Een verleidelijk gevaarlijke serie 0) MÏItlEI MïTIFF Een torenflat van spanning afbreken 2 RENE DIEKSTRA Oorsuizen De hele dag een fluit, ruis, brom of piep in je oren: tinnitus kan mensen tot wanhoop drijven. Vooral omdat een oplossing ver weg lijkt. „Me erbij neerleggen? Dat kan ik niet." Column Als jongere van een jaar of 15 schreef ik be paalde heftige gevoelens van me afin ge dichten die vaak variaties op bestaande ge dichten waren. Een daarvan - na een grote ruzie met mijn ouders was ik het huis uitgelopen - dropte ik in een koffiehuis bij een klasgenootje op wie ik half verliefd was maar ik wist niet goed wat met die gevoelens aan te vangen. De tekst heb ik nog. 'Ik verlang ernaar niet meer met tijd te moe ten opstaan, naar huis te gaan als een bange hond, maar alles in één wilde gloed kapot te slaan en dan te sterven met jouw lippen op mijn mond.' De afgelopen dagen kwamen die gevoelens van verwarring, boosheid, neerslachtigheid, het ner gens bij horen, niet weten wat met het leven aan te vangen, scherp in mijn herinnering terug. De re den was het kijken naar de Netflix-serie Thirteen Reasons Why ('Dertien redenen waarom') over een meisje dat zelf een einde aan haar leven maakt en dertien cassettebandjes nalaat waarop ze aangeeft wie en wat haar tot die fatale keuze hebben ge bracht. Ik vraag me nog steeds af wat het effect op mij zou zijn geweest als ik de serie toen had gezien. Vooral aflevering 13, de laatste, waarin het meisje Hannah het be sluit neemt zichzelf te doden en dat ook uit voert. De camera volgt de manier waarop ze dat doet tot in detail, hoe ze in bad haar polsen opensnijdt en zich laat doodbloeden. Zou de serie mij dichter naar hetzelfde besluit hebben gebracht? Hoewel ik ook nu bij de beelden van dat opensnijden een zekere rilling niet kan onderdrukken, denk ik dat het antwoord op die vraag 'ja' moet luiden. Ik vraag me nog steeds af wat het effect op mij zou zijn geweest niets meer te hoeven meemaken, met niets meer te hoeven worstelen, dat door het zien van deze zelfdoding wordt opgewekt of versterkt, kan ver leidelijk gevaarlijk zijn. Ik heb de afgelopen jaren met vele suïcidaal-depressieve jongeren gewerkt en ik kan me zo een aantal voor de geest halen die, net als ik misschien vroeger, bij het zien van de beelden voor die verleiding bezweken zouden zijn. Dat is overigens niet alleen maar een veronder stelling. Het is ook een vaststelling. Zo zond het tweede Duitse net zowel in 1981 als 1982 een zesde lige documentaire uit, getiteld Tod eines Schillers. Daarin beneemt de 19-jarige hoofdrolspeler zich het leven door voor een trein te springen. Uit on derzoek na afloop van de uitzendingen bleek dat de eerste keer 33 en de tweede keer 24 jongeren meer dan normaal zich op dezelfde manier het le ven hadden benomen. Mijns inziens had Netflix minstens dertien goede redenen om eerst een vei lig vooronderzoek naar het effect op jongeren te la ten uitvoeren alvorens de serie uit te zenden. Dat ze dat niet gedaan heeft roept een verontrustende vraag op: wie voelt zich verantwoordelijk als er werkelijk doden vallen? LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS °p Vier jaar geleden be gon het: de ruis die hem soms tot waanzin drijft. Af en toe is het geluid weg en dat maakt het voor Lennaert van Hoogdalem (47) frustrerender. Want het kan dus wel: rust in je kop. „Het komt en gaat in de nacht. Steeds opnieuw 's ochtends die teleurstel ling: het is er weer. Hoe ga ik de dag doorkomen?" Alles probeerde Lennaert om van de herrie in zijn hoofd af te komen. „Toen de ellende begon, zat ik thuis zonder baan. Ik was enorm gefocust op het geluid." Acupunctuur, fysio therapie, een bezoek aan de kaakchi- rurg (kwam het door tandenknar sen?), ontspanningsoefeningen; het baatte allemaal niet. Hij probeerde zelfs antidepressiva, maar stopte daar weer mee: „Ik werd er emotioneel van, maar het geluid bleef." Alleen de cognitieve gedragsthe rapie hielp een beetje: „Een training om ermee te leren omgaan. Soms kan