De mooiste fietsreizen Kras.nl/fietsreizen Kinderen willen tóch duidelijkheid, ondanks dood directeur spermakliniek 3 Ouders en donorkinderen van de voormalige spermakliniek Bijdorp willen nog steeds via de rechter achterhalen of arts Jan Karbaat sperma doneerde. Ze eisen ook na zijn dood een dna-onderzoek. Het is gek dat hij er niet meer neemt de geheimen mee zijn Dat haast geboden was met de rechtszaak, gezien de hoge leeftijd van Jan Karbaat (89), was wel duide lijk. Maar dat hij een maand voor de zitting op 12 mei overlijdt, leidt tot ongeloof en verbijstering onder ou ders en donorkinderen van de voor malige spermakliniek Bijdorp. „Het voelt als het eind van een heel slechte film", zegt donorkind Moniek Was senaar (36). „Het is gek dat hij er niet meer is. Hij neemt de geheimen mee zijn graf in." Wassenaar is een van de eisers in de gezamenlijke civiele procedure te gen Karbaat. Ouders en donorkinde ren stellen hem aansprakelijk voor onzorgvuldig handelen als directeur en fertiliteitsarts in Medisch Cen trum Bijdorp. Daar werd gesjoemeld met de gegevens, screening en om schrijvingen van donoren. Ook het afgesproken maximumaantal kinde ren (zes) per donor werd overschre den. Er zijn ook sterke aanwijzingen dat Karbaat in die jaren zijn eigen sperma doneerde in de kliniek. Voor ouders en donorkinderen moest de rechtszaak het slotstuk worden van jaren vol onrust en onze kerheid over de afstamming. Hoewel de zaak een rare wending heeft ge kregen, betekent dat niet het einde van de procedure, zeggen kinder rechtenorganisatie Defence for Chil dren en Stichting Donorkind, die de families bijstaan. Ondanks het over lijden van Karbaat zijn er nog metho den om zijn dna te vergelijken met dat van zijn vermeende donorkinde ren. Familieleden kunnen contact opnemen met de organisaties of hun advocaat Tim Bueters. Onzekerheid „Wij begrijpen dat deze zaak belas tend is voor de nabestaanden in deze moeilijke tijd", zegt Laura Bosch, ju rist bij Defence for Children. „Tege lijkertijd willen wij ook aandacht voor de moeilijke situatie van de groep donorkinderen en hun fami lies, die in voortdurende onzekerheid moeten leven over hun afstamming. Ik hoop dat wij met zijn familieleden deze ingewikkelde situatie zorgvul dig en passend kunnen oplossen." Moniek Wassenaar, in 1980 met een anonieme donor verwekt in Bij dorp, is mogelijk een van de nakome lingen van Jan Karbaat. Na een kran teninterview in 2010 kreeg Wasse naar een geanonimiseerd facebook- bericht van een dochter van Karbaat. „Ze schreef dat ik veel op haar leek. Ik moest er rekening mee houden dat haar vader de donor van mijn moe der was. Ik was met stomheid gesla gen." De afzender was na dat ene bericht niet meer te traceren. Wassenaar mailde Karbaat en werd bij hem thuis uitgenodigd. Als ze hem voor het eerst ziet, speurt ze naar fysieke overeenkomsten. „Er stond een kleine, oude man voor me met een sprekende kop. We hebben allebei een hoog voorhoofd en een brede mond. Hij zei dat het kon kloppen dat ik zijn donorkind was. Toen ik binnenkwam, wilde hij eerst mijn handen zien. Daaraan kon hij het zien, want al zijn kinderen hadden grote handen." Het bezoek duurde twee uur. Kar baat gaf toe ook zelf sperma gedo- neerd te hebben. Hij zou minstens 60 donorkinderen hebben. „Hij was heel open. Ik wilde weten wat zijn gedachte was achter het gebruik van zijn eigen zaad. Karbaat voelde zich niet beschaamd, maar sprak er met trots over. Hij was gezond en slim, zo kon hij de wereld wat van zijn genen meegeven. Hij zag het als iets nobels, had geen gevoel voor ethiek en baga telliseerde de impact op donorkinde ren." Wassenaar - net als Karbaat gepro moveerd arts - vond het maar een vreemd verhaal. Ze vroeg hem of hij bloed wilde afstaan om dna te testen. Dat weigerde hij. „Hij vroeg: wat wil je met die wetenschap? Hier kerst ko men vieren?" Wassenaar liet de zaak daarna rus ten tot ze door Defence for Children werd benaderd om aan te sluiten bij de rechtszaak tegen Karbaat. „Als ik hiermee anderen tot nut kan zijn, is dat prima. Ik hoop dat we op de een of andere manier dna van hem kun nen krijgen." Langs de Moezel Het Loiredal Langs de Bodensee Berlijn Potsdam of 0900-9697 70 cpg 3 dinsdag 25 april 2017 GO Rechtszaak om dna van overleden donorarts Tonny van der Mee Amsterdam/Leiden Moniek Wassenaar is een van de eisers die dna van wijlen Jan Karbaat willen laten onderzoeken, fotojean- PIERREJANS De onlangs overle den Jan Karbaat zou zeker 60 donorkinde ren hebben. 5 dgn v.a. 379 Het Thüringerwald 7 dgn v.a. 499 Normandië Mont St.-Michel 7 dgn v.a. 549 7 dgn v.a. 549 De Duitse Oostzeekust 7 dgn v.a. 549 7 dgn v.a. 549 7 dgn v.a. 599 Moniek Wassenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3