Laat de zomer maar komen Zorginstelling schrijft voor het eerst sinds jaren zwarte cijfers Najaren van verlies maakt Arduin weer een beetje winst. Al draait het bij de zorginstelling niet alleen om de centen. Ook de zorg moet beter worden. Maar de transitie doet her en der pijn. Coenraedt van Meerenburgh brengt Shakespeare en ollekebolleke bijeen Het lijkt wel Hawaï, maar Bas (13) en Evi (11) doen hun eerste surfkunsten van het seizoen toch echt in Cadzand. Ze waren gisteren niet de enigen op het strand, tijdens de opening van het strandsportsei- zoen van Moio Beach. Naast surfen was er onder meer bumpervoetbal en suppen. Beachvolleyballer Dirk Boehlé uit Hulst en spelers van Beach Soccer Zeeland gaven clinics, foto peter nicolai Voor het eerst sinds jaren maakt Ar duin, zorginstelling voor mensen met een verstandelijke beperking, weer een bescheiden winst. Naar verwachting zal die iets minder dan een ton zijn. „Als je ziet waar we vandaan komen, is dat heel bijzon der", zegt directeur Peter van Wijk. Arduin zit middenin een reorga nisatie die in 20t5 is ingezet. Arduin 2.0 - zoals het plan heet - moet niet alleen de kwaliteit van de zorg ver beteren (onder meer door te cluste ren), maar ook financieel de boel op orde brengen. Dat was hard nodig. Arduin draait al jaren verlies; in 2ot5 nog bijna vier ton. De zorgin stelling bespaart geld door onder meer panden te verkopen, wonin gen te clusteren, slimmer in te ko pen (bijvoorbeeld energie) en per soneel efficiënter in te zetten. Een aantal tijdelijke contracten is niet verlengd. Negen mensen zijn bo ventallig verklaard, met name op kantoor. Zij worden naar een an dere baan begeleid, binnen of bui ten Arduin. In totaal werken er iroo mensen bij de zorginstelling. Bij het personeel zijn er zorgen over de werkdruk, mede door on derbezetting en roosterproblemen. „Het piept en kraakt af en toe, een reorganisatie doet pijn", reageert Van Wijk. „We proberen de pijn waar dat kan te verzachten." Een deel van de besparing haalt Arduin door (op termijn) huizen te verkopen. Niet alleen is een aantal te duur. Ook zijn nieuwe vormen van huisvesting belangrijk voor de ontwikkeling van cliënten. Een goed voorbeeld vindt Van Wijk de locatie aan de Herengracht in Mid delburg. Die zal eind dit jaar of be gin volgend jaar worden gesloten. Cliënten verhuizen dan naar het voormalige beddenhuis van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen. „We kijken in samen werking met ADRZ en Zeelandcare of we daar woningen kunnen ma ken voor oudere cliënten die extra Het piept en kraakt af en toe, een reorganisatie doet pijn hulp nodig hebben. Arts en fysio zitten in de buurt." Als dat lukt, zegt Van Wijk, ver ruilt Arduin een verlieslatende en qua zorg onhandige locatie voor één waar betere zorg kan worden verleend en die geen verlies draait. Zo heeft Arduin een reeks vast goedplannen. Die moeten op ter mijn voor vergelijkbare resultaten zorgen. Door zorg te clusteren kan perso neel slimmer worden ingezet. „Ver zorgers in de ene woning kunnen ook een oogje in het zeil houden in het nabijgelegen huis. Dat afstem men was nooit goed bekeken. Let wel: in sommige huizen zitten cliënten die veel aandacht nodig hebben en daar stoppen we meer uren zorg in." Lastig is dat Arduin moeilijk ge kwalificeerd personeel kan vinden voor de huizen waarin cliënten zit ten die meer complexe zorg nodig hebben. „Terwijl we in de 'gewone zorg' iets te veel mensen hebben. We proberen personeel te prikke len over te stappen. Ook zoeken we leerlingen die in die ingewikkelder woningen kunnen gaan werken en werken we samen met anderen om personeel te werven." It maandag 24 april 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl PAGINA 21 Arduin krabbelt weer op Jeffrey Kutterink Middelburg -Peter van Wijk, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49