ik nu zeggen: morgen is het vast be ter. Dat helpt tegen de paniekaanval len die ik in het begin had." De impact is enorm: „Op een slechte dag ben ik gespannen, heb ik een kort lontje. Vooral mijn gezin is dan meestal de dupe. Spontaan iets leuks doen met de kinderen? Dat gaat niet. Ik heb weieens tegen mijn vrouw gezegd: ik neem het je niet kwalijk als je wegwilt." Een ruis, brom, piep, fluit of klop die dag en nacht doorgaat. Daar kun je gek van worden, blijkt uit onder zoek. Naar schatting één miljoen Ne derlanders heeft tinnitus, zo'n 25.000 daarvan ondervinden zoveel hinder, dat ze psychosociale problemen krij gen. Voor de 47-jarige Gaby Olthuis uit Nootdorp was de dagelijkse kwel ling zo groot, dat ze tot euthanasie overging. Na dertien jaar tinnitus kon ze het niet langer verdragen om klem te zitten in haar hoofd. 'Een marteling van binnenuit', noemde ze de aandoening in een reportage. Toen José van der Sanden (33) ruim twee jaar geleden ontdekte dat de piep in haar oren niet weg ging, dacht ze ook dat ze gek werd. „Al snel zei de oorarts: leer er maar mee leven. Hoe dan? Ik voelde me machteloos, vooral omdat het geluid is veroorzaakt door een auto-ongeluk waarop ik geen in vloed had. Het idee dat ik hier de rest van mijn leven last van blijf hebben, vond ik heel zwaar. Door het gehoorverlies maak ik blunders of stel krankzinnige wedervragen Ik heb een tijdje gedacht: als het zo blijft, hoeft het voor mij niet meer. Dankzij een cursus mindfulness is dat nu anders, maar me er echt bij neerleggen? Dat lukt nog niet. Vooral in slaap vallen blijf ik lastig vinden." Gehoorbeschadiging Dat er niets tegen valt te doen, maakt tinnitus extra heftig. Hoewel er steeds meer bekend wordt over de oorzaak, is een oplossing nog toe komstmuziek, zegt professor Robert Stokroos, bijzonder hoogleraar oor heelkunde in Maastricht. „Enige vorm van gehoorbeschadiging ligt bijna altijd aan de basis. Daardoor verandert er wat in de hersenen. Her senkernen die informatie missen, worden gevoeliger." Vergelijk het met fantoompijn, waarbij mensen ondraaglijke pijn voelen in een lichaamsdeel dat er niet dinsdag 25 april 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Het verlangen niets meer te hoeven voelen kende René Diekstra in zijn puberteit best. Maar hij is niet blij met een nieuwe televisiese rie over de zelfdoding van een meisje. Het verlangen om niets meer te hoeven voelen, Reageren? hartenziel@persgroep.nl E.«6IM'-'~"£riiCN AVOWTUUmiJK LIVEN CAROLINE PAUL Het boek voor meisjes met lef - Caroline Paul Pleidooi voor stoere en natuur lijke opvoeding van meisjes. (Pepper Books Kluitman, 18,99) De draad weer ken. De draad weer oppakken - Jeroen Kleijne Inspirerende in terviews met mensen die moe ten leven met een trauma. (Amster dam University Press, 14,95) STOP DE RUSH! Stop de rush! - Leen Steyaert Natuurgenees kundige roept vrouwen op niet te leven naar de mannelijke norm. (Van Halewyck, 19,99) Een gezin, een nieuwe baan, verplichtin gen: juist als je altijd maar doorgaat, heeft ontstressen zin. De therapie van de Zuid-Afrikanen Ewald en Gail Meggersee kan een zegen zijn: Body Stress Release. Stress zet zich vast in je lichaam. Dat veroor zaakt vermoeidheid, een stijve nek of schouderklachten. Tijd om te herstellen is er vaak niet, dus vererge ren de problemen. Er bouwen zich knopen en blokkades op in het lijf. Bij Body Stress Re lease oefenen de han den lichte druk uit op plekken waar stress zit. Zo komen ze los. Klinkt logisch en niet te zwe verig. Het proces van loslaten en herstellen vraagt tijd, vandaar drie sessies. In de eerste legt de therapeute uit dat sommigen een 'to renflat' van spanning opbouwen. Zij breekt die langzaam af. Ik voel geen constante pijn, maar het is goed de stress in mijn lijf los te weken. Na de intake mag ik op de behandel- tafel. De therapeute geeft me korte duwtjes. Soms zacht, soms hard. Na afloop kan ik Tuut, piep, Dominique Prins bb Bert van den Hoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42