Technologie gaat veel pijn doen' effeweg.nl Bonden woedend over stap van Jumbo Rome, Florence en Venetië Barcelona en de Spaanse kust E 17 Alibaba-topman komt met verrassend geluid vooR €389,- Kijk op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 BOEK NU! Ma's boodschap aan de mensheid luidt: als we niet oppassen, maken machines ons straks helemaal over bodig in het arbeidsproces. Wat hier de consequenties van zijn, is met geen pen te beschrijven, aldus Ma. Hij denkt dat de wereld zich moet voorbereiden op decennia vol ellende. Onheilstijding We horen ze wel vaker: doempredi- kers die waarschuwen voor de ef fecten van robots en internet op de arbeidsmarkt. Maar dit keer komt de onheilstijding uit een wel heel onverwachte hoek. Ma is topman van de Chinese internetreus Ali baba, juist een van de bedrijven die de omwenteling veroorzaken. De reusachtige webshop had in 2016 een omzet van meer dan 20 miljard euro en verkoopt online spullen over de hele wereld. Daar hebben traditionele winkels veel last van. „De komende dertig jaar zal de wereld meer pijn dan geluk zien", zei Ma op een ondernemerscongres in het Chinese Zhengzhou, aldus persbureau Bloomberg. Daarmee doelde hij op de effecten van nieuwe technologie. „Sociale con flicten zullen impact hebben op alle industrieën en beroepen." Volgens Ma moet het onderwijs worden aangepast aan het werken met robots, die in zijn ogen alleen moeten worden ingezet voor werk dat mensen niet kunnen doen. „Op die manier hebben we de kans om machines als werkpartners van mensen te blijven zien, in plaats van als vervanging." Ma is niet de eerste internet- grootheid die waarschuwt voor de gevolgen van zijn eigen werk. Eer der riep Bill Gates op tot een be lasting op robots, omdat die an ders veel te snel het werk van mensen over zouden nemen. Ga tes werd zelf rijk met het ont wikkelen van software die het werk van veel kantoorpersoneel overbodig maakte. Slaaf In Nederland zijn het met name hoogleraren die waarschuwen voor robotisering. Experts me nen dat machines de komende decennia tot 40 procent van de banen kunnen overnemen. In de aanloop naar de verkiezingen schreef een groep van twintig vooraanstaande wetenschappers een open brief aan de politiek, waarin ze waarschuwen voor het gebrek aan actie. „De oorspron kelijke betekenis van robot is 'slaaf. Laten wij zorgen dat we de robot welkom heten, maar ook de baas blijven", schreven onder meer Ton Wilthagen (hoogleraar arbeidsmarkt), Martijn Wisse (hoogleraar Robotics Institute TU Delft) en Janneke Plantenga (hoogleraar economie van de verzorgingsstaat aan de Univer siteit Utrecht). „Politieke visie is dringend nodig om robotisering in goede banen te leiden." WOERDEN Debbie van Leiden, bestuurder van FNV Handel, heeft geen goed woord over voor super marktconcern Jumbo dat niet meer met de vakbonden praat over een nieuwe cao. De bonden zouden zich te star opstellen, aldus de su per, en met een te hoge looneis schermen. Het feit dat al weken ac tie wordt gevoerd in de distributie centra van Jumbo heeft de verhou dingen ook geen goed gedaan. Volgens Van Leiden toont Jumbo 'totaal geen respect voor de stand punten en belangen van de werk nemers in de distributiecentra'. „Het feit dat Jumbo alleen nog af spraken met de ondernemingsraad wil maken, verandert niets aan onze koers. De werknemers willen een goede cao met daarin afspraken over het terugdringen van werk druk. Dat is waar we voor strijden, en die strijd zetten we voort." Ook CNV Vakmensen is boos: „Jumbo zet hiermee de klok ruim een eeuw terug", zegt bestuurder Pien Zijlstra. „Alle macht bij de di recteur (Frits van Eerd, red.) en schijnkracht bij de or. Die mag vin den wat ze wil en als het niet bevalt, is daar het gat van de deur. Dit is ongehoord." VAN Uw voordeel: €30,- EXCURSIEREIS - 8 dagen EXCURSIEREIS-8 dagen Hotels 3* Accommodatiebeoordeling 8,2 VOOR Uw voordeel: €30 dinsdag 25 april 2017 GO Hij is internetondernemer pur sang en door dat internet ook puissant rijk geworden. Maar nu komt Jack Ma, baas van Alibaba, met een wel heel verrassend ge luid. Ma waarschuwt openlijk voor de gevaren van technologie en de robotisering van de sa menleving. Sander van Mersbergen Zhengzhou Bezoek Venetië, de lagunestad met zijn talrijke eilandjes, kanalen, bruggen, boten en gondels. In Rome ziet u monumenten zoals het Forum Romanum en het Colosseum. Bewonder de wereldberoemde Sint Pieter en de Sixtijnse kapel en ontdek de Spaanse trappen, de Trevifontein en de sfeervolle pleinen met gezellige terrasjes. Florence is één groot openluchtmuseum en staat bekend als echte kunststad met bezienswaardigheden als de beroemde Ponte Vecchio met de vele goudsmeden. Een unieke combinatie van drie prachtige Italiaanse steden! Ontdek Barcelona en de Spaanse kust! Loop in Barcelona over de kilometerlange Ramblas en bezoek de Sagrada Famflia. De berg Montjuïc aan de rand van Barcelona is per kabelbaan te bereiken. Tussen de grille bergtoppen ligt Montserrat verscholen, het klooster is een belangrijk bedevaartsoord. Bezichtig in Girona de kathedraal en in Figueres het Da li museum. In het vulkanische binnenland kunt u het natuurreservaat Garrotxa bekijken vanuit een authentiek treintje! ANVR w Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 10-04--2017 t/m 05-05-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. sgr U verblijft tijdens deze reis in diverse 3* hotels. De hotels zijn allen voorzien van restaurant, bar, lift en badkamer met bad of douche en toilet. De meeste hotels beschikken over WiFi. Vertrekdata en prijzen 29 apr van £469^ voor €439,- 19 mei van ■Ê479T- voor €449,- 23 jun van €479T- voor €449,- 21 jul van £479/- voor €449,- 28 jul van £489/- voor €459,- 25 aug van £479/- voor €449,- 8 sep van £479/- voor €449,- 22 sep van £449/- voor €439,- 29 sep van €459T- voor €429,- Inclusief -» 7 hotelovernachtingen -» 7 maal ontbijt en diner -» Stadsrondrit en -wandeling Rome o.l.v. gids -» Stadswandeling Florence o.l.v. een gids -» Begeleiding door uw chauffeur/ reisleider -» Vervoer per Comfort Class touringcar Hotels Sirius 4* Dit hotel ligt in Santa Susanna, op 4 minuten lopen vanaf het strand. Het beschikt over een buffetrestaurant, een loungebar met uitzicht op zee en een zwembad, sauna, bubbelbad en fitnessruimte. Het hotel organiseert gevarieerde avondprogramma's. De kamers zijn voorzien van een airconditioning, tv, kluisje, balkon en badkamer met douche en toilet. Vertrekdata en prijzen 5 mei van J£4rt9(- voor €389,- 7 jul van J3489f voor €459,- 14, 21,28 jul van voor €499,- 4, 11,18aug van ,£539G voor €509,- Inclusief -» 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt en diner -» Begeleiding door uw chauffeur reisleider -> Vervoer per Comfort Class touringcar A De online-gigant van Jack Ma had in 2016 een omzet van meer dan 20 miljard euro. foto markschiefelbein/ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17