Kans op spit kun jezelf verkleinen 6 RUTGER VERHOEFF PrePairweekend Het huwelijk is in principe een verbintenis voor het leven. Maar hoe bereid je je daarop voor? Als je op jonge leeftijd vanuit het ouderlijk huis trouwt, volg je eerst een PrePairweekend. „Wij willen niet dat het schip strandt." Vraag het de deskundige Spit is eigenlijk een andere benaming voor lage rugpijn, hoewel met spit acute pijn in de rug wordt bedoeld. Bepaalde houdingen ofbewegingen zijn meestal extra pijnlijk. Uw rug kan stijf aanvoelen na een lange tijd zitten. En soms ontstaat er uitstralende pijn naar één of beide bovenbenen. Spit valt onder de 'gewone' lage rugpijn. De oorzaak van de pijn is geen hernia, afwijking of beschadiging. Het gaat meestal van zelf over, maar helaas krijgt ongeveer meer dan 50 procent het jaar daaropvolgend weer last. Het geeft niet meer kans op een hernia. lang autorijden, veel tillen, de rug veel draaien en buigen zouden er meer kans op kunnen geven. Er zijn gelukkig veel dingen die u kunt doen om het herstel te be spoedigen. Waaronder Zorg dat U niet ach houden aan hou- dmgs- en bewegmgsad- langer dan viezen. 15 minuten Ik kan er hier helaas slechts enkele benoe- in dezelfde men. Blijf in elk geval in houd i na zit beweging en zorg er- liuuumy Zit voor dat u niet langer dan 15 minuten in de zelfde houding zit. Als liggen de minst pijnlijke houding is, is het geoorloofd dit de eerste paar da gen voor een paar uur overdag te doen. Niet langer, want anders verzwakken uw rugspieren. bijvoorbeeld door de hoogte van de stoel te veran deren of taken te verdelen. Lage rugpijn kunt u niet altijd voorkomen, maar u kunt wel de kans daarop zo klein mogelijk ma ken. Dit doet u door uw spieren te versterken. Met name de buik- en rugspieren. Hoe? Door veel in beweging te blijven en uw conditie te verbeteren, bijvoorbeeld door zwemmen en fietsen. Pijnstilling moet u alleen gebruiken als het u helpt om in beweging te blijven. Die middelen kunt u zelfbij de drogist of apotheek halen of u vraagt advies aan uw huisarts. Meestal wordt de pijn binnen vier weken minder, mits u in bewe ging blijft. Is dat niet het geval, dan is het verstan dig een afspraak te maken met uw huisarts. Doe dat ook als de rugpijn op een andere manier is ont staan, u er andere lichamelijke klachten bij heeft, u bekend bent met kanker, een recente rugoperatie heeft gehad en bij pijn in één been. HET PANEL ieverd! Ik kan je niet verstaan!", schreeuwt één van de jongeman nen over het grasveld. Zijn aanstaande vrouw I staat verderop. Ze I vouwt haar handen als een toeter om haar mond: „Zet een grote stap. Neeee, groter." Zij moet haar geblinddoekte vriend over een krat laten stappen. Het is een chaos. Om hen heen nemen tien mannen dezelfde hindernisbaan, gemaakt van kratten, karren en touwen. Geen van allen ziet wat. Luisteren ze niet goed naar die éne vertrouwde stem en raken ze een ob stakel dan moeten ze helemaal op nieuw beginnen. De meesten lopen behoedzaam met de armen gestrekt voor zich uit over het gras, luidkeels aangemoedigd door hun bruiden achter de zijlijn. Als een begeleider pesterig 'links!' en 'rechts!' erdoor heen roept, is de warboel compleet. De hindernisbaan hoort bij het programma van het PrePairweekend: een driedaags relatieweekend waarin christelijke geliefden, katholiek en protestant, zich voorbereiden op hun band voor het leven. De Stichting Ruimte voor je Relatie houdt twee keer per jaar zo'n bijeenkomst en werkt met echtparen die vanuit hun ervaring of beroep, bijvoorbeeld coach of pastoraal werker, de begelei ding op zich nemen. Dit weekend volgen 38 mannen en vrouwen, dus negentien stellen, de lezingen met thema's als communi catie in het huwelijk, conflicten en seksualiteit. Samenwerken in spel elementen, zoals de hindernisbaan, verluchtigt het programma. Maar dit moet ook duidelijk een verwenweekend zijn. Dus is het hotel in Barneveld versierd met kaarsen en roze en witte tule. Er hangen grote decoratieletters met 'love' bij de in gang. De servetten op de tafeltjes Ik wist dat als ik ooit zou gaan trouwen, op cursus wilde. Ik wil graag adviezen horen voor het intieme diner-voor-twee zijn op zaterdagavond gevouwen in de vorm van een liefdeshart. Een me dewerker strooit tijdig romantische rozenblaadjes om de borden en de couverts. Alle deelnemers hebben in de na bije toekomst trouwplannen. Voor Elise van Boven (22) en Martijn de Groot (23) wordt 6 juli de grote dag. Ze hebben verkering sinds respectie velijk hun 18de en 19de. Martijn heeft hen opgegeven. Het weekend bevalt tot nu toe goed. Mar tijn: „We hebben net over conflicten gesproken. Als wij eens ruzie heb ben, analyseren we dat na afloop niet. Hier neem je wel de tijd om uit te zoeken waarom je communiceert zo als je communiceert. Dan ontkom je er niet aan te kijken hoe het er vroe ger thuis aan toeging. Het is goed om het daar eens over te hebben." Elise: „Wij willen niet dat het schip ergens strandt. Door deze voorberei ding kunnen we problemen mis schien voor zijn." Liefdesrelatie Dat is precies waar de organisatie op mikt. Hans (44) en Jeanette (44) de Korte, de seniors, hebben duidelijk voor ogen wat ze met de PrePair- weekenden willen. Jeanette: „Het is eigenlijk gek dat je van alles krijgt aangeleerd in je leven: hoe leef je ge zond, hoe rijd je een auto, maar een liefdesrelatie onderhouden moet je maar gewoon kunnen." Hans: „Wij waren betrokken bij relatieweekenden voor getrouwde stellen. Mensen zeiden in die bijeen komsten tegen ons: 'als we dit nou eerder hadden geweten of aangepakt, dan had het niet zover hoeven ko men'. Vandaar dat we nu ook in bruidsparen investeren." De leiding kiest nadrukkelijk voor een open sfeer. Er wordt in de lezin gen niet verkondigd 'hoe het moet'. De sprekers geven principes en theo rieën door, die ze illustreren met hun eigen ervaringen. Zo vertelt spreker dinsdag 25 april 2017 GO Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen. Onlangs had ik een acute aanval van spit. Ik kon nauwelijks lopen en heb twee weken thuisgeze ten. Het gaat nu wel weer, maar hoe groot is de kans dat het terugkomt? Hoe kan ik het voorko men? Er is geen duidelijke oorzaak aan te wijzen. Overgewicht, stress, zwaar lichamelijk werk, Probeer stress te verminderen en bekijk of er aanpassingen nodig zijn in uw werksituatie, Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl O VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost En, kan die trouwring om de vinger? Jette Pellemans —Stephanie (25) Stephanie en Luc (r) wonen volgend jaar samen. Andrea en haar vriend bespreken een lastig thema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46