Wennen aan een rolstoel 5 BRAM, EMINE EN SARA Barcode op alle medicijnen spaart levens Logboek Plotseling stond dat rolstoeltje in de gang van het revalidatie centrum. De vrolijke roze variant voor kleine meisjes. Sara wil graag meer van de wereld zien en een rolstoel zal haar helpen, is de over tuiging van de ergothera peut. We spraken af om dat idee een week later te testen. Maar plotseling vroeg de therapeute in een klas vol ouders en kinderen of het ook meteen kon. Overvallen zei ik 'ja', en toen had Emine geen keus meer. Een paar maanden eerder vertelde een bevriende va der over het rolstoeltje van zijn dochter. Wekenlang had hij het gloednieuwe ding verstopt in de gang kast. 'Hopeloos', noemde hij het, en: 'symbolisch naar'. Toen ik dat hoorde, pro beerde ik hem op te beu ren door te zeggen dat hij aan zijn dochter moest denken, dat zij zich vrijer zou kunnen bewegen met een rolstoel, dat het beter is voor haar. Ik voel me een enorme sukkel, nu ik eraan terugdenk. Voorzichtig til ik Sara in de rolstoel. Het voelt alsof ik haar hiermee voorgoed ge handicapt maak. Alsof ik faal als vader. Waarom heb ik haar niet gezond op deze wereld afgeleverd? Waarom kan ik dit niet oplossen voor haar? Het voelt alsof Sara hiermee voorgoed gehandicapt is zonder tranen zie ik het ver driet in haar ogen. Ooit spraken Emine en ik af nooit te huilen waar Sara bij is. Geen drama's, zeiden we tegen elkaar. Om die belofte gestand te doen, moet je soms even vluchten. Ik wil Sara uit dat kloteding halen, samen wegrennen en nooit meer terugkomen. Maar Sara wil er niet uit. Ze pakt de wielen vast en stuurt behendig naar voren en achteren. De bochtjes gaan nog wat onhandig, maar kom op, ze is nog geen 2! Ik voel trots. Met een paar bewegingen kan ze nu van de ene hoek van de kamer zo naar mama aan de andere kant komen. Zonder rolstoel kostte dat veel meer moeite. Sara straalt. Ze wil meer en rijdt nieuwsgierig de gang op. Al die onbekende mensen kijken haar daar aan en dat vind ik moeilijk. Is het ver driet of schaamte? Waarom kan ik niet van Sara's blijd schap genieten? 's Avonds app ik de be vriende vader over Sara's rolstoel. Hij begrijpt me. Zijn dochter doet inmiddels tikkertje op de opvang. Met 'gewone kindjes'. Ze hebben de grootste lol, vertelt hij. Hij zegt dat zijn dochter prima aansluiting vindt bij haar leeftijdsgenootjes. „Je hart breekt, maar zij is blij." Ik weet dat een rolstoel on vermijdelijk is. Maar als ik zo thuis kom, ruim ik eerst de gangkast leeg. UITGEZOCHT -'s relatie is er sterker van geworden." Daphne: „Ik ga nog het liefst met Marco op stap en hij is nog steeds mijn beste vriend. We praten nu alleen veel beter met elkaar dan vroeger." Zorg datje er bent voor je kind Marco: „Ik was vroeger een onhan delbaar kind. Deed alles wat God ver boden heeft. Zo dwars als ik vroeger was, zo'n ontzettende fatsoensrakker ben ik nu. Ik voel me schuldig als ik geen poepzakjes bij me heb als ik met de hond aan het wandelen ben. Wijs heid komt met de jaren. Ik vind het steeds belangrijker om goed te doen en hoop dat Boet daar iets van mee krijgt. Het ouderschap verandert veel in een mens. Het is ook wel de angst dat hij misschien ooit net zo obsti naat wordt als ik vroeger was. De dag dat Boet geboren werd, zei mijn vader: 'Zo jongen, nu heb je een koekje van eigen deeg'. Ik neem mijn vader niets kwalijk, maar