Thorsdottir: een geschenk Pleidooi voor judoteam op Spelen 24 Eythora Thorsdottir Met een zilveren en bronzen me daille voorkwam zij in haar eentje dat dit EK voor Nederland direct in de vergetelheid raakt. Een door braak voor de met veel talenten be giftigde Poortugaalse van pas 18. Het is een geschenk voor het Ne derlandse turnen dat haar ouders voor haar geboorte van IJsland naar ons land verhuisden. Trainer Pa trick Kiens grapte dat pas sprake is van een doorbraak 'als al die aan biedingen met al die duizenden eu ro's binnenkomen'. Een utopie. Dan had ze een andere sport moe ten kiezen. Thorsdottir zette Sanne Wevers uit de wind. Want als de olympisch balkkampioene vijfde wordt op een EK, heeft ze iets uit leggen. Ze moet nog in de nieuwe puntencode groeien. Dat was de vorige cyclus ook een proces van jaren. Een kwes tie van geduld. Het vrouwenteam als geheel Thorsdottir (3), Tisha Volleman (2) en Sanne Wevers (1) sleepten sa men zes finaleplaatsen binnen. Ook debutante Kirsten Polderman zou de meerkampfinale gehaald hebben als er niet twee landgeno ten beter waren in de kwalificatie. Wederom was er internationaal lof voor de uitstraling van de Orange Ellegance, de koosnaam voor de Oranje-turnsters. Na de Olympische Spelen van 2012 zette NOC*NSF zijn geld op het turnen bij de mannen. De ge lijkschakeling is intussen een feit, maar dat had eerder mogen gebeu ren. Thorsdottir zette Wevers uit de wind, want de olympisch kampioene heeft iets uit te leggen met een vijfde plaats De prestaties van de Oranje-mannen Een grotere afvaardiging dan bij de vrouwen (6 tegen 4), slechts drie fi nales. Met een vijfde plaats van Bart Deurloo in de rekstokfinale als be ste resultaat, waar gehoopt was op een medaille. Hij kon de afwezige Epke Zonderland niet doen verge ten. Het is nog wennen aan de nieuwe code en bijbehorende jurering, luidt het excuus. Het was de eerste EK voor Bram van Bokhoven na zijn aanstelling als bondscoach. Hij wil dat zijn beste meerkampers ook voor een toestelmedaille kunnen gaan. Het beste (lees: de moeilijkste elementen) blijft voorlopig ver scholen in de intimiteit van de trai ningshal. Hoe lang nog? Tokio is nog ver, heet het. De wereldkam pioenschappen waar de olympi sche tickets verdiend moeten wor den, zijn al over 2,5 jaar. Nederlandse inbreng buiten de schijnwerpers De EK-toestellen waren weer van Janssen-Fritsen. Alleen plakken ze er buiten de Benelux een stickertje van het Duitse Spieth op, nadat beide bedrijven in 2014 zijn samen gegaan. Het was ook het EK van de Smart Rings, ontwikkeld door het InnoSportLab gymnastische spor ten in Den Bosch. Voor het eerst op een groot seniorentoernooi kregen ringenturners puntenaftrek als ze een krachtelement minder dan twee tellen aanhielden. Het zorgt voor een eerlijkere competitie. Ook is Nederland meer interna tionale juryleden gaan leveren. Jammer dat de poging om vorig jaar een Nederlander in het bestuur van de internationale gymnastiekfede- ratie FIG te krijgen vroegtijdig strandde door bestuurlijk gekra keel. Al was de vraag of ex-voorzit- ter Jos Geukers de juiste man was. Afwezigheid Van Gelder Het Y-woord valt dan toch. De voormalige Lord of the Rings is nu de koning van de schnabbels. Yuri van Gelder heeft de kans op spor tief eerherstel in Cluj gemist door zich niet in de nationale kwalifica- tiestrijd te storten. Hem rest nu nog maar één meetmoment om zijn status als NOC*NSF-topsporter te verlengen. Een finaleplaats op de WK in Montreal in oktober is ver eist. Hij moet eerst nog een retour tje Canada zien te verdienen. Hij werd vorige week 34, op die leeftijd zijn de meeste turners al met pen sioen. Bij Yuri en gouden ringen moet je eerder denken aan een hu welijksritueel dan aan een interna tionale turntitel. voornamelijk in de lichtere catego rieën te laag was. En uit kosten overweging. Arens: „Maar het idee om nu voor het eerst in jaren weer mee te doen is tweeledig. We kij ken niet alleen naar de Olympische Spelen, het is ook van waarde voor het teamgevoel." Dat