MINUTES rtodrjaarsreizen EUWS 11 REPUTATIE NOORD-KOREA Het is één van de meest gesloten en gevaarlijke landen ter wereld. Toch doen sommige Nederlandse ondernemers zaken met Noord-Korea. „Ik mag niks zeggen, dat zou grote consequenties hebben." Senaat bijeen in Witte Huis De wegen waren van zand, stoplich ten waren er niet, en de auto's reden op houtvergassing. „Kwamen er van die dikke, zwarte rookpluimen uit", vertelt Maarten Jongsma. Zijn eerste bezoek aan Noord-Korea, nu 13 jaar geleden, maakte diepe indruk. „Ik dacht alleen maar: is dit nou het land waar we allemaal zo bang voor zijn?" Jongsma is een van de weinige Ne derlanders die de voorbije jaren seri euze banden aanknoopten met Noord-Korea. In 2004 klopten de Ko- reanen aan bij zijn onderzoeksinsti tuut Wageningen Plant Research, omdat het land zich beter wilde wa- TRUMP penen tegen aardappelziektes. Hij liet Noord-Koreaanse studenten onder zoek doen in zijn lab, reisde jaarlijks naar het land en nam Nederlandse veredelaars op sleeptouw. „We heb ben een verkeerd beeld van het land", zegt Jongsma. „Er wonen zo veel aar dige, intelligente, gedreven mensen. Maar alles wat we hier zien, is het beeld van een gekke dictator." Huiverig Maar weinig Nederlandse onderne mingen drijven openlijk handel met Noord-Korea. „Veel ondernemers zijn huiverig," zegt Paul Tjia, een Ne derlandse adviseur op het gebied van it-outsourcing. „Maar je kunt er prima zakendoen, als je maar door de communicatiebarrière heen komt." Tjia, die al jaren zakendoet in Noord-Korea, heeft inmiddels de contacten die je daarvoor nodig hebt in een gesloten land. Regelmatig neemt hij een groep Nederlandse on dernemers mee om deals te sluiten. „Het land heeft grote potentie: de be volking is goed opgeleid en de loon kosten zijn laag. Natuurlijk is de situ atie nu gespannen, maar het leven gaat er gewoon door. Volgende maand ga ik weer." In het laatste jaar waarover cijfers beschikbaar zijn, 2011, importeerden Nederlandse bedrijven voor ruim 70 miljoen euro uit Noord-Korea, vooral kleding, vlechtwerk en cement. De export lag op amper 1,5 miljoen euro. Maar volgens Tjia liggen de werke lijke bedragen aanmerkelijk hoger. „Er wordt van alles geproduceerd voor Nederlandse bedrijven, meer dan u hoort. Maar ik noem geen na men, want ze krijgen er altijd last van." Taboe Zakendoen met Noord-Korea is toe gestaan, maar er rust een groot taboe op. Tjia wil dan ook niet vertellen welke bedrijven hij meeneemt op zijn handelsreizen ('dat wordt niet gewaardeerd'). Geen wonder, zegt Korea-expert Remco Breuker. „Ik weet dat Nederlandse bedrijven er spullen laten maken, bijvoorbeeld software en it. Maar niemand wil openlijk zakendoen met een regime dat de eigen bevolking uithongert en kernproeven doet." Dat blijkt. Bedrijven waarvan de producten in Noord-Korea worden aangetroffen, willen er geen misver stand over laten bestaan: er wordt niet geëxporteerd naar Noord-Korea. „Wij weten niet hoe onze producten daar komen", zegt Jesper Kleingeld van Heineken, waarvan het bier in veel Noord-Koreaanse restaurants a wordt geschonken. „We brengen er niets naartoe. Maar als wij exporteren naar China, kunnen we natuurlijk niet voorkomen dat een derde partij het doorvoert." Brouwer Bavaria geeft dezelfde verklaring voor de aanwezigheid van zijn producten. En hoe de hotels in Pyongyang aan draaideuren van Boon Edam komen? „We weten het niet", zegt woordvoerder Henk Goede. „We hebben wel eens ge hoord dat een deur die we aan China leverden, daar terecht is gekomen. Dat is alles." Ook Nederlandse bedrijven die productiewerk laten doen in het land, willen daar niet over praten. Breuker en Tjia kennen diverse voor beelden, maar willen geen namen noemen. Het zou gaan om it en soft ware, maar ook om kledingproductie. Alleen C&A erkent kleding te heb ben laten maken in Noord-Korea. „We zijn hier in 2011 mee gestopt", zegt woordvoerder Kim Boomsma. Het bedrijf kon geen helderheid krij gen over de arbeidsomstandigheden in de fabrieken waar C&A-kleding werd gemaakt. Schuld Ook het project van plantenweten- schapper Jongsma strandde. Hij wil niet zeggen waarom. „Dat kan grote consequenties hebben voor de be trokkenen." Hij kijkt met afgrijzen hoe het land zich steeds verder iso leert, maar legt de schuld daarvoor niet uitsluitend bij het regime. „Ik ben er echt anders naar gaan kijken. Tot de dag van vandaag staan langs de grens met Zuid-Korea dertigduizend Amerikaanse soldaten. Dat is toch onvoorstelbaar? Ik ben wel gaan be grijpen waarom ze de Amerikanen zo haten." Nu de situatie met de week explo siever wordt, neemt de kans op suc cesvolle samenwerking alleen maar verder af. Paul Tjia blijft geloven in de mogelijkheden van Noord-Korea: niet voor niets neemt hij volgende maand weer een groep Nederlandse ondernemers mee naar Pyongyang. Al moet hij toegeven dat het enthou siasme beperkt is. „Het is dit keer een kleine delegatie." Bava£j2 woensdag 26 april 2017 GO Stilletjes zakendoen met het land van boeman Kim Jong-un Peter Groenendijk Rotterdam Zelden vertoond: de voltallige Amerikaanse Senaat komt van daag op uitnodiging van presi dent Trump bijeen in het Witte Huis. De 100 senatoren krijgen uitleg over plannen om het 'grote Koreaanse probleem' op te los sen. Ze worden bijgepraat door de ministers Rex Tillerson (Bui tenlandse Zaken) en Jim Mattis (Defensie), door Dan Coats (di recteur nationale veiligheid) en generaal Joseph Dunford, voor zitter van de Chefs van Staven. Zij gaan ook het Huis van Afge vaardigden bijpraten. De sessie gaat gepaard met een diploma tiek offensief om paal en perk te stellen aan de opbouw van een Noord-Koreaanse kernmacht. Trump wil extra sancties en sprak al met China en Japan. Bavaria en Heineken zijn goed te krijgen in Noord-Kore aanse restaurants. De brouwers zelf weten niet hoe hun bier daar komt. Leider Kim Jong-un laat zich rondleiden bij bedrijven in zijn land. FOTO'S REUTERS Historisch Krakau Zakopane Toscane, Umbrië Rome gegarandeerd vertrek op 20/5 gegarandeerd vertrek op 29/5 hotel in het centrum van Krakau PAA o.a. Florence, Siena en Assisi /AA va. J va. OnjV 8 dagen oad.nl/BEPLOI Mi 10 dagen oad.nl/BEITI2 9 Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Het Zwarte Woud gegarandeerd vertrek op 6/5 en 13/5 o.a. kuuroord Triberg en Mainau 449 7 dagen oad.nl/BEDE 15 'Mi Het hart van de Harz gegarandeerd vertrek op 20/5 en 3/6 incl. bezoek Bei >slar /QQ va. 4/ 8 dagen oadAn/uuu/uOó Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11