'Wees helder over kleine lettertjes' MINUTES órjaarsreizen EUWS 11 Eigen Huis haalt AFM erbij Waken bij doodzieke vrouw laat duizenden harten smelten Het politieke leven van Marine Le Pen, die gisteravond aftrad als partijvoorzitter, begon toen ze een meisje van 8 jaar oud was. In het huis van de familie Le Pen, in Parijs, ontplofte in de nacht van 1 op 2 november 1976 vijf kilo dy namiet. Het trappenhuis werd door de explosie volledig wegge blazen, ruiten werden verbrijzeld en in alle kamers hing dikke rook. In het donker en met glasscher ven overal op de grond, ging de kleine Marine op zoek naar haar zusjes. „We bibberden enorm, gingen op onze knieën zitten en begonnen wanhopig te bidden", schreef ze in haar autobiografie. „Toen hoorden we de stem van onze vader vanaf de verdieping beneden: 'Meisjes! Meisjes! Leven jullie nog?' riep hij." Vader en politicus Jean-Marie Le Pen was die nacht het doelwit van een aanslag. Dochter Marine werd met haar neus op de feiten gedrukt. De Le Pens werden door iedereen om hen heen verfoeid. Haar vaders partij, het extreem rechtse Front National, was voor 99 procent van de Fransen een schandvlek. En haar vaders naam, Le Pen, zorgde overal voor pro blemen. 'Je vader is een fascist!' kreeg Marine al op school te ho ren van klasgenootjes. Die getroebleerde jeugd had een belangrijk effect. Marine Le Pen werd een vechter met, naar het lijkt, eelt op haar ziel. Een paar jaar geleden werd haar er nog eens naar gevraagd. Frankrijk was getroffen door wéér een ter reuraanslag. In Parijs werd een emotionele herdenking gehou den. Politici verschenen geroerd op televisie. Marine Le Pen was er schijnbaar emotieloos onder. „Doet het u persoonlijk niets, een aanslag in Frankrijk?" werd haar gevraagd. „Denkt u dat de kiezers verwachten dat ik hier tranen De Fransen willen niet dat ik na een aanslag tranen met tuiten huil, ze willen daadkracht met tuiten ga zitten huilen? Nee, ze willen daadkracht en oplossin gen", antwoordde ze. Marine Le Pen besloot eind jaren 90 definitief dat zij in de voetspo ren van haar vader zou treden. „Ze denkt oprecht dat ze iets kan veranderen in de politiek", aldus haar biograaf Patrice Machuret. In 2011 volgde ze haar vader op als voorzitter van de partij. Het werd de tijd van de transformatie. Allereerst die van haarzelf: ze viel kilo's af, liet haar blonde haren restylen en toverde bijna dage lijks een glimlach op haar gezicht. Waar vader Le Pen met zijn kunstoog voor velen de politieke verpersoonlijking van de duivel was, moest dochter Le Pen ele gantie en vriendelijkheid uitstra len. En daarna werd ook de bood schap aangepast. Oude thema's, zoals de immigratie, bleven be staan, maar er kwamen nieuwe bij: het Front National wierp zich op als beschermengel van arbei ders en werklozen die worden bedreigd door de mondialisering. Macht Die strategie van 'de-diabolise- ring' was geen toeval. Jean-Marie Le Pen wilde een dissonant zijn, Marine Le Pen wilde de macht. En die kwam steeds dichterbij. Bij regionale, Europese en ge meenteraadsverkiezingen, en eergisteren dus bij de presidents verkiezingen, boekte ze steeds opvallend goede scores. Haar vader werd nog voor fas cist uitgescholden, maar Marine Le Pen staat nu ongekend dicht bij het hoogste ambt. Om zich optimaal te kunnen voorbereiden op de laatste stembusgang, 7 mei, zei ze gisteravond af te treden als partijvoorzitter. „Ik zal boven partijbelangen