Morgen is het weer zover Vertrek militairen na geslaagde oefeningen SP vuurt vragen af over Brouwerseiland Kibbelen 2 LINTJESREGEN WIE EN WAAR Commentaar Iorgen is het weer zover: de lintjesregen. Voor sommigen is het een wonderlijke traditie. Heeft je leven pas echt beteke nis als je een koninklijke onderscheiding krijgt? Hebben we een overheid nodig die voor ons bepaalt wie bijzonder is en wie niet? Heeft die overheid een goed beeld van alle mensen die van grote waarde zijn voor de maatschappij? Nee. Daarom zijn er altijd Nederlanders die hun neus optrekken bij de jaarlijkse uitreiking. Sommigen weigeren zelfs een lintje. Dat is hun goed recht. Wie de lintjesregen iets welwillender beschouwt, kan er een rijke traditie in zien. De Staat der Nederlanden deelt pluimpjes uit aan burgers die zich op een bijzondere manier voor de samenleving hebben ingezet. Gewoon veertig jaar ambtenaar zijn, is al lang niet meer genoeg. Dus aan de maatschappelijke betekenis hoeft nie mand te twijfelen. En de gedecoreerden zijn vrijwel zonder uitzon dering trots, hun omgeving ook. Dus zo'n lintje werkt doorgaans goed. Op de kaart van de uitgereikte lintjes is de laatste jaren steevast een witte plek. Dat is de gemeente Noord-Beveland. Het eiland staat nu al drie jaar droog. Burgemeester Marcel Delhez verklaart dit uit de nuchterheid van zijn burgers. Het is niet dat Noord-Bevelan ders weinig voor elkaar betekenen. Integendeel. Delhez benadrukt dat het wel goed zit met de sociale cohesie. Maar om extra aandacht zitten zijn burgers nu eenmaal niet te springen. Toch laat de burge meester het er niet bij zitten. Hij heeft dit keer aan werving gedaan. Delhez' actie is goed. Het is niet de bedoeling dat burgemeesters lintjescampagnes gaan voeren om elkaar de loef af te steken. Maar als een Zeeuwse gemeente jaar op jaar lauw reageert op zo'n mooie traditie, dan is het niet vreemd als de burgemeester er een beetje le ven in tracht te krijgen. Wie zou het anders moeten doen? Burgemeester Marcel Delhez probeert lintjesregen terecht nieuw leven in te blazen Veel jonge, nog in opleiding zijnde militairen hebben de afgelopen week veel geleerd in en om Vlissin gen. Leidinggevenden van de 41ste Pantsergeniecompagnie zijn heel blij met de medewerking die de mi litairen van Zeeuwse bestuurders en de bevolking kregen. „Toen we zondag een extra oefening bij de Machinefabriek wilden doen, was dat binnen de kortste keren gere geld. Omdat we in de stad waren, hebben we extra mensen ingezet om het publiek te informeren. Mensen waren echt geïnteresseerd in wat we deden", verklaarde ma joor Eelco Touw maandagavond. De militairen richtten nog een keer een ontsmettingsstraat in, waarbij ze mensen en materieel, die in aanraking geweest konden zijn We zijn heel blij met de medewerking die we in Vlissingen en Terneuzen kregen met gevaarlijke stoffen moesten reinigen. Dat ging zondag nog vei liger en aanzienlijk sneller dan bij eerdere oefeningen in het havenge bied. Vandaag gaan de militairen met tientallen voertuigen terug naar de kazerne in Oirschot. ALMANAK Het Zeeuws-Vlaamse echtpaar kibbelt er regelmatig lustig op los. Geen onvertogen woord is gemeend, het gekissebis komt uit pure liefde voort. Ze kunnen namelijk geen moment zonder elkaar. Zaterdag zaten ze in de auto, op weg naar Zuid-Limburg voor een mooie fietstocht. „Houd jij je mond nou maar en let op de weg. En weet je, een vrouw zoals mij vind je toch nooit meer", klonk het wat snibbig vanaf de bijrij- dersstoel. Manliefhad meteen zijn ant woord klaar: „Nee, dat was ook helemaal niet mijn bedoeling!" Onthulling van Social Sofa Walchers Costuum jubileert met expo Actie voor de Sint via Wecycle MIDDELBURG Warmlopen voor Koningsdag erwijl zijn col lega's massaal in woners eerden die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de samenle ving, stond burge meester Marcel Delhez van Noord-Beveland vorig jaar tijdens de lintjesregen met lege handen. Er waren geen kandidaten aange meld die voor een koninklijk eer betoon in aanmerking kwamen. Dat was niet voor het eerst. Ook in 2014 