Cel voor vrouw (89) die haar man doodstak II 5 AMSTERDAM Een Amster damse vrouw van 89 jaar moet van de rechter vier jaar de cel in voor het doodsteken van haar één jaar jongere echtgenoot. Hoewel de vrouw naar eigen zeggen geen idee heeft hoe de man om het leven is gekomen en zegt hem heel erg te missen, acht de rechtbank toch bewe zen dat zij de dader is. Het slachtoffer werd in ja nuari 2015 dood aangetroffen in hun woning in Amsterdam- Oost. De vrouw kon niet goed verklaren hoe haar man aan de fatale steekwond was gekomen. Volgens haar advocaat is het stel ooit slachtoffer geworden van een babbeltruc. Het zou wat hem betreft best kunnen dat de daders van die oplichting terug zijn gekomen en de man hebben neergestoken. De rechtbank gaat er echter van uit dat de vrouw haar man om het leven heeft gebracht met een keukenmes. Daar za ten bloedsporen op. Er werden eveneens stukjes textiel van de kleding van het slachtoffer ont dekt op het mes. Zonnepanelen, mobiele telefoons en telebankieren: nog ver weg in de jaren 80, maar niet voor Chriet Titulaer, die dit weekend overleed. De astronoom had een scherpe blik op de toekomst. Het Huis van de Toe komst dat Chriet Titu laer in Rosmalen in 1989 voor ro miljoen gulden liet bouwen, zat vol met slimme technieken: van een enorm stofzuigerstelsel tot glasvezelkabels. Terwijl de meeste mensen nog een zware dikbuiktelevisie hadden, hing in zijn bijzondere voor beeldwoning een beeldbuis die de hele wand besloeg. Boven dien voorspelde hij dat het beeld met high dejini don alleen maar scherper werd en dat er themakanalen kwamen. Daarnaast stond er in de woon kamer van zijn futuristische wo ning een pc met een ingebouwde telefax én een isdn-verbinding. Ti tulaer verwachtte dat elk huishou den in de nabije toekomst verbon den werd met glasvezel, waardoor thuiswerken ook gemakkelijker werd. Vooral op het gebied van groene energie liep de Limburger ver voor op zijn tijd. Zo wist hij al dat zonnepane len op woonhuizen zouden komen, ver voordat het normaal was dat daken ermee werden bedekt. En in zijn keuken van de toekomst was afval scheiden heel normaal. Daar had hij in het ontwerp rekening mee gehouden, hoewel niemand zich daar nog mee bezighield. Daarnaast had Titulaers keuken een beeldscherm waarop je alles kon regelen: kookplaat aan, infor matie uit het kookboek bij de hand, ingrediën ten bij elkaar. Het was eigenlijk een 1 aprilgrap van de TROS en Titulaer: de PTT-groene fiets- telefoon. Slingerend reed hij door een straat en nam de telefoon op. Lachen, gieren, brullen in 2985. Maar een paar jaar later was het tech nisch wél mogelijk. Het probleem zat hem vooral in de grootte van objecten. Er waren in de jaren 80 wel telefoons voor in auto's, maar die waren zó groot dat ze absoluut niet op een tweewieler pasten. In de telefoon zag Titulaer al heel snel een grote toekomst. Hij wist dat commu niceren met beeld be langrijk zou worden. Niet vreemd dus dat hij vermoedde dat de 'digi tale snelweg' zoals hij het noemde, een belang rijke rol in ons leven ging spelen. Hij stelde dat we vooral encyclopedische kennis met elkaar zouden delen en dat we gingen telebankie ren. Hij vermoedde toen nog niet dat internet zo'n grote impact op ons leven zou krijgen. Wel voorzag hij dat de rol van de kranten veel minder groot zou worden. Overigens zat Titulaer niet altijd goed met zijn toekomstbeelden. Zo hebben we in het jaar 2000 niet W massaal een chip in onze hersenen gekregen waarmee we kunnen programmeren. Hoewel de futuroloog veel tech nische snufjes voorspelde, maakte hij zich ook zorgen over de snel heid waarmee alles in de wereld veranderde. In een bijeenkomst van het Studium Generale in Til burg stelde hij dat veel men sen buiten de boot zou den vallen. Hij voor spelde een maat schappelijke tweede ling tussen digibeten en voorstanders van de digitalisering. Zo vond hij de komst van de chipknip of de ov- kaart niet weloverwogen. „Ik denk dat we meer en beter moeten nadenken over de conse quenties van de veranderingen", aldus Titulaer in 2996. Maanlanding Over zijn kabouterachtige baard en zijn Limburgse accent werden legio grappen gemaakt, maar Chriet Titulaer was een serieuze en onvermoeibare weten schapper. Hij studeerde wiskunde en natuur kunde aan de Univer siteit Utrecht, met sterrenkunde als hoofdvak. Al jong ontpopte hij zich tot tv-presentator, toen hij in 1969 de beelden van de maanlanding van commen taar voorzag. Titulaer werd produ cer en presentator van het veelbe keken TROS-programma De Won dere Wereld, wat hij tien jaar vol hield, en presenteerde tv-cursus- sen over sterrenkunde en het weer. Prorail test systemen die niet te duur zijn voor veiliger overweg zoals: Een trein moet 100.000 keer kunnen passeren zonderdat systeem één foutje maakt dinsdag 25 april 2017 Op een bord met lijnraster ontstaat een tweede beeld als weggebruiker naar dat bord toe beweegt (net als bij ouderwetse 3D-ansichtkaart). OVERWEG Scherp oog voor de techniek van straks Renske Baars Rotterdam Astronoom Chriet Titulaer werd bekend met de maan landing en voorspelde een grote rol van telefonie (in de auto en met beeldschermen). In Rosmalen stond tien jaar lang zijn Huis van de Toe komst. FOTO'S REUTERS, ANP, NIELS VAN DER HOEVEN Onbewaakte overweg Radardetectie van de trein in com binatie met bewaakte overweg. Dit is veel goedkoper dan de huidige detectielussen in het spoor. Sensor ziet weggebruiker en bord geeft tekst-, licht- en geluidssignalen. —Jeroen Nederlof Simpel bord moet weg gebruiker oplettender maken. Bewaakte overweg Weggebruiker wordt geattendeerd door hobbels in de weg en door eer vernauwing in de belijning. Weggebruiker krijgt signaal via navigatie systeem of telefoon. ©250417

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5