staan." Le Pen en het Front National zijn salonfahig geworden. Lijkt het. Marine Le Pen mag dan veel glimlachen, maar als haar het vuur na aan de schenen wordt ge legd kan ze ongemeend fel en strijdlustig uit de hoek komen. De partij heeft haar programma vernieuwd, maar een 'immigra tiestop' staat nog steeds op de agenda. Huizenkopers zijn een stuk duur der uit dan wanneer ze kiezen voor een rentevaste periode van tien jaar. Dat verschil bedraagt zo'n 1 pro centpunt rente. Een starter met een hypotheek van 200.000 euro is in vijf jaar tijd bruto al gauw 10.000 euro meer kwijt aan rente dan bij een renteperiode van tien jaar. Weggegooid geld, zo claimt Eigen Huis. De belangenvereniging eist nu dat geldverstrekkers die restricties duidelijker gaan communiceren naar hun klanten toe. Die zijn zich vaak niet bewust van de beperkin gen; het wordt in veel gevallen niet verteld of het staat niet duidelijk omschreven in de voorwaarden. „De uitleg van verhuisregelingen is vaak onvindbaar in voorwaarden, in brochures, op de website van geldverstrekkers of zelfs in de ad- viessoftware die hypotheekadvi seurs gebruiken. Dat kan echt niet", vindt Hans André de la Porte van Eigen Huis. De belangenvereniging gaat de kwestie aanzwengelen bij de finan ciële waakhond, de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM). Ook over weegt zij op basis van misleiding juridische stappen te ondernemen tegen de geldverstrekkers, als zij hun voorwaarden niet aanpassen of niet duidelijker gaan communice ren. ING claimt de voorwaarden over de zogeheten verhuisregeling wel degelijk duidelijk op de website te hebben staan. In een reactie laten Hypotrust en bijBouwe weten de communicatie naar klanten te zul len verbeteren. Directeur Bouwe Kuik van bijBouwe voegt eraan toe 'serieus te zullen onderzoeken' of aanpassingen in de voorwaarden mogelijk zijn. FRESNO Geen seconde wijkt Jon Newman uit Californië van de zijde van zijn vrouw Marei, die in isolatie met een bestra- lingskuur vecht tegen kanker. Jon mag de kamer waar zijn vrouw ligt niet in. Hun dochter Mackenna zette een foto online, die duizenden mensen diep ontroert. „Mijn vader heeft zijn bureau voor de deur van mijn moeder gezet om haar gezel schap te houden. Ik huil", schrijft Mackenna in een tweet. va 899 incl. Wenen en Bratislava met gids^^^ ïS®i 10 dagen oad.nl/BEATIO 1199 Westen voor Macron, noord- en zuidoosten voor Le Pen dinsdag 25 april 2017 GO Elke dag een glimlach arine Le Pen (48) leidt het extreemrechtse Front National. Ze heeft een partner en drie kinde ren uit een vorige relatie. —Marine LePen Eigen Huis spreekt van dure schijnzekerheid voor huizenko pers die bij het afsluiten van hun hypotheek kiezen voor 30 jaar rentevast. Bij een verhuizing worden ze vaak verrast. Natasja de Groot Amersfoort Zuid-Tirol Dolomieten hotel met zwembad, Zoover 9,6 inclusief ontbijt,diner 12 dagen oad.i 11/ ULI I V I Wenen, Wienerwald Bratislava diverse data gegarandeerd vertrek Sprookjesachtig Denemarken Spaans Baskenland Santiago verblijf in luxe 4* hotels de Compostela o.a. Kopenhagen, Jutland, Funen TAG o.a. La Rioja, Pamplona en Bilbao Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden Pen: sinds roer van het lai. FOTOAFP Eerste ronde Franse presidents verkiezingen: de best scorende kandidaat per departement. Macron Le Pen Fillon Melenchon ©2504171 RV| BRON: AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11