25 Russische tennisster keert na ruim een jaar terug van een dopingschorsing Onvrede over uitreiken wildcard Maria Sjarapova maakt morgen haar rentree na een dopingschorsing. Op een warme ontvangst van collega's hoeft ze niet te rekenen. Ze noemde zichzelf vorige week in een interview in The Times 'just a normal girl'. Maar aan Maria Sjarapova, vorige week 30 geworden, is maar heel weinig normaal. Op haar zevende voor het tennis verhuisd van Rusland naar Amerika, tien jaar later Wimbledon-winnares, aanvoerster van ranglijsten met de rijkste vrouwelijke sporters, directeur van haar eigen snoep- merk. En sinds begin vorig jaar de eerste grote ster in het tennis die op doping werd betrapt. Waar Maria Sjarapova gaat, is de contro verse nooit ver weg. Mooie Maria is één van de populairste tennissters van deze eeuw. Arrogante Maria wordt door de meeste van haar collega's met de nek aan gekeken. Dat ze morgen op het WTA-toer nooi in Stuttgart met een wildcard van de organisatie haar rentree maakt, na een schorsing van 15 maanden, zorgt voor veel ergernis. Waar heeft ze die rode loper aan te danken? Niemand had nog van meldonium ge hoord, toen Sjarapova op 7 maart 2016 in een Amerikaans hotel haar positieve test opbiechtte. Ja, ze slikte dat middel, op doktersadvies. En ja, ze had e-mails gehad dat het per 1 januari 2016 verboden was. Maar die had ze nooit geopend. Meldoniumlamp Hoe vaak zal Sjarapova afgelopen ander halfjaar niet hebben gedacht: 'Wat als'. Wat als ze die bekentenis niet had ge daan? In de weken en maanden die volg den, liep de ene na de andere Rus tegen de meldoniumlamp. Alleen: al die schaat sers, judoka's en biatleten hielden hun kaken op elkaar. En werden gered. Ineens was daar het nieuws dat wetenschappe lijk onvoldoende vaststond hoe lang het duurt voordat het lichaam meldonium volledig heeft afgebroken. Al die positieve atleten konden volhouden dat ze per 31 december 2015 waren gestopt met het middel. Sjarapova had bekend het in 2016 nog te hebben gebruikt en kon niet meer terug. Haar schorsing van 2 jaar werd door het CAS wel gereduceerd tot 15 maanden, om dat ze geen verkeerde intenties zou hebben gehad, maar haar medische administratie niet op orde had. Argusogen Ook sporters verdienen een tweede kans, maar de rentree van Sjarapova wordt met argusogen bekeken. Niet in de laatste plaats omdat ze in de slachtofferrol is blij ven steken. Neem dat Times-interview, dat leest als een lofzang van een verliefde journalist. Kritische noten over haar ge bruik van meldonium, een medicijn te gen hartproblemen, blijven achterwege. Wel mag Sjarapova de schuld bij de WTA leggen. Die had haar beter moeten waar schuwen voor het feit dat het middel per 1 januari 2016 op de verboden lijst kwam te staan. Dat de Russin daar met haar entou rage misschien zelf voor verantwoorde lijk is, paste kennelijk niet in het verhaal. Werkelijk alles aan Sjarapova's terugkeer is tot in de puntjes georkestreerd. Ze mocht dan ruim een jaar niet tennissen, haar zakenimperium stond niet stil. Zo was er nieuws over haar snoepmerk Sugar- pova. Maakte ze bekend dat er een biogra fie ('Unstoppable') aankomt. En gingen de activiteiten van haar sponsoren Nike, Evian en Porsche door. Alleen Tag Heuer brak met de Russin. Ze had in de kleedkamer amper vrien den, was altijd op zichzelf. Na deze do- pingkwestie hoeft ze helemaal niet op een 'welkom terug-bloemetje' te rekenen. De Franchise Kristina Mladenovic ging van alle kritische collega's het verst: „Maria is een valsspeler. Ik twijfel of ze alles wat ze heeft gewonnen wel heeft verdiend. En ik spreek namens de hele WTA-tour." Tegelijkertijd heeft Sjarapova een enorme fanschare. En het vrouwentennis heeft haar gemist. Ze is met Serena Willi ams de enige speelster die kaarten ver koopt. Na die twee komt er een hele zwik speelsters die voor het grote publiek in wisselbaar is. En alsof Sjarapova ook dat zo heeft gepland, maakte Williams vorige week bekend zwanger te zijn. Alle ogen zijn weer gericht op Maria. Maart 2016 April 2017 STUTTGART Moet iemand die een dopingschorsing heeft uitgezeten een wildcard krij gen voor een toernooi? De or ganisaties van de graveltoer nooien in Stuttgart, Rome en Madrid vonden in het geval van Maria Sjarapova van wel. Ze heeft door haar schorsing geen ranking meer en zou he lemaal onderaan moeten be ginnen, maar krijgt dus hulp. Tot onvrede van onder ande ren Andy Murray, Rafael Na- dal, Angelique Kerber en Caro line Wozniacki. Zij vinden dat Sjarapova zich op eigen kracht moet terugvechten. Roland Garros zit in zijn maag met de kwestie en beslist pas half mei over een uitnodiging. Marcel Hunze, toernooidirec teur van het grastoernooi in Rosmalen, heeft Sjarapova ook alvast een wildcard aangebo den. dinsdag 25 april 2017 GO Alles draait vanaf nu weer om Mooie Maria Rik Spekenbrink Stuttgart Maria Sjarapova in goede en slechte tijden. In maart 2016 en gisteren op weg naar de training, foto gettyimages, ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25