Trump blijft muisstil als Ploumen komt 3 dagen Twente**** 10 Minister Ploumen is de heldin van de Amerikaanse vrouwenbeweging dankzij haar strijd tegen de anti-abortuspolitiek van de regering-Trump. Maar tot de president zelf dringt ze nog niet door. PROFIEL FRANSE PRESIDENTSKANDIDATEN Emmanuel Macron en Marine Le Pen hebben grootse plannen voor de toekomst van Frankrijk, maar hoe zit het met hun eigen geschiedenis? M ■r m Ze vond in haar Haagse brievenbus tientallen kaartjes uit Amerika, sommige zelf geknutseld. Bij de Nederlandse ambassade in Was hington leverde een dame een en velop met een bedankbriefje en een biljet van 5 dollar af, een bijdrage aan het fonds waarmee minister Li- lianne Ploumen de consequenties van een besluit van Trump pro beert te minimaliseren. Trump besloot, nog stringenter dan zijn Republikeinse voorgan gers, geen hulporganisaties meer te financieren die elders in de wereld abortussen uitvoeren of daarover informatie verstrekken. Dat bete kent dat organisaties die ook zaken als voorbehoedsmiddelen en kraamzorg bieden, veel inkomsten verliezen. Ploumen startte prompt een initiatief om het gat in de be groting te dichten en veilige abor tussen en gezinsplanning mogelijk te blijven maken. She Decides, noemt ze het: 'zij beslist'. Ze zamelde al bijna 200 miljoen dollar in. Ze hoopte ook met de re gering-Trump in gesprek te kun nen, zei ze gisteren in Washington, waar ze haar initiatief toelichtte op de George Washington Universi teit. Maar dat is niet gelukt. „We hebben nog geen reactie." Inspirerend Ploumen sprong wel in het oog van links, anti-Trump Amerika. Ze werd 'het gezicht van het Europese verzet tegen Donald Trump' ge noemd in Foreign Policy. Directeur Mary Ellsberg van het vrouwenin stituut aan de George Washington Universiteit overlaadt haar met complimenten, studenten noemen haar 'inspirerend'. Ellsberg: „Het is uniek dat een minister een wereld wijde sociale beweging in gang zet." Enkele landen durfden het vol gens Ploumen niet aan om She De cides te steunen en zo openlijk in te gaan tegen Trump. Zelf zegt ze niets te merken van kwaad bloed. Ze sprak gisteren met Trumps han delsminister Wilbur Ross. Kleedkamer Als ze spreekt op de universiteit op loopafstand van het Witte Huis laat ze niet na de president subtiel de les te lezen. „Ik heb in de afgelopen ja ren heel veel vooruitgang gezien - al zijn het maar meisjes die samen voetballen en in de kleedkamer vrouwenrechten en seksuele ge zondheid bespreken. Ja, je kunt ook andere gesprekken voeren in de kleedkamer," zo verwijst ze naar Trump die een schunnige opmer king over aanranding van vrouwen afdeed als 'kleedkamerpraat'. „Vrouwen en meisje betalen de prijs," zegt Ploumen over Trumps besluit geen cent meer te geven aan organisaties die abortus ook maar noemen. Hij schrapt ook de bij drage aan het Bevolkingsfonds van de VN, dat vorig jaar aan 12,5 mil joen vrouwen in 46 landen voorbe hoedsmiddelen bood. Maar Plou men zag ook een lichtpunt in Was hington: „In gesprekken bij de We reldbank beloofden de Amerikanen flink te investeren in economische kansen voor vrouwen. Dat is posi tief." diner Nijmegen diner**** 3 dgn Duitsland**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg Hij stond als tiener op het po dium, keek de zaal in en spreidde theatraal zijn armen. Hij droeg een iets te grote hoed en had een lange jas aan met opgenaaide ge kleurde stukken stof, als een zwerver bijna. Het moet in 1993 zijn geweest, Emmanuel Macron was 14 of 15 jaar oud. De jongen speelde dat jaar in een theaterstuk van Milan Kun- dera, georganiseerd door zijn katholieke privéschool in het noord-Franse Amiens. Er zijn nog schokkerige amateurbeelden van. Je ziet de leerling op de planken staan en een lerares die vanaf de zijkant bewonderend toekijkt. „Ik was ontzettend van hem onder de indruk", vertelde de lerares la ter. Een