laatste beaamt Guusje Steen huis (-78kg), zaterdag winnares van individueel zilver. „Op Papendal ben je vooral met je eigen project bezig. Nu leer ik de andere meiden beter kennen. Al is het zwaar, een dag na een individuele wedstrijd. Het citroentje is echt uitgeknepen." Zoals het er nu naar uitziet zal het bij de Spelen in Tokio gaan om een gemixt team, van drie vrouwen en drie mannen. Arens verwacht dat de IOC eind dit jaar duidelijk heid geeft. Op een rijtje respectvol synchroon buigen op de tatami, afgelopen zon dag deden Nederlands beste judo ka's dat voor het eerst in jaren weer tijdens een belangrijk internatio naal toernooi. „Het moet weer nor maal worden dat teams meedoen aan deze wedstrijden", zegt judo- bondscoach Maarten Arens. Jarenlang waren de Nederlanders afwezig op dergelijke toernooien, maar aangezien het teamonderdeel in 2020 waarschijnlijk olympisch wordt, is het tijd voor verandering, vindt Arens. Op de EK eindigden de vijf Nederlandse vrouwen als vijfde, de mannen als zevende. Verschil Gevraagd naar het verschil tussen een medaille voor het team en een individuele, is Arens stellig. „Een teammedaille op een EK of WK telt veel minder zwaar dan op de indi viduele nummers. Maar bij een olympische medaille is dat natuur lijk anders. Die weegt altijd zwaar der. Al zal het al lastig worden om ons te plaatsen." In de voorgaande jaren liet Ne derland het onderdeel schieten om dat het aanbod aan goede judoka's 'Dossier Van Beek keihard' Hendriks door als td NOC*NSF Williams terug aan kop dinsdag 25 april 2017 Eythora Thorsdottir was een lichtpuntje bij de EK turnen met haar zilveren medaille op balk. fotoepa Het was alsof het turnen thuis kwam tijdens de EK afgelopen week in Roemenië. De beleving door het thuispubliek was in tens. De prestaties van de Ne derlanders hielden geen gelijke tred. De EK in plussen en min nen vanuit Nederlands perspec tief. Marcel Luyckx Cluj-Napoca Maarten Arens fotoanp Warschau Als het aan de Internationale Judo Federatie (IJF) ligt, staat er bij de Zomerspelen in 2020 een teamonderdeel op het pro gramma. Op de EK deed Neder land afgelopen weekeinde voor het eerst in jaren weer mee met twee teams. Lisette van der Geest SCHAATSEN De KNSB gaat in beroep tegen de uitspraak van de tuchtcom- missie om schaatser Thom van Beek vrij te spreken van dopinggebruik. De 26- jarige Stompwijker werd af gelopen vrijdag op proce durele gronden vrijgespro ken. Herman Ram, direc teur van de Dopingautori- teit: „Wie denkt dat de sporter hiermee iets is op geschoten, zit ernaast. Er komt een hoger beroep. En als het nodig is, gaan we naar het internationale sporttribunaal CAS. Want twijfel over de analyse is er niet, het dossier tegen deze sporter is keihard." ALGEMEEN Maurits Hen driks blijft technisch direc teur van NOC*NSF, waar hij verantwoordelijk wordt voor de beleidsontwikke ling in de topsport en de prestatieontwikkeling van de topsporters. NOC*NSF liet in maart weten de func ties van td (wat Hendriks al was) en chef de mission op de Olympische Spelen te gaan scheiden. Hendriks had bij de Spelen in Lon den (2012), Sotsji (2014) en Rio (2016) de functie van chef de mission. Het was al bekend dat Jeroen Bijl bij de Spelen van volgend jaar chef de mission van de Ne derlandse sporters is. Wie die functie bij de Spelen van 2020 gaat uitvoeren, is nog niet bekend. TENNIS Serena Williams (foto) is sinds gisteren weer de nummer één van de wereld en lost daarmee de Duitse Angelique Ker- ber af. Dat zal voorlopig de laatste keer zijn; de 35-ja- rige Williams maakte vorige week bekend zwanger te zijn en in 2018 terug te keren in het tenniscircuit. Kerber won vorig jaar rond deze tijd het WTA-toernooi van Stuttgart. Omdat dat evenement een week is verplaatst, raakte zij veel punten kwijt en heeft ze er nu minder dan Williams. Als Kerber (29) deze week in Stuttgart de halve finales haalt, neemt ze de hoogste plek op de wereldranglijst weer van Williams over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24