Vandaege gin zuurkoal, merge gin vat! 12 ZE Expositie in het kader van de Belgische Week van de Amateurkunsten Trui Hoste wil haar boomgaard in Eede delen met anderen. Niet met een tuinfeest, maar een kunsttentoonstelling. Het ligt niet aan jou. Het werk is waarschijnlijk waardeloos 0 et een glaasje in de hand langs kunst werken lopen in een boomgaard. Het klinkt rustge vend. En dat is het ook, als je je niet al te veel zorgen maakt over het feit dat je er niets van begrijpt. „Het ligt niet aan jou. Het werk is waarschijnlijk waardeloos", grapt Daniël Deyne in zijn speech tij dens de opening van de Boom- gaerd tentoonstelling afgelopen zaterdag. Ik denk dat het wel aan mij ligt. Een beeld tussen de rabar ber planten, een grote aardappel die als een ark in een boom bun gelt... Er zal zeker een verhaal ach ter zitten, maar je moet je geest er wel voor open zetten. Gelukkig lopen de kunstenaars zelf rond in de boomgaard, dus is er de mogelijkheid om met hen van gedachten te wisselen. „Uiter- aard zit er achter ieder werk een verhaal, maar dat moet je niet per se kennen", vertelt kunstenares Trui Hoste. Zelf maakte ze het 'te gelpad van mijn vader': een strip die het leven van haar vader laat zien. De eerste editie van de Boomgaerd tentoonstelling in 2015 was zo'n succes dat Hoste dit jaar nogmaals in zee gaat met dertien collega-kunstenaars. Ze houdt haar beeldende kunsttentoonstel ling, die loopt tot en met zondag 7 mei, in het kader van de Belgische Week van de Amateurkunsten (WAK). Het thema van de WAK is 'The Making Of. Aan de ingang van de tentoonstelling staat dan ook een bord met foto's van de veertien kunstenaars die aan hun werk bezig zijn. Nog een leuk de tail: zowel de Belgische als Neder landse vlag hangt te wapperen. „Ik kom uit het Vlaamse Maldegem, maar woon nu toevallig in Neder land. Vorig jaar gaf ik het Belgische Tv--—- - 'üvlzA NA wmmm adres hiernaast op, maar veel men sen konden het daardoor niet vin den", vertelt de kunstenares. Of de tentoonstelling nu in Bel gië of in Nederland is, kunst is kunst. Hoste krijgt dan ook de vol ledige steun van de wethouder van cultuur van Maldegem Frank Sie- rens, die de tentoonstelling afgelo pen zaterdag opende. „De Week van de Amateurkunsten is voor ie dereen. Jong en oud, kunstliefheb ber of niet. De term 'amateur' stoot mij eerlijk gezegd tegen de borst. Want wie bepaalt of het om amateurkunst gaat? Iedereen is op zijn eigen niveau professional", zegt Sierens. Kunstliefhebber of niet, de boomgaard is de moeite waard om eens te bezoeken. Al is het maar om de paarden te aaien. TIPS Ik mö spieë, lang es gauw een teste!" Wat mö je doe a je zoiets oart? Een teste pakke, dat is een teiltje. Een teste is een min of meer ouwerwes woord voe een teêle. Een echt Zeeuws woord is het nie, want je kan het zöö opzoeke in de Dikke Van Dale. Guus zü d'r meêr moeite mie wan die dienke direct an een toets en ze zulle ok nie wete wat a ze te wach ten staèt a je ze dreigt mie 'een klap tegen je teste'. Het meest bekend is nog wè de vuurteste of, nog ouwer, vierteste. De vierteste stoeng, mie kooltjes d'r in, in de stove om je voe ten werm t'ouwen. Opnieuw kwaeme d'r wee eêl wat reacties op de oproep om vergete woorden die a ok noe nog bruukbaer bin, eêle liesten en verhalen zelfs. „M'n groatmoeder kreeg as kind wè 's een glasje kwast." Kwast is nie echt Zeêuws, het is citroenlimenade. Een prachtig en onbekend woord kwam van de heer Jansens. Die schreef da z'n buurman een tegeltje ao mie de volgende tekst: „Ie ei last van z'n peekonte." Daèvoe most ik op zoek in ons Zeêuwse woordenboek en jawel het was te vinden. Peekonte staè voe ingebeelde ziekte. A je last ei van je peekonte, dan