medeleerling: „Hij schreef gedichten en zij las die dan aan ons allemaal voor." De schooljuf van destijds was Brigitte Auzière. En de bewonde ring van destijds sloeg om in liefde. Tot ontsteltenis van de ou ders van de jongen. Een tiener en een juf: onmogelijk. Het gezin verhuisde, zijn vader en moeder namen hem mee naar Parijs: ver weg van de juf. „Wat er ook ge beurt, later trouw ik met je", zegde Macron Brigitte toe. En hij hield woord. Zij scheidde enkele jaren later van haar echt genoot en de hereniging was een feit. In 2007 trouwden ze. Afgelo pen zondag waren ze samen in Parijs te bewonderen, hand in hand, lachend en stralend, na de verkiezingsoverwinning van Macron. Honderden journalisten en camerateams volgden het 'gla- mourkoppel' van seconde tot se conde. „Emmanuel moet zich nu wel kandidaat stellen: bij de vol gende verkiezingen, over vijfjaar, heb ik een te oude kop", zei de 24 jaar oudere Brigitte ooit eens. Emmanuel Macron werd in zijn Ik ben misschien wel de enige presidentskandidaat die verstand heeft van economie jonge jaren al door Brigitte be schreven als 'extreem getalen teerd'. Hij volgde een van de meest prestigieuze elite-oplei dingen van Frankrijk, de ENA, ging werken bij de belastingin spectie en maakte daarna de over stap naar zakenbank Rothschild Cie. Hij werkte er van 2008 tot 2012 en verdiende er - maakte hij zelf bekend - opgeteld bruto 2,8 miljoen euro. „Ik schaam me niet voor het werk dat ik heb gedaan", zei hij zelf kortgeleden, toen er kritiek kwam op zijn inkomen. „Dankzij mijn werk ben ik misschien wel de enige presidentskandidaat die verstand heeft van economie." Opmerkelijk is dat hij bij elke carrièrestap die hij daarna maak te, steeds minder geld ging ver dienen. Macron werd adviseur van president Hollande (14.910 euro bruto per maand) en minis ter van Economische Zaken (9.940 euro bruto per maand). Vorig jaar besloot hij het erop te wagen: hij stapte op als minister, startte zijn politieke beweging En Marche, en stelde zich kandidaat voor de presidentsverkiezingen. Terend op zijn vermogen: een vast inkomen heeft hij niet meer. Snappen Brigitte is nog altijd dagelijks aan zijn zijde. Als een first-lady-to- be. „Als je met Emmanuel wilt spreken, moet je via haar gaan", aldus een politicus. Ze leest en corrigeert zijn speeches vooraf. „Als ik het al niet snap, snapt nie mand het!" zei ze eens. Zoals Macron als leerling op het podium stond, zo staat hij nu als presidentskandidaat voor de kie zers. Een paar maanden geleden, voor duizenden uitzinnige aan hangers, deed hij opnieuw wat hij als schooljongen deed: hij spreid de zijn armen. Maar waar hij in 1993 nog schuchter declameerde voor een zaaltje met leerlingen en hun ouders, schreeuwde hij nu met ongekende felheid zijn poli tieke boodschap de immense zaal in - met die gespreide armen en zijn blik naar de hemel gericht. „Wat denkt hij: dat hij nu voor Je zus speelt?", sneerde een poli tieke tegenstander. dinsdag 25 april 2017 GO Karlijn van Houwelingen Washington Luxe 4* hotel aan het bos gelegen in Enschede, dichtbij Hengelo en de Duitse grens! 2 nachten in 4* Hampshire Hotel - De Broeierd (8,1) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer diner (dagschotel), gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,2) 4* Hotel Clostermanns Hof (8,4) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx 3-gangen diner JLQ Gratis parkeren sauna /IQ 50 W m Betaal nas bii aankomst Gratis wifi zwemmen Betaal pas bij aankomst Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Emmanuel Macron: sinds 2016 leider van de nieuwe politieke bewe ging En Marche. fotoafp Aan de hand van de juf Emmanuel Macron (39) leidt de politieke bewe ging En Marche. Hij is ge trouwd en zijn vrouw heeft, uit een vorige relatie, drie kinderen en zeven kleinkinderen. Emmanuel Macron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10