Trein ramt graafmachine: Ik had 'm nog wel zo mooi gepoetst fetSf Natuur inspireert wetenschappers bij creatie van robots 14 Vier jaar lang werkte UT-onderzoeker Geert Folkertsma (28) aan zijn abstracte 'cheeta'. De robotdeskundige promoveerde vorige week aan de Universiteit Twente. j "*f wmm Een geraamte met draden en springveren en een snelheid van één kilometer per uur. Je zou het niet zeggen, maar de robot die Fol kertsma heeft gebouwd, moet een mechanische versie zijn van een cheeta. Juist, het snelste landdier ter wereld. „Mijn robot lijkt inderdaad op het eerste gezicht niet op een cheeta", lacht Folkertsma. „Hij heeft vier poten en een ruggen graat, maar dat is het dan ook." Maar een cheetareplica hoefde het ook niet te worden. „Ik wilde kij ken naar de loopbeweging van de cheeta. Die heb ik geprobeerd na te bootsen." „Dat is eigenlijk op drie vlakken: de poten, de Ik wilde juist een robot maken die weinig energie nodig heeft ruggengraat en de manier van lo pen. Cheeta's veren goed mee in hun beweging, in zowel hun be nen als in hun ruggengraat. Als een cheeta rent, strekt hij zijn hele rug uit en buigt hij hem steeds weer in. Mijn robot rent op die zelfde manier, al is het een stuk langzamer." „Een cheeta beweegt heel effi ciënt. Hij maakt veel snelheid en heeft daar weinig energie voor no dig, doordat ie zo goed meeveert. Dat is juist wat robots nodig heb ben. Lopende robots zijn nu heel log en gebruiken ontzettend veel batterijen. Ik kwam op het idee tijdens mijn stage in Amerika. Daar werkten ze ook aan een cheeta-robot. Die leek wel echt op een cheeta en kon ook snel rennen. Maar dat kwam vooral omdat de rug van die robot bestond uit één brok batterijen. Ik wilde juist een robot ma ken die weinig energie no dig heeft. Mijn robot hoefde daarom ook niet per se te lijken op een echte cheeta." „In Amerika moest die cheeta bij voorbeeld dienen als 'lastdier' in het leger. De robot moest dan de zware bagage van de soldaten dra gen. Maar ook op veel andere vlak ken worden robots steeds belang rijker in onze samenleving, bij voorbeeld als ondersteuning in de huishouding of in de zorg. De ro bots moeten zich dan goed kunnen be wegen. Veel ro bots rijden nu op wielen. Dat is op zich handig, zolang er geen obstakels in de weg zitten. Eopende robots zouden bijvoorbeeld over drem pels heen kunnen stappen en trap kunnen lopen. Dat zou met wielen niet kunnen." „Zeker! De processen in de natuur zijn heel ingenieus, daar kun je als wetenschapper veel inspiratie uit opdoen. Hoe komt het dat een kat op zijn poten terechtkomt? Hoe kan een vlo van t millimeter zich centimeters ver verplaatsen? Dat soort vragen moet je stellen als on derzoeker, en daar komen heel vaak interessante dingen uit. Je hoeft de processen voor robots dan niet zelf te be denken. Die processen zijn door miljoenen jaren van evolutie zelf al heel suc cesvol. Je hoeft het dan alleen maar na te bootsen." Van Dijk kijkt nog een keer naar wat ooit zijn graafmachine is ge weest en perst er een glimlachje uit: „Ik had 'm nog wel zo mooi ge poetst." Van Dijk werkt bij een grondwerkbedrijf, op zo'n 100 me ter van de spoorwegovergang. Vrij wel dagelijks steekt hij dus het spoor over. Maar gisterochtend kwam hij niet ver. Net nadat zijn banden de rails van de overgang hebben geraakt, valt zijn machine stil. Van Dijk draait nog aan het sleuteltje, maar er gebeurt niks. Tijd om over an dere oplossingen na te denken, heeft hij niet. Als hij naar links kijkt, ziet hij in de verte al de kop lampen van een trein opdoemen. „Voordat ik uit de machine sprong, heb ik de zwaailichten nog aangezet", vertelt Van Dijk. „Ik dacht dat de treinmachinist mis schien nog kon afremmen." Maar dat gebeurt niet. Vanaf een meter of 30 ziet hij hoe de machine door de goederentrein wordt geraakt. „Het was een gigantische klap." De graafmachine wordt too me ter meegesleurd en eindigt als een verfrommelde berg staal in de hek ken naast het spoor. Onder andere drie portalen, waar de bovenleidin gen op steunen, zijn dan omver ge kegeld. De botsing veroorzaakte zo veel schade dat ook vandaag en een deel van woensdag geen treinen zullen rijden op het traject tussen Deurne en Horst-Sevenum. dinsdag 25 april 2017 GO Erg veel snelheid heeft 'robo-cheeta' nog niet Laurien van Ulzen Enschede In welk opzicht is jouw 'robo-cheeta' dan gelijk aan de echte cheeta? —Geert Folkertsma Waarom nam je juist een cheeta als voorbeeld? Waar kan zo'n robot voor ge bruikt worden? Je hebt bij je robot een dier als voorbeeld genomen. Gebeurt dat vaker in de robotica? Vier poten, een ruggen graat en de manier van lopen van een cheeta. foto REINER VAN WILLIGEN De graafmachine van Wim van Dijk sloeg af toen hij in Deurne midden op de spoorwegover gang stond. Het gevolg: een ver morzelde machine. Chiel Timmermans Deurne l "IX M Van de graafmachine van Wim van Dijk is niets meer over. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14