9 Hoe kleine wijzigingen grote veranderingen tot gevolg kunnen hebben Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Mitchell van Tilburg (37) uit Middelburg heeft liefde genoeg, maar nog niet de ware om het aan te geven. Taboe: „Sommige alleenstaanden zijn bang om als eenzaam te worden gezien. Op die manier creëren ze zelf een taboe. Ik probeer het van me af te laten glijden. Ik ben sowieso niet standaard, dit kan er ook nog wel bij." Vrijheid: „Is fijn. Ik kan me naast mijn werk concentreren op gedich ten schrijven. Toch zit in die vrijheid ook een leegte. Die zou ik graag wil len invullen met een relatie. Dat ik iets kan betekenen voor een partner." Kroeg: „Als ik alleen naar de kroeg ga, voel ik me ongemakkelijk. Al die geluiden en prikkels om me heen. Als ik samen met iemand ben, vind ik het leuk. Dan heb ik afleiding." Online dating: Nee. Zo wordt liefde big business en daar doe ik niet aan mee. Ik heb het idee dat het vaker tot gedoe dan tot ware liefde leidt." Blind date: „Op mijn zestiende kreeg ik een valentijnskaart. De schrijfster wilde met mij afspreken. Zenuwach tig ging ik naar de afgesproken plek. En het klikte. Met haar heb ik een tijdje een relatie gehad." Vriendschap: „Is niet te vergelijken met liefde. Het is lichtvoetiger. Vrienden brengen me afleiding, maar vullen de leegte niet op. Vriendschap is geen vervanging voor een relatie." Afknapper: „Als iemand zich vals en schijnheilig gedraagt. Dat vind ik een teken van onzekerheid, ik houd van zelfverzekerde vrouwen." Zielig: „Iemand heeft ooit gezegd dat ik een mank persoon ben. Ik zou niet in staat zijn om een relatie op te bou wen. Ik ging aan mezelf twijfelen. Deze opmerking deed wel zeer." Kinderwens: „Mijn ex heeft twee kinderen. Dat vond ik leuk. Maar ik heb niet de drang om zelf een kind te maken. Er zijn zoveel kinderen die geen ouders hebben. Daar zou ik lie ver voor zorgen dan dat ik er zelf nog eentje op de wereld zet." Vakantie: „Ik maak regelmatig ste dentrips, dat doe ik alleen. Naar Ant werpen, Den Haag. Als ik wat langer weg wil, ga ik met familie." Angst: „Afgewezen worden. Daarin overcompenseer ik met mijn liefde. Inmiddels kan ik aanvoelen dat ik dit niet moet doen. Ik probeer me een beetje in te houden." Kracht: „Dat ik me goed kan inleven in de ander. Als iemand hulp of steun nodig heeft, kan ik dat aan geven. Ik ben gul met mijn hart." Zoekende: „Ik ben geen jager. Als het gebeurt, gebeurt het. Ik ben niet blind voor de nieuwe ware, maar ik ben er wel wat huiverig voor." Trouwen: „Ik ben best romantisch, maar trouwen vind ik een instituut van de staat. Als mijn partner dat zou willen, zou ik andere opties aandra gen, bijvoorbeeld een samenlevings contract." Wijntje: „Om mij heen heb ik best wat mensen ten onder zien gaan aan de drank. Ik kan mezelf goed in toom houden tegenwoordig. Ik drink wel, maar eigenlijk nooit te veel. Ik drink graag whisky, maar thuis staan vier flessen ongeopend." Ambities: „Ik leef voor de kunst, dat is mijn doel in het leven. Verdergaan met schrijven en dichten is mijn am bitie. Maar er is ruimte voor iemand in mijn leven. Ik heb zat liefde, maar nog niemand om die aan te geven." 6 TIPS dinsdag 25 april 2017 'Ik ben sowieso niet standaard' Annemarie van de Vreugde We slapen te wei nig, bewegen on voldoende en eten te veel en onge zond. Die feiten hangen nauw met elkaar samen. In zijn boek 'Eet be weeg slaap' geeft Tom Rath tips hoe het anders kan. Verschenen bij Boom Uitgevers, 22,50. IKoop een stappen teller. Tom Rath lijdt aan de genetische afwijking Von Hippel- Lindau en heeft der halve tumoren in zijn li chaam. Hij beweegt veel, slaapt goed en eet gezond. Voorkom een zittend bestaan, zegt hij. Gebruik dagelijks een stappenteller. Neem de trap of parkeer de auto wat verder weg. 2 Zet gezond eten op ooghoogte. Hoe gezonder je eet, hoe meer energie, hoe beter de slaap, hoe energieker je wakker wordt. Geef gezond voedsel daarom een strategische plek in de koelkast: leg het op ooghoogte. Want onder in betekent: uit het oog, uit het hart. 3 Ga vroeg(er) naar bed. Als er iets belangrijks op stapel staat, neigen veel mensen ernaar te hard te werken. Heb je bij voorbeeld een examen, dan kun je beter vroeg naar bed gaan dan lang doorleren. Rust is es sentieel voor het brein om informatie te ver werken en vast te hou den. 4 Ontbijt als een keizer, dineer als een bedelaar. Voor veel mensen is de avondmaaltijd de be langrijkste op de dag, maar als je 's ochtends stevig en gezond ontbijt en 's avonds juist licht eet, is dat beter voor de gezondheid, de lijn en je energiepeil. Kies voor kleur en variatie op je bord, dan eet je minder. 5 Ga dicht bij je werk wonen. Je reistijd verkorten is een aanrader. Met een auto wordt de kans op obesitas aanzienlijk groter, idem dito op een echtscheiding: bij meer dan drie kwartier reistijd van een partner neemt de kans op echtschei ding met 40 procent toe. Dus ga dicht bij je werk wonen. 6 Slaap er een nachtje over. Moetje een belangrijke beslissing nemen, slaap er dan een nacht over. Dat maakt de kans op succes, op de juiste beslissing nemen, namelijk vier keer zo groot. —Vivian de Gier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49