Groeiambitie? DE WERELD VAN MKB-FUSIES ZIJN BETER HANS SCHENK ©NDERNEMER 'Welke producten passen het beste bij de ondernemers?' Niets van aantrekken HOOGLERAAR ECONOMIE UNIVERSITEIT UTRECHT Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl Op zoek naar financiering Wilt u net als Marnus en Annemarie Lokerse ook uw plannen realiseren? Rabobank Oosterschelde denkt met u mee. In een persoonlijk gesprek met uw accountmanager ontdekt u welke financieringsvorm het beste bij u en uw onderneming past, zoals Rabo Stimuleringskapitaal. Andere mogelijkheden zijn: staatsgarantie, MBO-fonds, het achtergestelde leningen fonds of RaPar. Meld je aan op wvdo.nl Als ondernemer wil je vooruit. Krijg je van de gemeente groen licht voor je plannen, dan is het tijd voor passende financiering. Rabobank Oosterschelde begrijpt dat. Soms is een reguliere invulling geen optie. Zoals bij Marnus en Annemarie Lokerse van speelboerderij 't Klok'uus. Door Timo van de Kasteele De speelboerderij in 's-Heer Arendskerke is een groot succes. Niet alleen voor kinderfeestjes, maar ook voor familie-uitjes, zoals boerengolf of een rit met een buggy door de Zak van Zuid-Beveland. In 2003 begon Marnus met zijn vrouw 't Klok'uus als nevenactiviteit van het fruitteeltbedrijf. De fruitteelttak, toen nog de hoofdactiviteit, diende als grondlegger voor de speelboerderij. De fruitteelt heeft inmiddels plaatsge maakt voor horeca en speeltoestellen. Dat het zo'n hoge vlucht zou nemen had het stel vooraf nooit durven dro men. Met als gevolg: een uitbreiding. Eind vorig jaar zijn de voormalige fruit- loodsen tegen de vlakte gegaan. Daar zijn nieuwe loodsen met een enorme binnenspeelruimte voor in de plaats gekomen. De horecatak is verdubbeld en biedt nu plaats aan 400 personen. Hybride financiering De recente uitbreiding is nu alweer onvoldoende. „Het loopt te goed. We hebben zelfs al mensen naar huis moe ten sturen", vertelt Marnus. Een derge lijke uitbreiding vraagt om een goede financiering. „Vooraf hebben we met verschillende banken gesprekken gevoerd. Toch kwamen we uiteindelijk terug bij onze vaste financier: Rabo bank Oosterschelde." Samen met de bank is naar een oplos- sing gezocht. „Het is als een maatkos tuum", zegt accountmanager André Smit. „We kijken naar de producten die het beste bij de realisatie van het finan- cieringsverzoek en de ondernemer passen." Er is gekozen voor een hybride finan ciering. Deels door uitbreiding van de bestaande hypotheek, deels door een alternatieve financieringsvorm. Marnus: „De Rabobank dacht vanaf het begin met ons mee. We betalen weliswaar een iets hogere rente, maar hebben wel onze wensen kunnen reali seren." Met de uitbreiding is een basis gelegd voor een tweede generatie. Dochter Evy en schoonzoon Jurjen, inmiddels werkzaam in het bedrijf, hebben de intentie het bedrijf voort te zetten. O thema deze week: alternatief financieren A Ik krijg geen geld van de bank. Hoe financier ik dan de plannen voor mijn bedrijf? Ondernemers hebben nau welijks zicht op alterna tieve financiering, zo blijkt uit mijn onderzoek uit 2015. Ze beseffen ook niet dat de eerste vraag die ze zichzelf moet stellen, is: waar heb ik het geld voor nodig? Voor een nieuw bestelbusje is een lening namelijk prima, maar als je een nieuw bedrijf wilt beginnen, moetje naar business angels of venture- capitalfondsen. Zo gebruik je krediet, meestal de goedkoopste financiering, voor zaken met weinig risico, zoals de aanschaf van bedrijfsmid delen die de geldschieter in onderpand zou kunnen nemen. Banken doen dat, maar er zijn tegenwoordig ook gespecialiseerde klei nere bedrijven voor leasing en factoring. Soms kun je al op basis van een uit staande factuur geld lenen. Microkredieten Heb je een kleine lening nodig? Dan is Qredits mis schien wel interessant voor jou. Deze stichting, waar de grote banken en de overheid achter zitten, is opgericht om allochtone ondernemers te helpen met microkredieten. De afgelopen jaren is de kring van klanten uitgebreid. Vooral voor starters is het een goed alternatief. Aandelen uitgeven Voor investeringen als een overname, het aanboren van een nieuwe markt of het beginnen van een bedrijf heb je financierders nodig die meer risico's wil len nemen. Doorgaans investeren zij in ruil voor aandelen in je bedrijf. Zij mikken erop dat jouw bedrijf meer waard wordt, maar willen na een aantal jaren wel hun aandelen weer kunnen verkopen. Dat kan aan de onder nemer zelf zijn, of aan een andere investeerder. Crowdfunding Een andere financierings vorm is crowdfunding. Bij deze vorm leggen veel par ticulieren kleine bedragen in. Er zijn vier vormen: mensen schenken geld, omdat ze een initiatief toe juichen, betalen alvast vooruit voor een product dat pas later geleverd wordt, lenen geld dat na verloop van tijd met rente wordt terugbetaald of wor den aandeelhouder. Speci ale bureaus kunnen je de weg wijzen. Aan de slag Financiering is ingewik keld. Maar door je erin te verdiepen en het gewoon te doen bouw je ervaring op. Succes! O We krijgen dezer dagen weer heel wat fusies om de oren. Het is triest dat al dat gefuseer geen economische meerwaarde oplevert. Door hun omvang hebben mislukkende fusies in het verleden recessies en depressies veroorzaakt. Gelukkig staan de zaken er in het mkb anders voor. Daar is het aantal mislukkende fusies veel kleiner dan onder beursgenoteerde giganten. Dat heeft twee oorzaken. In de eerste plaats zijn beursgenoteerde bedrijven vaak groter dan gerechtvaardigd kan worden op basis van de schaalvoordeeltheorie. Nóg groter worden levert dan niets op en leidt vaak tot waardever lies. In de tweede plaats fuseren beursgeno teerde bedrijven, omdat andere beursgeno teerde bedrijven aan het fuseren zijn geslagen. Het is maar goed dat kleinere bedrijven niet tegen hun zin in geslachtofferd kunnen wor den. Daardoor kunnen ze bezinnen voor ze beginnen en kunnen ze goed nadenken over alle factoren die een rol spelen in het bouwen van succesvolle bedrijven. Tegen het mkb moe ten we daarom zeggen: trek u niets aan van al dat geweld. Tegen de aandeelhouders van fuserende grootbedrijven en hun toezichthou ders moeten we zeggen: stop met speculeren, u speelt balletje-balletje met onze economie! DE WEEK VAN Jaarbeurs Utrecht 9/10/11 mei Rabobank denkt met u mee Dit artikel kwam tot stand in samen werking met Rabobank Oosterschelde. Meer weten? rabobank.nl Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Martijn Lentz is product manager financiering bij de Kamer van Koophandel en specialist bij nationalefinan- cieringswijzer.nl. MARTIJN LENTZ OVER SOORTEN FINANCIERING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18