3 Geen normaal leven meer ZELF DOEN FEITEN meer is. „De hinder terugbrengen van een 9 of 10 tot een 3 zou al mooi zijn", aldus Stokroos. Om dat voor elkaar te krijgen, wordt gewerkt aan een multidiscipli naire richtlijn. „Tinnitus moet me disch worden bekeken door de kno- arts, maar ook psychosociaal. Stress en emoties verergeren de hinder." Stokroos onderzoekt de mogelijk heden van een implantaat: een ge hoorapparaat dat geluiden omzet in een elektrisch signaal. Daarnaast wordt gekeken naar een manier om het geluid van stilte te imiteren via een soort pacemakertje. De onderzoekers zien ook potentie in de stimulering van delen van de hersenen met elektroden. Dergelijke technologische oplossingen bevin den zich nog 'ver achter de horizon'. „Ik wil geen valse hoop wekken. De grootste winst is te behalen met le ren omgaan met de aandoening." Aliens 'Erlangs leven', noemt Bert van den Hoed (61) zijn aanpak. Met in het rechteroor een brom en gehoorver- lies, en links geluidsvervormingen vindt hij de aandoening 'heel onaan genaam'. „Kinderen klinken als aliens, carillongeluiden als een dron kemanslied. Door het gehoorverlies maak ik voortdurend blunders of stel krankzinnige wedervragen. Op mijn werk kan ik lang niet alles volgen wat er wordt geroepen." Het lukte hem zijn kwaal te accep teren. „Bij de eerste symptomen was ik doodsbang voor een hersentumor. Toen het 'maar' tinnitus bleek te zijn, voelde ik me bijna opgelucht." Hij zoekt geen oplossingen. „Ik voel me er goed bij het los te laten." De gevolgen, leven in een dood stil huis, geen concerten meer en verlies aan spontaniteit, neemt hij voor lief. „Een zeker isolement is on vermijdelijk. Maar ik ben blij dat mijn omgeving zich er niet te veel van aantrekt. Als ze om me heen gaan sluipen, voel ik me pas echt sneu." Lennaert van Hoogdalem blijft ho pen op verlossing. „Omdat het weieens rustig is, denk ik: het moet toch kunnen? Ik heb mijn gedrag een jaar lang geanalyseerd. Doe ik iets waardoor het erger wordt? Ik kon geen patroon ontdekken." Stel dat er over tien jaar een oplossing komt. „Dan heb ik misschien nog twintig mooie jaren. Daar hoop ik op." 4 6 dinsdag 25 april 2017 GO It I fuut, bzzzz Als oorsuizen harder of zachter klinkt, bij voorbeeld na een maal tijd, check dan of het voortkomt uit hoofd-, hals-, nek- of kaakpro- blemen. Er zijn gespe cialiseerde fysiothera peuten die deze klach ten kunnen verzachten of verhelpen. Stress en spanning verergeren klachten. Zoek hulp om de aandoening te leren hanteren, bijvoorbeeld in de vorm van een cur sus mindfulness of cog nitieve gedragstherapie. Installeer een app die met behulp van muziek en rustgevend geluid de tinnitus tijdelijk naar de achtergrond dringt en helpt om in slaap te vallen. Voorbeelden zijn: Tinnitus Sound Total Tinnitus Therapy Beltone Tinnitus Calmer Naar schatting een mil joen mensen (zowel mannen als vrouwen) heeft in meer of min dere mate last van tinni tus. Bij circa 60.000 mensen bepaalt de aan doening het dagelijks leven. Behandelingen die worden aangeboden zoals neurostimulatie, luisteren naar tegenge luiden of Tinnitus Re- training Therapy, bieden slechts tijdelijk soelaas. tintelingen of pijntjes voelen. Dat klopt. Mijn pink tintelt. Na sessie 3 verdwijnt de spanning tussen mijn schouder bladen. Ik voel me goed. Komt dat door BSR of neem ik meer rust? De therapeute vermoedt een combinatie van beide. Mijn vriend, die rugklachten heeft, be veel ik de therapie aan. Misschien breekt ook zijn 'torenflat' wel af. —Annemarie van de Vreugde Sfeer in de sessie Geen poespas. Geen wierook of dolfijn geluiden. Ik voel me op mijn gemak. Het praat ongemak kelijk met je hoofd plat op een tafel. Ik wil niet onbeleefd zijn, dus probeer te antwoorden. Ontspannend Harde duwtjes en zachte handopleggin gen wisselen elkaar af. Wat ook ontspant is dat je je kleding mag aanhouden. Ik moet me van mezelf ontspannen. Dat lukt dus niet. Kwaliteit van behandelaar Aangename behande ling. Goede uitleg bij wat ze doet en ant woordt op kritische vragen zonder defen sief te reageren. De therapie richt zich meer op stress in het lichaam dan die in het hoofd. Prijs ■p kwaliteit 55 euro per sessie. Bij afnemende fysieke klachten lijkt mij de prijs-kwaliteit in balans. Dit is een proces. Er zijn meerdere sessies nodig. Merk je weinig, zoals ik, dan valt het prijzig uit. Body Stress Release breekt stress in je lijf af. fotoshutterstock Eind oordeel Prettig en prijzig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43