vind het achteraf toch erg dat hij er nooit bij was. Hij was jarenlang ziek en lag vaak in het ziekenhuis. Thuis lag hij in de huiskamer op bed. Daar kon hij weinig aan doen. Boet is enig kind en als ik er voor hem kan zijn, ben ik er." Daphne: „Ik doe veel op dezelfde manier als mijn ouders vroeger, maar ik probeer meer genegenheid te ge ven door te knuffelen, te praten en emoties te benoemen. Dat heb ik ge mist. Ik werk net zoveel als mijn ou ders destijds en heb weinig tijd om mee te gaan naar een hockeywed strijd. Dat wil ik veranderen. Mijn ouders zijn nu een inhaalslag aan het maken; ze zijn beter in staat om die genegenheid aan hun kleinkin deren te geven. Dat maakt veel goed." Marco: „Er is heel veel liefde hoor, maar dat uit zich niet vaak in knuf fels." Daphne: „Daarom ben ik nu juist heel knuffelig met mijn kind." Ouder worden is fijn Marco: „We zijn nu gelijkwaardige partners, dat was in het begin niet zo." Daphne: „Ik hing heel erg aan Marco. Hij was de sterke man en ik stelde me best onderdanig op. Ik was onzeker. Mensen om me heen zagen dat nooit. Dat liet ik ook niet zien. Ik ben lang, had een grote mond en daar vormen anderen een beeld bij. Ik liet nie mand echt dichtbij komen. Dat is weg en daar ben ik blij om. Het is anders geworden door alles wat we in de afgelopen elf jaar samen hebben meegemaakt. We zijn ouder gewor den en dat is fijn. Ik vind mezelf steeds leuker. Als ik tien jaar geleden in de spiegel keek, raakte ik in paniek. Nu sta ik ervoor en denk ik: prima! Ik kan beter relativeren en maak mezelf niet meer gek in mijn hoofd." Marco: „Ik ben totaal niet met ouder worden bezig. Ik zie wel de verande ring in Daphne. Dat maakt me trots op haar." Sara, de anderhalf jaar oude dochter van Emine en Bram Verbrugge, heeft de zeldzame spierziekte MDC1A waarvoor geen behandeling bestaat. Vader Bram doet verslag. Vandaag deel 8. dinsdag 25 april 2017 Emine en Bram moeten wennen aan Sara's rol stoel. Zelf geniet ze juist zichtbaar tijdens het oefe nen in het revalidatie centrum. Ik kijk naar Emine en zie een verbeten trek om haar mond. Ik weet dat ze haar tranen bedwingt. Maar ook Ik gun Sara haar vrijheid. Bram en Emine hebben de Stichting Voor Sara opgericht om te strijden voor onderzoek naar de zeldzame spierziekte MDC1A. Meer informatie staat op voorsara.nl. Jaarlijks overlijden circa honderd pa tiënten door het ge bruik van verkeerde medicijnen. Dat kan de helft minder als ziekenhuizen alle verpakkingen voor zien van een bar code. Dat blijkt uit een studie in zieken huizen in Nijmegen, Tilburg, Harderwijk en Sneek, uitge voerd in opdracht van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. De deelne mende ziekenhuizen constateerden dat groothandelaren en fabrikanten bij één op de vijf verpakkin gen geen barcode meegeven, om kos ten te besparen. Ook afnemers letten vaak vooral op de laagste prijs. Standaardcodering leidt niet alleen tot vijftig minder doden per jaar, ook kunnen 10.000 onnodige ligdagen worden voorkomen en kan het aantal gevallen van ernstige gezond heidsschade met 250 dalen. De extra investering ten spijt, wijst apo theker Michiel Duy- vendak van het An- tonius Ziekenhuis in Sneek erop dat min der zieke mensen zal leiden tot lagere zorgkosten. „Dat levert jaarlijks ruim 21 miljoen euro op." Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45