bï je dus nie echt ziek. „Ielkendeên ei wè een oekevaeger." Ielkendeên ka je soms nog wè 's oare. Het is een verhaspeling van elk en ie dereen. Een oekevaeger is een hand veger. Fernien is ok een moai woord dat a verschillende keêren enoemd is en meêrdere beteêkenissen eit: een fernienig wuufje of ventje is 't er eên die a gauw kwaed is. Venijn is het Ne derlandse woord. Fernien word ok gebruukt voe kleine beêstjes, bijvoor beeld onweersbeêstjes: daè zit vee fernien in de lucht. Een woord dat a 'k nie eêrder ehoaren is geêstkwell'n: het kwellen van de geest, je krieg wat lekkers om te proeven, mae te weinig om d'r van te genieten. Onlest wier ik uut'enaodigd om sushi te komm'n ete. Dat was echt geêstkwellen. Je kreeg een soortement schiefjes van stieve riest in een blaere erold... Mie de oproep naè vergete woorden komme d'r ok aollerlei anekdotes en uutdrukkingen naè boven. Zö wier deur'egeve het gezegde 'die is de geite gae verpinne'. Dat is een soortje 'ge heimtaal' en beteêkent hetzelfde as 'je zwaeger een and gae geve' of'de petaoten afgiete'. Even plasse dus en net wat anders as 'een aes in de spru- ten' of'de petaoten omzette', wan dan je joekte an je mannelijkheid. Schriever en columnist Jan Lauret stierd'n ok een eêle lieste mie prach tige uutdrukkingen die a voornaeme- lijk bestoeng uut familietaai. Een voorbeeldje: als ik aan een hoogbe jaarde tante vroeg hoe oud ze was, zei ze dat ze 'zö oud was as m'n annen, mao nie as m'n tannen'. D'r echte leeftied kwam je nie an de weet. Jans vaoder kwam van Philippine en ge- bruukt'n ok aollerlei uutdrukkingen. A 't 'r wat misgieng of omvarre viel, dan riep 'n: „Boefe, m'n klakke kwijt en een stik van m'n kloefe." Het zou een moaie anvulling weze op het nieuwe boek van Jaap Toorenaar (oorspronkelijk uut de Willemina- polder) mie spreuken 'Mijn vader zei altijd.Van eên die a esturve was is, wierd 'r ezeid: ie ei z'n kekkelèr gelao- ten. Een eêle moaie uutdrukking is "k za j' es deur de kerdoenze doe'. Ker- doenze klienkt erg Zeêuws, mae het komt oorspronkelijk uut het Frans: cordon, een rije soldaten. Een soldaat die a straf verdiend ao most deur de kordons, die a dan mie de kolve van ulder geweer moste porre op het lief van de zondaer. Ier eit het de beteêk- enisse van es goed op je sodemieter kriege of, netjes ezeid, een pak ram mel. Me beslute mie een uutdrukking die a je veelvuldig kan gebruke en ze ker nie algemeên bekend is: 't Is aol- tied wat, vandaege gin zuurkoal en merge gin vat. dinsdag 25 april 2017 SD Kunst in de boomgaard Gertie de Boey Eede In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: kunst in de boomgaard in Eede. - Daniel Deyne v. <.T-- j*| ff i Trui Hoste bij het kunsttegelpad voor haar vader. FOTO PETER NICOLAI De Boomgaerd tentoonstel ling is iedere dag geopend van 14.00 tot 18.00 uur en ligt aan de Nieuwe Weg 1 in Eede. De Belgische Week van de Amateurkunsten is van vrijdag 28 april tot en met zondag 7 mei. Acteurs, fotografen, dich ters, schilders, muzikanten en anderen tonen hun werk aan het brede publiek. Enkele tips van de redactie: Zaterdag 29 april van 20.30 tot 23.00 uur: 'Musical, in other words' in het Fakkel theater in Antwerpen. De beste musical- en pophits ver zameld in één verhaal. Zaterdag 29 en zondag 30 april om 14.00 uur: 'Planeet Malem' in de Circuskerk in Gent. Buurtcircusfestival met voorstellingen van lokaal en internationaal talent en ver schillende workshops. Vrijdag 5 en zaterdag 6 mei van 20.00 tot 23.59 uur: 'WAcKo 2017' op de Burg in Brugge. Gratis festival onder de bomen met optredens van lokale talenten. Voor het volledige pro gramma: www.wak.be Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59