en 2015 kon op Noord-Beve land aan de vooravond van de ver jaardag van de vorst geen onder scheiding worden uitgereikt. Del hez is al bijna twee jaar burgemees ter van de gemeente, maar heeft tot nu toe slechts één koninklijk ver siersel mogen opspelden. Dat was buiten de lintjesregen, aan een brandweervrijwilliger. Wel heeft hij meerdere Noord-Bevelanders met de penning van verdienste mo gen verblijden. Eiland Op zich zijn er ook zeker voldoende potentiële decorandi, zegt Delhez. „Want als er ergens veel vrijwilli gerswerk wordt gedaan, dan is het wel op Noord-Beveland. Op een ei land ben je nu eenmaal meer op el kaar aangewezen, dus zaken wor den door de samenleving zelf opge pakt en georganiseerd. Voor de mensen hier is dat vanzelfspre kend." Ze hebben daarom ook weinig behoefte in het zonnetje te worden gezet. „Op Noord-Beveland is men heel nuchter: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg", merkt Delhez. „Ik merk dat ook bij echt paren die 60 jaar getrouwd zijn. Daar hebben we er heel veel van. Ik mag wel bij hen langskomen om te feliciteren, maar ik mag er bijvoor beeld niet over twitteren of de pers informeren. Ze willen al die aan dacht niet." De aanleiding is het onlangs ver schenen rapport van organisatiead viesbureau Twynstra Gudde. Daar uit bleek dat Brouwerseiland niet 515 banen en 37,8 miljoen aan be stedingen oplevert, maar 110 ar beidsplaatsen en 24 miljoen aan be stedingen. De partij heeft een reeks schriftelijke vragen gesteld aan Ge deputeerde Staten. Brouwerseiland bestaat uit 375 luxe vakantiebungalows, gebouwd in de Grevelingen tegen de Brou- wersdam aan. De SP stelt dat het provinciebestuur in oktober 2015 steun heeft gegeven aan plan Brou werseiland op basis van nu achter haalde cijfers. De fractie wil weten of het rap port van Twynstra Gudde opge steld in opdracht van tegenstanders van het plan - aanleiding is tot her overweging van de steun. De SP vraagt GS ook of de bouw van een spuisluis in voorbereiding is die de waterkwaliteit in het hele Grevelingenmeer moet verbeteren. Die zou volgens de fractie de plan nen van Brouwerseiland kunnen dwarsbomen. dinsdag 25 april 2017 ii De tachtig militairen van de Che mische Biologische Radiologi sche Nucleaire (CBNR) verdedi gingscompagnie vertrekken vandaag weer uit de Vlissingse marinekazerne na een weekje vol geslaagde oefeningen. René Hoonhorst Vlissingen - Eelco Touw, majoor Tip? redactie@pzc.nl WESTKAPELLE De Social Sofa van de Westkapelse afdeling Vrouwen van Nu is bijna klaar. De jubilerende af deling (70 jaar) schenkt de bank op 23 mei aan het dorp tijdens een bij eenkomst in Westkapelle Herrijst, vanaf 15.15 uur. De Vrouwen zingen dan een Social Sofa lied. De dorpsraad neem de sofa over. De met mo zaïeksteentjes beplakte betonnen kolos komt op Mark te staan. MIDDELBURG Met de expositie 'Op de kiek' in de Streekdrach- tenzaal van Schotse Hui zen in Veere luidt Stich ting het Walchers Cos tuum haar jubileumjaar in. De Stichting bestaat op 2 juni dertig jaar en gaat met de tentoonstelling in op de subtiele verschillen in kleding tussen drie ge neraties vrouwen vanaf ongeveer 1930. Ook de streekdracht die kinderen droegen komt voor het voetlicht. MIDDELBURG Middelburgers kunnen vanaf vrijdag de lokale in tocht van Sinterklaas steunen door afgedankte elektrische apparaten en spaarlampen in te leve ren bij de milieustraat. Zo zamelen zij punten in voor de landelijke actie Wecycle. Die actie loopt in 317 gemeenten tot eind augustus. De 25 ge meenten met de meeste punten krijgen een spon sorcheque van 1000 euro voor hun goede doel. Het belooft een heel koude Koningsdag te worden, maar dat weer houdt vast maar weinig mensen er van om don derdag mee te doen aan een van de vele activi teiten die op Walcheren plaatsvinden. Een over zicht van alles wat er te doen is, vindt u op de pagina Zeeland 7. Rolf Bosboom Wissenkerke Het provinciebestuur moet zijn steun aan het plan Brouwersei land intrekken. Dat vindt althans de SP in Provinciale Staten. Ab van der Sluis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30