelhouders telt, maar ook van werknemers en an dere belanghebbenden. Gifpil Overigens hebben bedrijven in een aantal gevallen zelf, soms via inge wikkelde constructies, de moge lijkheid om een overname heel moeilijk te maken. Zo werkt KPN met preferente aandelen in een stichting. Die kan in actie komen als een vijandige overname de con tinuïteit, zelfstandigheid of identi teit van het bedrijf bedreigt. Bodemonderzoeker Fugro kan een zogeheten 'gifpil' in werking stellen, waarmee een deel van het bedrijf wordt doorverkocht aan een gelieerde Cura^aose bv. De poten tiële koper kan dan fluiten naar dat deel van het bedrijf. Een andere op tie is je bedrijf om te vormen en aandeelhouders te belonen, zodat ze de huidige strategie prefereren boven een overname. De SP wil het verst gaan met be scherming. Werknemers moeten zelfs zeggenschap krijgen in het be drijf via een werknemersvergade ring, meent Kamerlid Maarten Hij ink. „Die moet dezelfde rechten hebben als de aandeelhoudersver gadering, zodat een vijandige actie van sprinkhaankapitalisten kan worden gedwarsboomd. De over heid zou bij overnames moeten kunnen kijken naar publieke belan gen, zoals werk, innovatie en duur zaamheid." Economie woensdag 26 april 2017 GO Joost Bosman Moskou Het rampgebied met de restanten van MH17. fotoafp Sergej Doebinski. —Sergej Doebinski De Tweede Kamer wil dat oer- Hollandse bedrijven zich buiten landse 'aasgieren' van het lijf kunnen houden als ze op een agressieve manier proberen de macht te grijpen. Het kabinet werkt al aan een wettelijke be- schermingswal bij vijandige overnames. Edwin van der Aa Den Haag —Maarten Hijink (SP-Kamerlid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13